RU  UA  EN

Вівторок, 11 лютого
  • НБУ:USD 41.25
  • НБУ:EUR 42.55
НБУ:USD  41.25
Політика

"Це призведе до знищення української держави". Чи змусить Трамп Україну підписати капітуляцію

Дональд Трамп Фото: facebook.com/DonaldTrump

Основною темою усіх західних, українських та навіть російських прокремлівських ЗМІ останнім часом є обговорення перспектив припинення війни та умов укладення миру між Україною та Росією. Причому з цього приводу приводяться різні аргументи і звучать різні висловлювання. Люди з оточення Дональда Трампа наполягають на тому, що заради припинення війни сторони мають іти на поступки. Кремль наполягає на капітуляції України. Президент США робить суперечливі заяви і каже про прогрес у переговорах. Володимир Зеленський наполягає на тому, що союзники повинні надати Україні гарантії безпеки. Деякі українські ЗМІ і блогери припускають, що Трамп хоче «кинути» Україну і примусити Зеленського підписати невигідну для нас угоду з Путіним. Чи може президент США примусити українську владу підписати капітуляцію України, чи може бути взагалі якась угода з Росією, що чекає на Україну в разі відмови підписання невигідних умов миру – у матеріалі «Апострофа».

Туман навколо миру

Ще не вступивши на посаду президента Сполучених Штатів, Дональд Трамп почав робити гучні заяви про припинення війни в Україні. Спочатку він обіцяв закінчити війну за 24 години, потім, після офіційного приходу в Білий дім, 24 години перетворились на 100 днів.

Спочатку Трамп казав, що в нього вже готовий план припинення війни і йому достатньо тільки зателефонувати Зеленському і Путіну. Згодом з’ясувалося, що насправді ніякого плану в Трампа нема і він призначив розібратись в ситуації Кіта Келлога. Келлог хотів приїхати в Київ, але потім передумав. Спеціальний представник Трампа заявив, що візьме участь у безпековій конференції в Мюнхені, яка відбудеться 14-16 лютого і презентує там план врегулювання війни в Україні. Пізніше Келлог сказав, що не буде презентувати цей план у Мюнхені. Дональд Трамп в свою чергу зробив заяву, що начебто поговорив по телефону з Путіним і вони зрозуміли один одного. Путін теж почав робити офіційні компліменти президенту Сполучених Штатів.

Деякі українські ЗМІ і блогери почали стверджувати, що Трамп хоче «кинути» Україну і примусити Зеленського підписати невигідну для нас угоду з Путіним, а по суті капітуляцію, і тоді з боку української влади це буде зрада.

Виключення Києва з переговорів між США та Росією щодо війни в Україні було б "дуже небезпечним", заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Associated Press. За його словами, за столом переговорів з Росією повинні бути США, Україна та представники ЄС.

І от британська газета The Telegraph повідомила, що у президента США Дональда Трампа призупинили розробку мирного плану щодо України. Білий дім, як стверджується, взяв паузу для консультацій із європейськими союзниками.

Підписувати чи не підписувати?

Поки лідери країн вирішують питання про припинення війни, в українському суспільстві виникає питання, чи варто взагалі підписувати з Росією якісь договори. Для цієї країни, незалежно від того хто нею управляє, жоден міжнародний договір, як свідчить історія, не має ніякого значення.

Політтехнолог Віталій Бала вважає, що мирного договору з Росією підписувати не можна. «Як заявляють люди з адміністрації Трампа, Україна і Росія заради підписання миру мають іти на поступки. Це неправильно. Війна відбувається на території України. Є агресор, є загарбниця - Росія. Україна є жертвою агресії і, на мою думку, несправедливо їй йти на поступки, - каже в розмові з «Апострофом експерт. - Путін, коли розказує про мирний договір і гарантії безпеки для Росії, просто хоче легітимізувати свої злочини в Україні. Тому, я переконаний, що Україна не повинна підписувати жодного мирного договору поки є окуповані Росією українські території».

На думку політтехнолога, наразі можна говорити тільки про припинення бойових дій.

«Тут питання, що підписувати? Чи може бути взагалі якась угода? Поки що є тільки багато розмов про підписання угоди і вимальовуються компоненти, які ставлять під сумнів підписання угоди, як такої», - каже в коментарі «Апострофу» експерт-міжнародник Володимир Воля.

«Є забаганки Путіна. Але вони не можуть бути прийняті Україною. Якщо їх прийме Трамп, то це буде угода капітуляції США перед Путіним» - пояснює експерт.

Нардеп Олег Дунда(«Слуга народу»)вважає що договір з Путіним підписати можна, але є нюанс. «Все буде залежати від того, який договір. Якщо про капітуляцію Москви, то чому не підписати? - каже «Апострофу нардеп. - Питання не в тому, як називається папір, а в тому, що в ньому прописано, які умови».

За словами політика, станом на сьогодні не існує жодних аргументів або доказів, що Москва хоче щось взагалі підписати з Україною.

«Також не видно того, що Кремль хоче підписати договір компромісний, який враховує наші вимоги. А тому жодні розмови стосовно перемир’я, завершення війни не мають під собою реальних підстав», - робить висновок Олег Дунда.

До речі, як повідомляють російські ЗМІ та різні блогери, Путін готується до продовження війни. Зокрема, в РФ створюють нові дивізії, розвивають нові військові виробництва та продовжують приховану мобілізацію.

Змусить чи не змусить?

Ще питання, які турбують українців. Чи зможе Трамп примусити українську владу підписати невигідний для нас договір з Путіним? Та що може статись з Україною, якщо влада відмовиться від пропозицій президента США?

«Трамп, звісно, може змусити Україну підписати якусь угоду, тобто поставити нас перед вибором: або ми підписуємо те, про що він домовиться з Путіним, або припинить військову допомогу. Але тут є нюанс, - каже Володимир Воля. - Путін вимагає для Росії гарантії безпеки з боку США. Тобто те, про що вони домовляться, повинно бути зафіксовано на папері офіційно. І війна в Україні не завершиться після того, якщо ми відмовимось від трампової угоди, не вигідної для нас. Якщо Україна зазнає воєнної поразки від Путіна- це може мати негативні наслідки для самого Трампа».

«Якщо навіть Зеленський або хтось інший від України підпише якийсь невигідний для нас папір - значення не має. Цю угоду повинен буде ратифікувати парламент. Чи захочуть нардепи в тому числі і від опозиційних фракцій розділити за це відповідальність?» – питає Воля.

Такої ж думки і Віталій Бала: «Державні договори мають бути ратифіковані Верховною Радою. Що скажуть парламентарі? Готові вони будуть піти на таке?».

А парламентар Олег Дунда впевнений, що Трампу не вдасться примусити українську владу підписати капітуляцію перед Путіним.

«Чи зможе Трамп змусити Україну підписати невигідний мир? У даному випадку я завжди згадую Чехословаччину 1938 року під час анексії Судетів. На 1938 рік Чехословаччина була економічно і промислово і військовоспроможно, щоб чинити опір Німеччині. Нацистська Німеччина не була настільки потужною, як вважалось. Але слабкість політичних лідерів Чехословаччини призвела до того, що фактично країну розідрали на шматки. Так от. Не можна примусити будь-кого підписувати будь-яку угоду, якщо ця сторона цього не хоче або не готова підняти руки догори», - каже нардеп.

«Якщо ми зараз піднімаємо руки під тиском, це призведе до знищення української держави, оскільки Москва вимагає капітуляції. Якщо ми чинимо спротив, то є великі шанс на перемогу. І це буде велика зрада, якщо хтось вийде і скаже: «А давайте підпишемо акт про капітуляцію». Ми не знаємо, що станеться через пів року, як зміниться позиція Європи. Ми не знаємо, як зміниться позиція США. І тому складати зараз руки і казати, що ми програли означає фактично здати себе. Без жодних шансів», - пояснює Олег Дунда.

На думку нардепа, навіть якщо США припинять нам постачання зброї, нічого страшного не станеться.

«Дивіться, коли ми чинили спротив у лютому 2022 року жодної підтримки партнерів в нас не було. В нас були невеличкі поставки «Джавелінів», які на полі бою мало що вирішували. Але ми себе захищали незважаючи ні на що. Ви пам’ятаєте, як 2022 року ми волали закрити небо, надати артилерію. Нічого цього не було. Ми почали це отримувати ближче до літа. Але це нам не завадило захищатись», - каже політик.

«Ми не використали багато можливостей, у нас є багато варіантів, які ми зневажаєм, - продовжує Дунда. - Ми дуже переоцінюємо вагомість і впливовість Сполучених Штатів. Скоріше за все, якщо ми не будемо піддаватися різним тискам і будемо жорстко стояти на своїй позиції, повірте, через 3-4 місяці зміниться і точка зору США».

Чи вирішить щось Мюнхен?

Володимир Воля і Віталій Бала сподіваються, що на Мюнхенській безпековій конференції, яка відбудеться 14-16 лютого і де буде присутній Володимир Зеленський, буде спроба узгодити позиції Європи, України і Сполучених Штатів відносно майбутнього мирного договору.

Голова Mюнхенської конференції Крістоф Гойсен вже зазначив таке: «Ми сподіваємося, що Мюнхен буде використаний - і ми маємо ознаки того, що він буде використаний - для досягнення прогресу щодо миру в Україні. Ми припускаємо, що переговори відбуватимуться в кулуарах».

«Я залишу відкритим питання, чи буде оголошено план (досягнення миру) на конференції», - додав Гойсен.

«З тої інформації, якою я володію, розраховувати на підписання угоди не варто. Мюнхенська конференція нічого не вирішить», - підкреслив в розмові з «Апострофом» Олег Дунда.

У зв'язку з цим варто нагадати факт з історії. У вересні 1938 року в Мюнхені зібрались керівники Великої Британії, Італії, Франції та Третього Рейху і вирішили задовольнити вимоги Гітлера. Укладена Угода передбачала, що Чехословаччина протягом 10 днів звільнить і поступиться Німеччині Судетською областю. Під тиском Польської Республіки та Королівства Угорщини до Мюнхенської угоди додали положення, що вимагали від Чехословаччини якнайшвидшого врегулювання територіальних суперечок із цими країнами. Таким чином, великі європейські держави хотіли стримати апетити Гітлера. Як відомо, це не допомогло. Через рік, фюрер почав війну проти Польщі, яка переросла у Другу Світову.

Читайте також

Новини партнерів