RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Забутий Крим і сєпари на Донбасі: що сказав Зеленський на "Форумі єдності" в Маріуполі

Як Зеленський збирається досягти миру і повернення окупованих територій

Як Зеленський збирається досягти миру і повернення окупованих територій Прес-служба Зеленського

У Маріуполі в середу, 30 жовтня, відбувається "Форум єдності", який відкрив президент України Володимир Зеленський.

На відміну від інвестфоруму RE: think. Invest in Ukraine, під час якого він говорив про економічні перспективи, в цей раз президент привернув увагу до питання миру та єдності українців.

Зокрема, він назвав свої головні цілі щодо Донбасу і натякнув, що Україні не підходить ситуація, коли на Донбасі запанує мир, але він все ще буде поза владою Києва.

"Апостроф" наводить головні думки з виступу Зеленського. Цитати виділено курсивом.

Прогулянка по Донецьку та український Крим

Свою промову Зеленський, у властивій йому манері, почав з візуалізації, запропонувавши залу уявити літню прогулянку в синьо-жовтій футболці, укрившись українським прапором по Донецьку (навіщо одне синьо-жовте накривати другим синьо-жовтим - незрозуміло, - "Апостроф"), а також почути як вся "Донбас Арена" співає гімн України.

Картина, яка ще 7 років тому була реальністю - сьогодні, ви бачите, виглядає фантастично.

Він зазначив, що головна мета форуму - почати пошук відповідей на найскладніші, найболючіші та незручні питання, які стоять перед кожним з нас і Україною.

Також він запропонував візуалізувати і іншу картину. Що будь-який українець може сісти в Києві на літак і приземлитися в Сімферополі, який знову став частиною України.

Безперечно, війна на сході України та анексія Криму в результаті російської агресії - це найбільші виклики, які випали на долю нашої країни в 21 столітті.

Разом з тим Зеленський зазначив, що на форумі обговорюватимуться не оборонні стратегії, а питання дипломатії.

Нам потрібен мир на наших умовах. Для цього в України повинна бути сильна позиція, яка можлива в разі збереження санкцій.

Саме тому, як зазначив Зеленський, є важливими переговори в Мінську та Нормандський формат.

Ми повинні вирішувати питання не в телефонних розмовах, а дивлячись один одному в очі.

Українці в Донецьку, Луганську і Криму

Але поки, зазначає Зеленський, Україна повинна поставити собі за мету економічний розвиток, а також - боротьбу за свідомість українців на окупованих територіях. Для цього вкрай важливі інформаційна та гуманітарна політика щодо Донбасу та Криму. Він вважає, що жителі Донецької та Луганської областей повинні не тільки знати про поліпшення життя в Україні, а й відчувати це на собі.

Інформаційна політика - наш спільний виклик і спільна відповідальність. Влади, ЗМІ та кожного користувача соцмереж. Так, кожного!

Він вважає, що окупований Крим сьогодні, і це правда, взагалі відсутній в великих мас-медіа. Він зник з інформаційної повістки ЗМІ.

Нібито українські ЗМІ пишуть про жителів Криму тільки в контексті війни, а наших громадян з Луганська та Донецька, незалежно від їхнього ставлення до так званих ДНР та ЛНР, без винятку всіх називають сєпарами.

Він поскаржився, що і сама влада називає їх жителями окупованих територій, але не називає громадянами України.

Це не правильно. Ми не повинні про це забувати. Вони не повинні про це забувати.

Зеленський заявив, що інформаційне поле України заміновано фейками, агресією та риторикою ненависті.

Потрібно глибоко вдихнути-видихнути і поговорити спокійно... без зайвих емоцій і гасел.

Три етапи на шляху до миру

Він зазначив, що міжнародний досвід збройних конфліктів і воєн давно показав, що для досягнення миру потрібно пройти три етапи. І в Україні їх повинні пройти всі: від влади до кожного громадянина.

Перший етап - згорнути гарячу фазу конфлікту та перестати стріляти.

Ми впевнені, що обов'язково досягнемо цього найближчим часом. Ми цього дуже хочемо.

Другий етап - примирення людей та пошук консенсусу.

Це дуже складний і дуже чутливий, нейрохірургічний процес. Це, як тримати сірники біля відкритої каністри з бензином.

Зірвати примирення, впевнений Зеленський, може будь-яка необережна заява або публікація ЗМІ.

Третій етап - реальна реінтеграція.

Є багато світових прикладів, коли гостру стадію конфлікту вдалося припинити, а також відбулося часткове примирення. Але не відбулося головного: повернення територій. Вони залишилися в іншому статусі та, на жаль, не повернулися до складу тієї чи іншої держави. Чи влаштовує такий варіант України? Я думаю що ні. Але питання - риторичне.

Стратегія миру

Він додав, що Україні потрібна державна стратегія шляху до миру, яка буде складатися з чотирьох складових.

Влада повинна бути прозорою у своїх намірах і повинна організувати національний діалог. Це перше.

Ми повинні чути один одного, а всі гострі питання - вирішувати з холодною головою і без політики.

Друге - консенсус. Українському суспільству потрібно домовитися між собою. Зокрема і про те, як саме повинні повернутися до складу України Донбас та Крим. Зараз, на думку Зеленського, знаходженню консенсусу заважає страх надання амністії бойовикам, повернення окупованих територій на умовах Росії, що дорівнює капітуляції, агресивного нав'язування питань культури та мови...

Він вважає, що медіа повинні активніше працювати заради встановлення миру.

Третє - реалізм. Зеленський пропонує усвідомити, що і Крим, і Донбас будуть повертатися дуже довго і не за помахом чарівної палички. Треба прагматично підійти до питання повернення територій та зрозуміти, якою є головна мета України і на які компроміси ми готові піти.

Четверте - імплементація всього, що влада поставила собі за мету. Реальні кроки та реальні результати, а не пости про успіхи в Facebook ...

Ми можемо прийняти хоч десять стратегій національної єдності, але без реальних дій ми ніколи жодної з них не досягнемо ...

Читайте також