RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Скуті одним ланцюгом: чому Порошенко не може "відклеїтися" від Медведчука

Екс-президенту складно пояснити свої близькі стосунки з кумом Путіна

Екс-президенту складно пояснити свої близькі стосунки з кумом Путіна Фото: Апостроф / Колаж

П'ятий президент, лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко і скандальний кум президента РФ Віктор Медведчук з кожним днем все щільніше і глибше всідаються в один політичний "човен" . Обидві політсили жорстко критикують Офіс президента Володимира Зеленського за спроби розправитися з політичними опонентами. Кожна атака на ОПЗЖ змушує Петра Порошенка нервувати і виправдовуватися. П'ятому президенту чи не кожен день доводиться пояснювати, чому він, будучи "головним патріотом", допустив політичне відродження Віктора Медведчука. Чому у Петра Порошенка немає виразних відповідей на такі питання, але з'явився шанс врятуватися завдяки санкціям США проти Коломойського, читайте в матеріалі "Апострофа".

Необережне інтерв'ю

Українські силовики продовжують "копати" під Віктора Медведчука. Раніше можливі бізнес-зв'язки з ОРДЛО, щодо яких СБУ проводить розслідування, стали підставою для введення санкцій проти формального власника телеканалів "112", "Zik" і "NewsOne" нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака. Кінцевим власником активів в ЗМІ називають Віктора Медведчука. Також послідував удар по бізнес-активам кума Путіна.

Утім, рухи Медведчука в інформаційному полі для влади - явно в пріоритеті. Недарма нова спроба запустити новий проросійський канал на базі "Першого незалежного", що належить одіозному екс-нардепу "Свободи" Ігорю Кривецькому, відомому також як "Пупс", закінчилася невдачею - вже за годину після початку включення ефір був відключений.

Водночас спецслужбу зацікавило його інтерв'ю кремлівським пропагандистам RT, яке пан Медведчук дав після введення проти нього першої порції санкцій. У ньому він видав "на-гора" весь набір кремлівських штампів: "антиросійська істерія", "печерна русофобія", які нібито мають місце в нашій країні; а також "зовнішнє управління" Україна з боку США, вимога провести "федералізацію" України і відмовитися від інтеграції в НАТО, що нібито стане одним з інструментів повернення ОРДЛО під контроль Києва.

Наразі СБУ вивчає це інтерв'ю на предмет порушень з боку пана Медведчука. Зачепитися є за що. Бесіда, імовірно, була записана в Україні. В одному з епізодів журналістка вимовляє наступну репліку: "Сьогодні закрили три великих телеканали. Тобто це означає, що нам, опозиційним журналістам, треба виїхати з країни і ми нічим не захищені?". Дівчина говорила з вираженим "російським акцентом", і з її слів можна зробити непрямий висновок, що "опозиційними журналістами", в тому числі, працюють медійники з РФ, пов'язані з кремлівською пропагандою.

Крім цього, влада і силовиків явно цікавить можлива причетність ОПЗЖ до організації "тарифних майданів", які на початку року прокотилися відразу в декількох регіонах.

"Так званими "тарифними майданами" диригували люди з групи Віктора Медведчука в ОПЗЖ. Соціальна база для протесту була, і в ОПЗЖ цим вдало скористалися. Хоча санкції РНБО не були відповіддю саме на "майдани", але ефект проявився і тут. Як тільки відключили телеканали і наклали санкції на бізнес-активи, "майдани" припинилися. Це вчергове підтверджує, що протестні акції були сплановані саме як політична технологія", - заявив "Апострофу" глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Мікрофони заблокованих телеканалівФото: Апостроф / Олександр Гончаров

Виправдання Порошенка

Кожна дія Банковій щодо ОПЗЖ автоматично відбивається на "Європейській солідарності" і її лідері Петрі Порошенку, змушуючи його нервувати і робити помилки. Після перших санкцій проти проросійських сил в ЄС почали плутано виправдовуватися, чому Петро Порошенко призначив Віктора Медведчука представником України в ТКГ, знаючи, що той з 2014 року перебуває в списку санкцій США. Наступне питання - чому влада в період президентства Петра Порошенка не давала хід санкціям проти Віктора Медведчука?

Щоб згладити негатив, Петро Порошенко вперше публічно "наїхав" особисто на Віктора Медведчука, назвавши його "колабораціоністом". Будучи главою держави, таких висловлювань він собі не дозволяв. Лише незадовго до президентських виборів Петро Порошенко про людське око доручив СБУ розібратися з доцільністю перебування пана Медведчука в ТКГ, якого він сам туди і призначив.

Потім, побоюючись санкцій з боку Банкової і РНБО, п'ятий президент оголосив про "покупку" телеканалу "Прямий". За однією з версій, він це зробив, щоб особисто захищати підконтрольні активи від розслідування можливих зв'язків власників "Прямого" з бізнес-структурами Віктора Медведчука, які потрапили під санкції.

У результаті виникла трагікомічна ситуація. Петро Порошенко та Віктор Медведчук кинулися захищати пов'язані з ними телеканали, звинувачуючи Офіс президента в спробах розправитися з політичними опонентами. Обидва фігуранти, незважаючи на зовнішній антагонізм, опинилися в одному політичному "човні". Чим сильніша влада розкручує історію з ОПЖЗ, тим болючіше стає саме лідеру "Європейської солідарності".

Помилки Порошенка

Після другої хвилі санкцій проти проросійських сил і публікації записи можливих розмов Віктора Медведчука з колишнім радником президента РФ Владиславом Сурковим, Петру Порошенко стало зовсім вже погано. Він зробив помилковий хід, заявивши, що Банковій б'є по Віктору Медведчуку, але цілиться при цьому в нього - в Петра Порошенка.

"Створюється враження, що Зеленському Медведчук був потрібен для інформаційної атаки не стільки на ОПЗЖ і Росію, скільки на "Євросолідарність" і на мене особисто. Псевдо-сенсації вони намагаються роздути з загальновідомих фактів. Фактів, про які я неодноразово розповідав в інтерв'ю і на прес-конференціях", - заявив Петро Порошенко.

"Петро Порошенко подібними заявами сам себе дискредитує і викриває. Він фактично визнав, що у нього є зв'язок з Віктором Медведчуком, і тому виходить, що б'ють по ОПЗЖ, а опосередковано потрапляють в Петра Порошенка", - говорить Володимир Фесенко.

Петро ПорошенкоФото: Апостроф / Олександр Гончаров

Прогнози Медведчука

Віктор Медведчук в боргу не залишився. В інтерв'ю ВВС він заявив, що Петро Порошенко має всі шанси ще раз обиратися на президентський пост. Між кореспондентом і політиком відбувся наступна розмова.

Бі-Бі-Сі: Як ви думаєте, Порошенко може стати ще раз президентом України?

В.М.: Звичайно.

Бі-Бі-Сі: Серйозно?

В.М.: А ви що, запишете, що це жарт? Я вважаю, що, якщо будуть дострокові президентські вибори в найближчі півроку-рік, Порошенко стане президентом.

На думку експертів, ці заяви лише підтверджують "зручність" Петра Олексійовича для проросійських сил.

"Опубліковані телефонні розмови між Порошенком і Путіним, репліки "Тисну руку. Обіймаю", підтверджують, що для Кремля п'ятий президент був зручним спаринг-партнером. На словах антиросійський, а на ділі - політичне відродження Віктора Медведчука відбулося за всебічного сприяння Петра Порошенка", - сказав в бесіді з "Апострофом" керівник Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній.

Тепер активні дії Банкової заганяють ОПЗЖ і Євросолідарність за прапорці.

"Офіс президента не просто атакує Петра Порошенка та Віктора Медведчука. Влада своїми діями розколює обидві ці політичні команди. Постійно мусуються теми, вкрай незручні для п'ятого президента. ОПЗЖ явно розділилося на крило Віктора Медведчука, а також крило Юрія Бойка і Сергія Льовочкіна, які зараз виглядають впевнено. Вони розраховують стати основними спадкоємцями політичної імперії Віктора Медведчука, що зараз занепадає", - сказав "Апострофу" політичний експерт Віктор Небоженко.

У будь-якому випадку, боротьба Банковій з Медведчуком і проросійськими силами тільки набирає обертів. Чим більше Офіс президента добуде політичних "трофеїв" (санкції, кримінальні справи, звинувачення в колабораціонізмі і здачі національних інтересів), тим болючіше буде саме Петру Порошенко. Втім, у останнього днями з'явився непоганий шанс перевести "стрілки": історія з недавнім введенням санкцій Вашингтоном проти олігарха Ігоря Коломойського фокусує увагу на Банковій, яку явно поставили в незручне становище. Бажання включати репресивний механізм проти Коломойського у Зеленського, судячи з усього, немає. Цим і може скористатися Порошенко, який цілком в змозі почати пресингувати Офіс президента, звинувачуючи його в змові з колишнім власником "Приватбанку". Тим самим, Коломойський - відомий опонент Петра Олексійовича, може, сам того не бажаючи, стати в пригоді колишньому главі держави в його протистоянні із Зеленським.

Читайте також

Новий старий Кабмін та перестановки в ОП: хто, куди, навіщо

Внаслідок переформатування уряду в Україні деякі звільнені міністри перейдуть на іншу роботу у владі

Умєрову дадуть нову посаду? Кого можуть призначити міністром оборони замість нього

Рустем Умєров перейде на посаду віце-прем'єра з питань ВПК, на посаді міністра оборони його замінить Олександр Камишін