RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Таємничі "герої": чому влада приховує імена нагороджених зброєю

В країні близько 50 тисяч чиновників отримали нагородну зброю

В країні близько 50 тисяч чиновників отримали нагородну зброю В Україні продовжують роздавати направо і наліво нагородну вогнепальну зброю Фото: УНІАН

В Україні вже не перший рік існує практика роздачі силовими міністрами і президентом нагородної вогнепальної зброї. І те, що спочатку замислювалося як нагорода за особливі заслуги у захисті конституційних прав і свобод людини, згодом перетворилося просто в неконтрольовану роздачу стволів своїм кумам, друзям, колегам по партії і дружинам.

Після скандального інциденту з народним депутатом Сергієм Пашинським, під час якого він застосував вогнепальну зброю, знову заговорили про необхідність регулювання ринку нагородної зброї, адже, судячи з усього, саме його і застосував парламентарій.

Про те, що нагородну зброю в Україні продовжують роздавати направо і наліво, знову заговорили влітку 2016 року, коли з'явилася інформація про те, що міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вручив його 88 народним депутатам. Як з'ясувалося пізніше, усього за 2016 рік Аваков роздав понад 2200 тисяч стволів. Сам міністр пізніше стверджував, що не бачить у такій практиці нічого поганого.

"Нагородну зброю я вручав і буду вручати. Це повноваження міністра, і це гарна справа", - говорив глава МВС. Він пояснював, що 90% нагороджених – це рядові бійці, 5% – співробітники Служби безпеки України або інші посадові особи. Як виявилося, у списку нагороджених, крім учасників бойових дій, трапляються абсолютно випадкові люди, які не відзначилися ніякими подвигами перед державою і не мають жодного відношення до зони АТО. Так, Аваков вручав зброю голові партії "Народний фронт", яка і лобіювала його на посаду міністра, екс-прем'єр-міністру Арсенію Яценюку, нинішньому прем'єрові Володимиру Гройсману, народному депутату Оксані Корчинській, меру Києва Віталію Кличку, дружині міністра інформаційної політики, журналістці Яні Конотоп. Причому, відповідно до наказів МВС, ця зброя роздавалася з формулюванням "За особливі заслуги у захисті конституційних прав і свобод людини і громадянина, зразкове виконання службового та громадянського обов'язку і виявлену при цьому честь і доблесть", адже саме за це спочатку в 1995 році, коли був ухвалений указ президента, і планувалося вручати нагородну зброю. Однак пізніше все змінилося, і стволи стали отримувати друзі, родичі і колеги по партії, які жодними особливими подвигами перед державою похвалитися не можуть.

Також слід зазначити, що нагородна зброя може бути або відомчою нагородою, якщо нагороджує міністр внутрішніх справ, або державною нагородою, якщо людина нагороджена указом президента, але мова в такому випадку йде виключно про пістолет Форт-12.

Повні списки нагороджених на вимогу низки ЗМІ та народних депутатів Арсен Аваков відмовляється надавати, а МВС публікує відписки, у яких замість прізвищ та імен зазначено лише слово "Особа". За словами віце-спікера Верховної Ради України Оксани Сироїд, МВС просто приховує ці дані від громадськості.

"Мені здається дивним, що перелік осіб, які були нагороджені зброєю, не є публічним. Це досить дивна практика нагородження - приховувати імена людей, гідних державних нагород", – вважає Сироїд. Окрім віце-спікера свій депутатський запит також відправив і нардеп від "Блоку Петра Порошенко" Сергій Лещенко, однак, він також не отримав відповіді. "Деякі особи мають півдюжини пістолетів від Авакова. Я знаю, що дружини деяких міністрів отримали нагородну зброю вже при новій владі, після Майдану", – заявила нардеп.

Слід зазначити, що традиція вручення нагородної зброї існує в Україні давно і Арсен Аваков далеко не перший міністр, який це робить. Міністр оборони Степан Полторак також славиться своєю щедрістю. Як тільки Полторак сів у міністерське крісло, він почав роздавати нагороди наліво і направо. Свою зброю отримали секретар РНБО Олександр Турчинов, міністр юстиції Павло Петренко, екс-прем'єр Арсеній Яценюк і все той же міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. У списку Полторака також фігурував і відомий народний депутат, а також близький соратник президента Порошенка Ігор Кононенко.

Нагородну зброю вручав і нинішній генпрокурор Юрій Луценко, який у 2005-2006 роках, будучи на посаді глави МВС, дав пістолети 157 особам з формулюванням "Героям помаранчевої революції". Серед нагороджених були нинішній президент України Петро Порошенко та екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі. Цю практику також продовжував і екс-глава Міністерства внутрішніх справ Анатолій Могильов.

Тим не менш ні в МВС, ні в Міноборони не бачать нічого поганого в такій роздачі зброї. А прес-секретар МВС Артем Шевченко заявляє, що так виходить, тому що "людина хоче якийсь зразок зброї, який не є в даному випадку у розпорядженні МВС, але вона за свої кошти готова придбати його. Таким чином, вона купує цей зразок зброї, заохочується ним за заслуги у відповідності з обґрунтуванням, зазначеним у клопотанні".

Згідно з даними Української асоціації власників зброї, в Україні близько 50 тисяч чиновників в різний час отримували нагородну зброю. За словами голови асоціації Георгія Учайкіна для того, щоб контролювати ринок нагородної зброї, суспільство, насамперед, має дізнатися, хто є власником нагородних пістолетів, автоматів, кулеметів, тобто мають існувати відкриті списки.

"Якщо вони говорять, що людина скоїла якийсь благородний вчинок, яким заслужила нагороду такого рівня, то чому від суспільства старанно приховуються прізвища так званих героїв? Вони тому й приховують, що частина цих людей не те що не мають відношення до героїчних вчинків, а навіть за вуха не можна їх притягнути до питання зброї. Тому цей процес повинен стати абсолютно прозорим", - розповідає "Апострофу" експерт.

Також глава УАВЗ вважає, що необхідно встановлювати обмеження для нагороджених. "Наприклад, залишити інститут нагородної зброї, але зробити так, щоб він був, наприклад, тільки в компетенції Адміністрації президента і самого президента. Усім силовим структурам треба суттєво обмежити їх права, тому що у них корупційні інтереси перемагають здоровий глузд. Така кількість зброї свідчить, що без корупції там не обходиться", - упевнений Учайкін.

Також, на думку Учайкіна, необхідно, щоб всі власники нагородної зброї, згідно з законом, пройшли належне навчання і надали всі довідки, які підтверджують, що зброю можна залишити у них. "Як показала ситуація з Пашинським, він поняття не мав, що з цією зброєю робити, коли її можна витягати. І таких серед нагороджених 90%", - резюмує глава УАВЗ.

Читайте також