RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Велика війна: чим Волкер налякав Росію і бойовиків

Бойовики готуються до "гарячої фази конфлікту на Донбасі"

Бойовики готуються до "гарячої фази конфлікту на Донбасі" Фото: УНІАН

У Києві 23-25 січня з офіційним візитом побував спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер. Напередодні чергових переговорів з помічником президента Росії Владиславом Сурковим, які відбудуться 26 січня в Дубаї, американський чиновник вирішив звірити позиції з Києвом. Тим часом в окупаційних адміністраціях на Донбасі почалася справжня паніка, мовляв, "хунта" готує широкомасштабний наступ, а представник Держдепу дає вказівки, як це краще організувати. Чому бойовики так збудилися і що такого Волкер пообіцяв Україні, розбирався "Апостроф".

Умиєтеся кров'ю

У ході візиту в Україну Курт Волкер зустрівся з президентом Петром Порошенком, деякими українськими політиками, а також обговорив питання безпеки з начальником Генштабу ЗСУ Віктором Муженком.

"Це гарний сигнал, що Волкер напередодні переговорів побував у Києві. Тут йому явно позначили червону лінію, яку Україна не може переступити", - зазначив "Апострофу" аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

На окупованих територіях бойовики, зокрема так званий "заступник командуючого оперативним командуванням ДНР" Едуард Басурін, підняли справжню паніку навколо переговорів Волкера з українськими чиновниками. Так, Басурін, посилаючись на дані "республіканської розвідки" (виявляється, є й така), заявив, що в Києві спецпредставник Держдепу обговорював з Муженком сценарій "гарячої фази конфлікту на Донбасі". Виходячи зі слів Басуріна, бойовики ввели в Міноборони України "своє джерело", яке розповіло, що Волкер з Муженком "розглядали питання отримання американської летальної зброї і перспективи переведення конфлікту в гарячу фазу". Навіщо Києву і США ескалація на Донбасі? За версією Басуріна, це елементарно: "щоб відвернути увагу населення від внутрішніх проблем у країні".

Зустріч спецпредставника США Курта Волкера з головою Генштабу ЗСУ Віктором Муженком Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Усе та ж сама "республіканська розвідка" (ні, ну правда є така) доповіла Басуріну, що в прифронтовому Маріуполі та інших містах уже повним ходом йдуть перевірки медичних закладів на предмет того, скільки поранених здатні прийняти лікарні в разі "гарячої фази". Перевірки, звичайно ж, негласні, але "республіканська розвідка" про них добре обізнана.

"У разі спроби наступу ЗСУ умиються кров'ю, а сім'ям українських військовослужбовців слід чекати потоки трун з їх чоловіками і синами", - заявив Басурін. А ось це вже не смішно. Адже якщо в лавах бойовиків кажуть, що Україна зібралася йти в наступ, значить, в наступ можуть піти самі бойовики.

Що ж змусило так переполошитися командирів так званої ДНР? Традиційно перед кожним своїм візитом в Україну або напередодні переговорів з Сурковим Волкер робить в пресі або у себе в Twitter низку принципово важливих заяв, які дають уявлення про позицію США в українському питанні. Не став винятком і цей візит.

Больові точки

Отже, із якими ввідними підходить Волкер до розмови з Сурковим.

Винні. Спецпредставник Держдепу США нарікає на низькі темпи реформ в Україні, але чітко артикулює, що конфлікт на Донбасі – це не громадянська війна. Більш того, дискримінаційної складової за мовною ознакою в конфлікті також немає: "Єдине місце в Україні, де російськомовні люди стикаються з труднощами, – це ті ж райони на сході країни, де триває конфлікт", - вважає Волкер.

За його словами, досягнення стійкого миру можливе за наявності політичної волі саме з боку Росії. Так, під час візиту Волкера в Київ, за даними прес-центру АТО, "російсько-окупаційні війська не наважилися зробити жодного пострілу" по оборонних позиціях ЗСУ і "не створили жодної провокативної ситуації".

За словами Курта Волкера, досягнення сталого перемир'я можливе за наявності політичної волі саме з боку Росії Фото: flickr.com/photos/usembassykyiv

Мінськ. Відсутність прогресу в реалізації Мінських угод також ставиться в провину РФ. Офіційна Москва наполягає, що саме в Києві тиснуть на гальма, не виконуючи "Мінськ-2", але США з цього приводу ілюзій не мають. За словами Волкера, провал Мінських угод стався "в основному з тієї причини, що ті сили, якими керує Росія, не припиняють бойові дії і не відводять війська".

Діалог. Ще одна фішка Кремля, мовляв, Київ повинен розмовляти з "пригнобленими республіками", не є аргументом для США. "Поки РФ наполягає на розмові з бойовиками, ситуація не вирішиться", - підкреслює Волкер.

Незручна ситуація. Нарешті, на думку Курта Волкера, домогтися настання довгоочікуваного миру і припинити бої на Донбасі можливо протягом лише одного року. "Ми повинні створити ситуацію, за якої у Росії виникне бажання припинити конфлікт", - додав спецпредставник Держдепу. Цілком можливо, що в Дубаї у Волкера знайдуться аргументи, які будуть озвучені Суркову, щоб мотивувати Путіна проявити таке бажання.

Велика війна

На тлі таких ввідних, коли в США чітко розуміють, що війна в Україні – не громадянська, "Мінськ-2" не виконує РФ, а розмовляти з підконтрольними їй бойовиками ніхто не збирається, та ще й після натяку Волкера на те, що бої можна припинити протягом року, панічні заяви в стані функціонерів ДНР виглядають досить логічно.

"Логіка бойовиків зрозуміла: зараз вони перебувають у вкрай нестабільному становищі. Вони вже зрозуміли, що Росія не збирається їх приймати, і є перспективи щодо реінтеграції Донбасу. Відповідно, бойовики не розуміють, що з ними буде в цій ситуації, - каже "Апострофу" екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенант Ігор Романенко. – Американці сильні, ми своїх позицій також не здаємо та нарощуємо військовий потенціал. В підсумку для бойовиків ці обставини нічого доброго не означають. Більше того, є висока ймовірність, що Волкер конкретно підніматиме питання про виведення російських військ з території Донбасу".

"А без російських військ українські зрадники, які увійшли до складу окупаційних сил, самі по собі є нулем без палички, - додає "Апострофу" головний редактор інтернет-ресурсу "Інформаційний спротив", військовий оглядач Юрій Карін. – Це не боєготові, не здатні до ведення бойових дій підрозділи. Їм буде закрито воєнторг, і навряд чи з собою в Росію окупанти їх заберуть".

На думку спецпредставника Держдепу, припинити бої на Донбасі можливо протягом лише року Фото: EPA/UPG

Питання виведення військ РФ із зони конфлікту, на думку експертів, в обов'язковому порядку буде підніматися Волкером на переговорах з Сурковим.

"Нас там нет" для США не аргумент, - запевняє Романенко. – У них своя розвідка, і коли Волкер розмовляє з Сурковим тет-а-тет, всі все розуміють. А виведення військ – це першорядне питання. Тому заяви про те, що Україні потрібна "гаряча фаза конфлікту, робляться для внутрішнього споживання в цих "республіках". Їм потрібно нагнітати".

До речі, тезу про те, що Київ готується до великої війни на Донбасі, ретранслюють не тільки бойовики. Від заяв Басуріна можна було б відмахнутися, але навіть канали "офіційної" російської пропаганди запевняють свого споживача: Київ готує велику колотнечу. Так, головний пропагандист Кремля Дмитро Кисельов в останньому випуску своєї передачі "Вести недели" від 21 січня перший же сюжет присвятив Україні. Пафос сюжету зводиться до наступного: українці хочуть війни, США хочуть війни, війна може початися якраз напередодні перевиборів Путіна, а що ж Путін? А Путін війни не хоче, хоче воювати Україна – і це треба твердо усвідомити.

За словами політолога Кирила Сазонова, такі установки робляться не випадково.

"Останні переговори Суркова з Волкером закінчилися в принципі нічим, тому вводяться нові санкції, і Росії досить важко. У підсумку РФ шукає додаткові козирі для переговорів: або буде загострення на фронті, або ультимативні заяви щодо України. І для цього готується громадська думка як в Росії, так і в ДНР, - зазначає "Апострофу" Сазонов. – Перед приїздом Волкера у так званих ДНР і ЛНР провели мобілізацію. Причому провели досить серйозно: з повістками, з дільничними, під розпис, призвавши масу людей на "військові збори". Крім того, ходять чутки про перекидання військової техніки бойовиків на передову".

У підсумку виходить, що заяви бойовиків про "гарячий сценарій" робляться на випередження.

"Я не виключаю, що можлива певна ескалація насильства, але заявити про це першими – означає спробувати зняти з себе відповідальність", - резюмував Ігар Тишкевич.

Читайте також