RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Репортаж з "виборів" на Донбасі: як голосували бюджетники, хворі й адепти Путіна

"Апостроф" з'ясував, як у фейкових республіках забезпечували явку "виборців"

"Апостроф" з'ясував, як у фейкових республіках забезпечували явку "виборців" Фото: GettyImages

"Вибори" "глави" і "депутатів" "народної ради" на окупованих територіях Донецької та Луганської областей 11 листопада показали, наскільки гнітючим може бути "цирк", якщо на арені - безвольні виконавці трюків і давним-давно призначені й затверджені "дресирувальники", які очікують оплесків з боку Росії... Про перебіг "виборів" на окупованому Донбасі читайте в спецрепортажі "Апострофа".

Зранку 11 листопада у водопроводах справно дзюрчала вода, газ у конфорках не відблискував рожевими домішками, радіатори гріли трохи сильніше, ніж зазвичай, і навіть сміттєві контейнери у дворах були спорожнені, а поруч старанно працювали мітлами двірники в новеньких помаранчевих жилетах. Вся ця благоліпність буквально благала донеччан піти і проголосувати за "міцних господарників", бо буде гірше.

Правда, навіть "господарники" не змогли перешкодити тимчасовій "загибелі" роботи українського мобільного оператора Vodafone. Мало того, під "підступи диверсантів" (саме на них була покладена провина за трубки донеччан, які мовчали) потрапив і місцевий оператор "Фенікс", що замовк у Торезі і Сніжному. Але на все рук не вистачить, а донеччани, як показали січень-квітень 2018 року, цілком можуть обходитися без "мтса".

На виборчих дільницях зранку було мало людей. Їх було не так вже й багато і вдень, тому видані офіційними сайтами ДНР фотографії переповнених дільниць і черг із 400 осіб в Пролетарському і Будьонівському районах, викликали подив і підозри в тому, що це ілюстрації минулих років. Як би там не було, але в центрі дійсно натовп шумів біля школи № 1: поруч із нею відкрився ярмарок-продаж, і народ одразу вишикувався в чергу за цибулею, картоплею та морквою по 6-7 рублів, за яйцями по 49 (у звичайний час - 60), і копченою рибою по 280-290 рублів (у будні - 330-350 р.).

"Тільки цього і чекали", - зізналася пані в черзі, яка закупила овочі і проминула виборчу дільницю. Згодних із нею було чимало.

Фото: GettyImages

Ті, хто голосував, втім, були, звичайно ж. Правда, злегка збентежені, адже інтрига нинішніх так званих виборів на окупованих територіях полягала не в тому, хто переможе, а в тому, скільки відсотків всенародної любові намалюють "кремлівському" кандидату Пушиліну. Серед народу висувалися версії "від 99% до 146%". Деякі голосним шепотом розповідали про те, що вже все давно намальовано і підписано всі протоколи. "Виборці" кивали і додавали, що, наприклад, подекуди в лікарнях і поліклініках вже все проголосовано під пильним оком головлікаря, а школи в п'ятницю закрили саме для того, щоб всі папери були заздалегідь оформлені і схвалені.

Незважаючи на браву музику, що традиційно лунає з "виборчих дільниць", настрій над Донецьком відчувався тяжкий, а не радісно-виборчий.

"Навіщо цей цирк, коли і так все зрозуміло?" - цікавилися один у одного люди похилого віку, які прийшли на дільниці. І тут же відповідали: "А якщо не проголосуємо - хто знає, як воно потім обернеться? Раптом і справді пенсії позбавлять?"

Більш хоробрі донеччани, не бачили сенсу в даному плебісциті, ще в п'ятницю і суботу постаралися виїхати за межі окупованих територій, пообіцявши на блокпостах "обов'язково повернутися в неділю і проголосувати" у відповідь на питання бойовиків, куди це вони зібралися в такий відповідальний для "республіки "момент.

"Не хочу, щоб до мене приходили, змушували, не хочу, щоб навіть бачили поруч із їх виборами!" - розповіла Анна Безугла, жителька Донецька.

Не настільки принципових у місті виявилося також достатньо. Один вельми літній чоловік висловився в дусі "раз Пушиліна Путін призначив, так і ми проголосуємо за нього", на що його сусід по будинку різко відповів: "Та йдіть ви ... обидва!"

Фото: GettyImages

Також непринциповими і підневільними виявилися співробітники бюджетних організацій. У них на цих виборах не було вибору: голосували під список усі як один і за одного. Приходила група від трьох до 20 осіб, відзначалися у особи, яка керувала ними, голосували (деякі повідомили, що їм довелося сфотографувати бюлетень на камеру мобільного телефону). Ближче до вечора автобуси з тими ж бюджетниками потягнулися вбік площі Леніна, де був влаштований концерт на честь дня "виборів" за участю маловідомих російських зірок. Як виявилося, подивитися концерт також було обов'язковою частиною програми для бюджетників. Втім, багато хто (знову ж, відзначившись у координатора) непомітно дременули додому. Чекати концерту, наміченого на 21.00, а потім феєрверку о 22.00 вони не збиралися - виїхати з центру в цей час не уявлялося можливим. Утім, комендантську годину 11 листопада скасували, однак на поліпшенні роботи громадського транспорту це ніяк не позначилося - зранку ходив погано, до вечора - ще гірше.

Якщо такий-сякий народ у першій половині дня на виборчих дільницях був, то після 16.00 виборчкоми відверто занудьгували. Холод, сильний вітер і сутінки згорнули ярмарки та дитячі флешмоби, до дільниць доходили запізнілі одиниці бажаючих проголосувати. При цьому ЦВК ДНР вже о 21.00 бадьоро відзвітувала: "Підсумкова явка становила 80,7%". Настільки явна брехня здивувала навіть прихильників окупантів, в донецьких інтернет-спільнотах вони навіть пробурчали щось на зразок "ну навіщо вже так явно?.."

Поки донеччани були зайняті, у Донецьку непомітно повернулися на місце ціни на бензин, урочисто опущені на 5 рублів тиждень тому. Правда, так звана "республіканська паливна компанія" ще утримує свої 45-47 рублів за літр. Змінилися цифри в обмінниках - долар продовжив своє зростання до 68,5 рублів на вечір неділі. Особливо цього поки ніхто не помітив, але зазвичай ці ігри з цінами даром для Донецька не проходять.

Фото: GettyImages

Загальне резюме: одиниці голосували відповідально і серйозно, роздумуючи над рейтингами кандидатів й інтригою "виборів" (нагадаємо, суперники Пушиліна на цих "виборах" невідомі нікому, крім своїх близьких і знайомих, агітацією себе особливо не переймалися, розуміючи безперспективність всіх рухів тіла). Були ті, хто заявляв про будівництво державності в ДНР і, прости господи, демократії і свободи в самопроголошених і невизнаних республіках. Переважну більшість голосуючих становили пенсіонери та студенти, за ними йшли бюджетники.

Не обійшлося без казусів. Один громадянин, який відзначив початок "плебісциту", при цьому не розрахував ударної дози алкоголю, придибав на виборчу дільницю, і при вигляді черг за дешевою цибулею не втримався, голосно заявивши натовпу: "У-у-у, овочі за овочами прийшли!", за що був акуратно видворений за межі дільниці озброєною охороною. Інший громадянин, який теж готувався до "виборів" не менш активно, самотньо танцював навприсядки біля дільниці, мабуть, від надміру почуттів.

Багато українських патріотів Донецька на ці "вибори" не пішли навіть із метою зіпсувати бюлетень. "Малювати їм явку не збираюся. Бюлетені псувати теж - ще зарахують за заповнені. Ігнор повний, для мене їх не існує - виборів, пушиліних й інших!" - підкреслив донеччанин Євген Шмель.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки