RU  UA  EN

Неділя, 24 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Суспільство

Операція "імунізація": чому МОЗ може не загасити спалах кору в Україні

Вакцинація дітей від кору запізнилася і може спричинити ще більше проблем

Вакцинація дітей від кору запізнилася і може спричинити ще більше проблем Фото: УНІАН

В Україні ще більше ускладнилася ситуація з поширенням вірусу небезпечного інфекційного захворювання - кору. Ускладнилася настільки, що в Міністерстві охорони здоров'я навіть заявили про можливість оголошення епідемії в країні. Дійшло вже до того, що кір пробралася за товсті стіни Лук'янівського СІЗО столиці: за інформацією ЗМІ тут кір підхопило 7 в'язнів. Для того щоб зупинити епідемію, у Львівській області (де статистика захворюваності найвища) МОЗ розгорнуло "спецоперацію" щодо імунізації дітей, проте медики запевняють, що такі заходи запізнилися і будуть неефективними. А тут ще й вірус грипу атакує українців, і на цьому тлі боротися з кором стає удвічі складніше. Як українцям виплутатися з епідеміологічної павутини і зберегти своє здоров'я, розбирався "Апостроф".

"Спецоперація" на Заході

За даними Міністерства охорони здоров'я, з початку 2019 року на кір уже захворіло 8 498 українців - 3 537 дорослих та 4 961 дитина. За неповний місяць цього року кір встигла забрати життя 5 людей, це при тому, що за весь 2018 рік від кору померло 16 українців.

Антилідери із захворюваності на кір три регіони України: Вінницька область (з початку року тут захворіло 813 осіб), Рівненська область (827 осіб), і Львівська область з найгіршими показниками поширення вірусу (1559 осіб, з них 1015 дітей).

Такий стан справ змусив МОЗ почати у Львівській області "спецоперацію" з вакцинації дітей віком від 6 до 18 років. Як пояснюють в МОЗ, суть "спецоперації" в тому, щоб в організованих дитячих колективах провести масову вакцинацію дітей. Для цього в регіоні запрацюють мобільні бригади медпрацівників, щоб вакцинувати всіх дітей, які пропустили планові щеплення від кору. Звичайно ж, за згодою батьків.

Фото: moz.gov.ua

"Ми не повинні залишити незахищеною жодну дитину серед тих 20 тисяч школярів Львова та Львівської області, які досі не мають необхідних щеплень", - заявив гендиректор "Центру громадського здоров'я" Володимир Курпіта.

Після масової вакцинації дітей Львівської області в МОЗ обіцяють вжити подібних антиепідеміологічних заходів в інших регіонах країни, де показники захворюваності на кір найвищі. Правда, старт "спецоперації" у Львові призначено не на найближчі дні, а тільки на другу половину лютого.

За словами фахівців, опитаних "Апострофом", проведення масової вакцинації дітей, в теорії, має зупинити спалах епідемії.

"Такі заходи рекомендовано Всесвітньою організацією охорони здоров'я - додаткова вакцинопрофілактика. Це тактика, яка сприяє поліпшенню епідситуації в разі масового поширення захворювання", - пояснює "Апострофу" завідувач лабораторією в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського НАМН України Ігор Маричев.

"МОЗ прийняло найбільш правильне рішення, - додає лікар-інфекціоніст, управляючий партнер Healthportal Андрій Осадчий. - Такі дії дозволять знизити число хворих, а головне - збільшать реальне число вакцинованих, що, однозначно, посилить колективний імунітет, а це вкрай необхідно в нинішній епідеміологічної ситуації".

Фото: УНІАН

Більш того, в законі України "Про захист населення від інфекційних захворювань" сказано: "У разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об'єктах можуть проводитися обов'язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показниками".

Тому, на перший погляд МОЗ, все робить правильно. Але важливі, як завжди, деталі.

Кір vs грип

По-перше, в рамках "спецоперації" МОЗ планує щепити дітей, які з яких-небудь причин пропустили планові щеплення від кору, або їх батьки взагалі не захотіли вакцинувати своїх чад. Де гарантія, що несвідомі, з точки зору чиновників міністерства, батьки, поміняють свою думку і зважаться зробити щеплення для дитини?

По-друге, навіть ті діти, щодо яких існують документальні підтвердження про введення вакцини проти кору, далеко не факт, що щеплені насправді, а не на папері. Адже, як стверджують медики, частина довідок про щеплення - фіктивні.

Нарешті, головне питання: чи раціонально проводити масову вакцинацію від кору в період циркуляції вірусу грипу, адже після ослаблення імунітету вакциною КПК (кір, паротит, краснуха), зростає ризик підхопити ще і грип. Тим більше, що в Чернігівській, Одеській, Житомирській і Сумській областях, за даними "Центру громадського здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я", за другий тиждень січня епідпоріг щодо грипу вже перевищено, а всього з початку епідсезону (1 жовтня) від грипу померло 19 осіб.

Навколо цих проблем вже встигли поскандалити профільний комітет ВР і МОЗ. Парламентарії звернулися в Кабмін і РНБО із застереженнями з приводу додаткових ризиків, а в МОЗ заявили, що нардепи "поширюють брехню", мовляв існують дослідження, які доводять, що вакцина КПК не "перевантажує" імунну систему, а значить, робити щеплення в період циркуляції інших вірусів не забороняється.

Правда, як завжди, посередині. За словами завідувача лабораторії імунореабілітології Інституту мікробіології та імунології НАМНУ ім. Мечникова Андрія Волянського, масова вакцинація від кору в період загострення захворюваності на грип, дійсно, не найкраща ідея.

"Можуть нашаруватися інфекційні процеси внаслідок вакцинації і безпосередньо грип", - пояснив "Апострофу" медик.

Фото: УНІАН

"У минулі роки застосовувалася виправдана тактика: на час перевищення епідпорогу з грипу та ГРВІ припинялося проведення всіх планових щеплень, - розповів лікар-епідеміолог, який побажав залишитися невідомим. - Це абсолютно виправдано з точки зору того, що ми уникали внутрішньолікарняного інфікування дітей на грип та ГРВІ. Ми не прищеплювали дітей у період одужання (2 тижні), ми не прищеплювали, як рекомендують новоявлені "фахівці" дітей у стані "легкої" інфекції. Ми не заражали на грип та ГРВІ щойно щеплених дітей. У межах "спецоперації" пропонується прямо протилежне: додаткове навантаження і додаткове скупчення дощеплюваних (дітей, яких раніше не прищепили за планом) нашаруватися на планово прищеплених. Всі будуть сидіти в одній черзі. Тому як, крім своєї поліклініки, діти і дорослі ніде законно щеплені бути не можуть. Такі "заходи" на тлі епідемії грипу та ГРВІ сприятимуть як більш важким формам грипу та ГРВІ, так і зростанню числа і тяжкості післявакцинальних реакцій та ускладнень. Сенс істерики в одному - терміново утилізувати серії вакцини, термін придатності яких спливає".

З іншого боку, нічого не робити теж не можна. "У такому випадку після масової вакцинації потрібні карантинні заходи", - уточнив Волянський.

"Суть вакцинації - простимулювати імунітет і домогтися вироблення специфічних антитіл. Так, в певному сенсі щеплення - це навантаження на імунітет, але є прості й доступні всім заходи профілактики ГРВІ та грипу: за кілька днів до щеплення і після нього необхідно за можливості обмежити відвідування місць масового скупчення людей", - додав Андрій Осадчий.

Але далеко не факт, що масова вакцинація стане дійсно масовою, адже якщо діти захворіють на грип, то вакцини від кору не отримають.

"В інструкції до вакцини КПК зазначено, що не рекомендовано її введення в разі гострих респіраторних захворювань. Тобто, якщо є грипозний або передгрипозний стан, то вакцину ніхто вводити не буде", - зазначає Ігор Маричев.

Відповідно, "спецоперація" МОЗ має всі шанси провалитися? Не зовсім.

"Такі заходи можуть просто затягнутися, - додає Маричев. - Подібну ситуацію ми мали в 2015-2016 роках, коли міжнародні організації проводили три додаткових тури з вакцинопрофілактики поліомієліту. Тоді третій тур наклався на період епідпідйому грипу та був затягнутий, але, на щастя, з поліомієлітом у нас поки благополучна ситуація. Хоча досі Україна не досягла рекомендованого 95-процентного рівня охоплення населення вакцинами від поліомієліту. Але взагалі додаткові заходи з імунопрофілактики із залученням масового контингенту необхідно проводити в короткі строки".

Читайте також