Українські фахівці створили нового колісного бойового робота для вогневої підтримки підрозділів в бою, а також для транспортування боєприпасів та поранених. З черговим вітчизняним "гаджетом" познайомився "Апостроф".
Новий бойовий робот був представлений на виставці, яку організувала "Ліга оборонних підприємств України". Ця виставка пройшла 16 травня в Броварах під Києвом. Зазначимо, що "Ліга" була створена в 2016 році. Зараз вона об'єднує понад 50 приватних підприємств, які працюють у сфері ОПК.
Черговий вітчизняний "гаджет", створений запорізьким підприємством "Інфоком ЛТД". Він являє собою невеликий броньований автомобіль, побудований на рамі квадроцикла. Офіційна назва машини - "Безпілотна роботизована платформа "Ласка 2.0".
Як і більшість пристроїв, створених приватними підприємствами, "Ласка" розроблялася в ініціативному порядку. "Це багатофункціональна платформа - вона може бути як бойовою, так і транспортною, виконувати функції розвідки, захисту периметра, перевозити боєприпаси та поранених", - пояснив "Апострофу" керівник департаменту з безпілотних технологій Сергій Румянцев.
Перевозити дещо "Ласці" дозволяє конструкція корпусу - апарат має абсолютно плаский "дах", а бойові функції можна виконувати за допомогою 7,62-мм кулемета ПКМ. Творці позиціонують свій пристрій, як засіб вогневої підтримки на рівні взвод-рота-батальйон. За словами Сергія Румянцева, "Ласка" переміщується за допомогою звичайного двигуна внутрішнього згоряння, однак електронне обладнання - радари та відеокамери, за допомогою яких робот може "бачити" навколишнє оточення, а також дистанційно керуватися оператором, живляться від акумуляторів.
Дистанційне керування роботом здійснюється за допомогою WiFi на відстані до 2 км. Виконувати свої завдання в автономному режимі машинка може протягом доби.
Як розповів Сергій Румянцев, "Ласка" вже проходила випробування на танковому полігоні. До кінця року плануються наступні випробування, після яких розробники розраховують на зацікавленість з боку військових. До речі, запорізьке підприємство будує ще одного робота під назвою "Скорпіон". На відміну від "Ласки", "Скорпіон" буде на гусеничному ходу, а призначатися приблизно для таких же цілей, як і його колісний побратим. "Зараз "Скорпіон" на стадії складання. "Сподіваємося, що ми встигнемо його показати на виставці "Зброя та безпека" в 2019 році", - пояснив Сергій Румянцев.
Чекаючи зацікавленості з боку військових, розробники "Ласки" та "Скорпіона" більше розраховують на зовнішній ринок. Їх надихає приклад безпілотного мініБТР "Фантом", створеного підприємствами держконцерну "Укроборонпром", який, за деякими даними, викликав зацікавленість в арабських державах. Зараз "Фантом" існує вже в декількох модифікаціях, що передбачають установку навіть ракетного озброєння.
У приватних розмовах представники "Укроборонпрому" розповідали "Апострофу", що рекомендували фахівцям "Інфокома" зупинитися на транспортному варіанті "Ласки". Проблема полягає в тому, що для наземних бойових безпілотних систем, на відміну від повітряних, поки не знайшлося постійного місця в бойових порядках більшості армій. Досвідчений солдат на полі бою все ще більш винахідливий та ефективний, ніж керований на відстані апарат.