У середу, 22 квітня, Кабінет міністрів України прийняв ряд важливих рішень, націлених на боротьбу з коронавірусом в Україні. Влада продовжила карантин до 11 травня, оскільки пік захворюваності в країні очікують між 3 і 8 травня, встановила новий розмір допомоги по безробіттю і ввела держрегулювання цін на стратегічні продукти і товари. "Апостроф" розповідає про все детальніше.
Рішення Кабміну продовжити карантин в Україні не було несподіваним - напередодні Національна академія наук заявила, що сплеск захворюваності на COVID-19 буде в країні в кінці квітня і 3-8 травня. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, саме на це спиралася влада, вирішуючи, виводити країну з карантину чи ні. Він підкреслив, що у Кабміну є чіткий план виходу з карантину, що складається з п'яти етапів.
"Стартову точку цього плану ми називаємо "День К". Для його початку є дві умови. По-перше, якщо протягом 10 днів відсоток виявлених випадків захворювання в країні не буде змінюватися або буде коливається в межах 5%. По-друге, лікарні будуть заповнені пацієнтами з COVID-19 менш ніж на 50%", - сказав він.
Шмигаль наголосив, що влада розраховує, що Україна почне повертатися до звичайного ритму життя з 12 травня, коли відкриються магазини з непродовольчими товарами, а також об'єкти з надання побутових послуг. Також можуть зняти заборону на відвідування парків і скверів. Поки ж обіцяють жорсткий контроль за дотриманням карантинних заходів.
Кому допоможуть грошима і з оплатою комуналки
Кабінет міністрів України погодив посилення соціальної підтримки сімей з дітьми. За словами міністра соцполітики Марини Лазебної, близько 300 тис. сімей ФОП першої і другої групи (без працівників) в Україні зможуть отримати допомогу на дітей до 10 років у розмірі прожиткового мінімуму на дитину.
Ті, хто зареєструвалися в центрі зайнятості, можуть за спрощеною програмою звернутися в центр соцзахисту і отримати допомогу в розмірі близько 3 тис. грн. Крім того, субсидію будуть нараховувати при заборгованості по комуналці до 3 місяців (до цього скасовували допомогу при заборгованості 2 місяці).
За виплатами по частковому безробіттю на період карантину можуть звертатися компанії, які в карантин зупинилися, їм будуть компенсувати кошти на зарплати співробітникам, відправленим у відпустку за свій рахунок або у вимушений простій.
Допомогу по частковому безробіттю встановлено в розмірі двох третин окладу, але не більше мінімальної зарплати (4 723 грн). Виплати будуть надавати на строк скорочення діяльності плюс 30 днів після завершення карантину.
Роботодавець може звернутися за отриманням коштів для виплат у разі сплати єдиного внеску протягом шести місяців, що передують даті скорочення діяльності. Крім того, роботодавець не може розривати трудовий договір з працівником, якому виплачувалася допомога.
Що буде з регулюванням цін
Державне регулювання цін на ряд продовольчих товарів і товарів протиепідемічного призначення, необхідних для боротьби з поширенням COVID-19, буде здійснюватися шляхом декларування зміни роздрібних цін на ці товари.
Які продукти увійшли в список:
- вода мінеральна без газу,
- птиця (тушка куряча),
- яйця курячі категорії С1,
- хліб житньо-пшеничний,
- молоко пастеризоване жирністю 2,5% (в плівці),
- гречана крупа,
- цукровий пісок,
- пшеничне борошно вищого гатунку,
- масло вершкове жирністю 72,5%,
- макаронні вироби вітчизняного виробництва (вермішель з пшеничного борошна вищого гатунку).
Товари протиепідеміологічного призначення:
- Paracetamol,
- Azythromycin,
- Ampicillin,
- Amoxicillin,
- Ceftriaxone,
- Moxifloxacin,
- Amoxicillin and beta-lactamase inhibitor,
- антисептики і дезінфікуючі засоби - хлоргексін, етанол, засіб на спиртовій основі для протирання рук, які містять хлор і інші препарати для дезінфекції поверхонь, хлороксіленол, кишеньковий спиртовмісний антисептик для рук, дезінфікуючі засоби для обробки рук і шкіри, а також поверхонь, миючо-дезінфекційні засоби для прання, інструментів і обладнання,
- двадцять найменувань засобів індивідуального захисту, серед яких медичні маски, рукавички, костюми, захисні окуляри, респіратори FFP2 і FFP3, бахіли, фільтри для масок і так далі.
Декларація застосовується в разі, якщо ціни на зазначені товари змінилися на 15% і більше протягом місяця до початку дії прийнятої постанови, на 10-15% - за два тижні до початку дії, на 5-10% - за три дні до початку дії ініціативи уряду.