RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

За вирубку лісів треба найперше карати чиновників, але держава на все наплювала

Володимир Борейко про відповідальність за вирубку лісів

Володимир Борейко про відповідальність за вирубку лісів Фото: censor.net

Державне агентство лісових ресурсів України останнім часом відзначилося доволі суперечливими заявами – навесні їх дані показали, що у 2019 році об'єм незаконно вирубаного лісу збільшився в 7 разів у порівнянні з 2018-м. А нещодавно вони заявили, що законні рубки лісу зменшилися на 17%. На фоні катастрофічної повені у Прикарпатті та Буковині Держлісагентство опублікувало на своєму сайті статтю під назвою "Ліс не дамба", у якій пояснило, що ліс до катастрофи не має ніякого відношення. Мовляв, води випало забагато, і він би її все рівно не втримав.

Що ж відбувається з рубкою лісу в Карпатах і чи дійсно ніщо не могло завадити лиху, "Апострофу" розповів директор громадської організації "Київський еколого-культурний центр" ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО.

Санітарні рубки – це законне браконьєрство

Обидві цифри – і про 7 разів і про 17% - є фейковими. Браконьєрського лісорубства більше не стало. Припускаю, що у Держлісагентстві стали більше складати протоколів на браконьєрів. Але їх зараз точно не більше, ніж у попередні роки. Тому що основними браконьєрами, на мою думку, у рубці лісу в Україні є самі лісники. Протоколами вони можуть прикривати свої незаконні вирубки. Але давайте про все по порядку.

За часів Радянського Союзу і в перші роки незалежності в Україні діяв лісовий кодекс. На той час він був більш-менш екологічним. За ним у гірських лісах і біля річок рубки були заборонені – насамперед рубки головного користування, коли рубають "ділову" деревину.

Читайте: Леса будут уничтожать, пока не случится карпатский "Чернобыль" - эколог

У 2000 році вже стало ясно, що в Україні практично всі рівнинні ліси повирубували (а у нас здебільшого є ліси в Карпатах і Поліссі, а 2/3 країни – це здебільшого степ). Лісники почали шукати вихід – закривати лісову галузь і вирощувати ліс чи піти іншим шляхом? Вони вирішили піти законним шляхом і переписати лісовий кодекс за принципом "своя рука – владика": свої юристи є, депутати свої є. Був такий депутат Орест Фурдичко, який очолював у Львівській області лісову галузь. Він разом з іншими депутатами-лобістами "провели" новий лісовий кодекс практично без обговорення. І це була величезна бомба під ліси України, бо цей кодекс є дуже анти-екологічним - а він працює уже майже 20 років.

Вони зробили дуже багато поганого. Але головне, що вони зробили – зняли захист із гірських лісів, а також тих, які ростуть біля річок і озер, від рубок. Тобто, все "у законі", але робиться анти-екологічно і антидержавно.

Потім лісники вирішили розробляти і затверджувати через своїх "хлопців" в урядах різних прем'єрів – від Юлії Володимирівни до Віктора Януковича – свої підзаконні акти, які дають можливість займатися "офіційним браконьєрством". Я ввів такий термін для порушення загальних екологічних норм завдяки законодавчій "криші". Вони розробили дуже багато правил, які часто суперечать одне одному, не дають чіткої термінології.

Найбільш браконьєрський підзаконний акт – це "Санітарні правила в лісах України". Тому, коли журналісти пишуть що лісники підпалюють ліси, щоб незаконно вирубати, я кажу – лісникам не треба підпалювати, у них все є, вся законна основа. На її базі можна "законно" вирубати всі ліси України.

Лісники – це держава у державі. Вони пишуть самі собі закони, лобіюють їх, у них свої "наукові" інститути, які отримують платню за обґрунтування виробок. Наприклад, лісники вирішили, що можуть бути рубки головного користування, які у нас біль-менш обмежені, і санітарні рубки. В основі останніх лежить псевдонаукова ідеологія, нібито ліс можна лікувати за допомогою рубок. Але я завжди кажу, що це ніби лікувати головний біль за допомогою гільйотини. Але цинізм правил санрубок в тому, що під них можна підписати винищення будь-якого дерева у лісі. Десь дупло – треба рубати. Але ж там гніздиться якась пташка. Десь гілочка засохла – треба рубати, бо це дерево, мовляв, усихає. Гриб-трутовик росте – треба рубати.

Але з точки зору здорового глузду, якщо ви під час санітарних рубок нарубали 20 кубометрів деревини, то там мають бути гнилі, сухі дерева. А у лісників там 18 кубометрів "ділової" деревини, тобто здорові дерева. Станом на 2017 рік статистика показала, що близько 35-40% деревини вони отримували рубками головного користування, і 60-65% - санітарними рубками. Тож коли вони кажуть, що стали менше рубати – це брехня. У них просто стало більше санітарних рубок.

Зараз лісники самі скаржаться, що у них зупинився ринок деревини. А сталося це тому, що в минулому-позаминулому році у лісах з'явилося "чудовисько" – називається короїд. Взагалі, це такий же житель лісу, як заєць чи вовк. Його дійсно стало більше – завдяки цим же лісникам, які вирощують монокультури сосни, а короїд дуже їх любить. Лісники оголосили з ним боротьбу і нарубали стільки лісу, що взагалі перенаситили ринок. Крім того, через вирубку лісів у нас і дрібні річки висихають. Води випадає багато, але її нічого не стримує, вона по річищах несеться зразу у Десну, звідти у Дніпро, а потім у море.

Саджати і саджати

Держлісагентство я вважаю корумпованим угрупуванням, яке вольовим зусиллям треба вирізати, як ракову пухлину. Треба позакривати відомчі інститути, зробити їх академічними, як це було до 1991 року, щоб лісова наука не танцювала під дудку Держлісагентства. Наприклад, нещодавно так звані науковці пояснили, що ліс не захищає від повеней – це анти-екологічна, антидержавна, антинародна брехня. Я вважаю, що за неї треба саджати у в'язницю, але, на жаль, у нас немає відповідальності посадовців за брехню.

Взагалі, питання припинення рубки лісів комплексне і повинне стосуватися чиновників. Минулої восени ми провели через Раду закон про заборону суцільних рубок у Карпатах, Володимир Зеленський його 30 жовтня підписав. Там сказано, що до кінця січня Кабмін повинен був привести свої підзаконні акти у відповідність до цього закону. Але Уряд цього не зробив. Насамперед через супротив Держлісагентства. Вони не надали Кабміну свої пропозиції, а там, певно, подумали – ну й біс із вами.

Тож Кабмін не виконав закон. Але чому хлопця, які у період карантину плавав у Гідропарку, 17 поліцейських затримували і потім оштрафували, а чиновників не карають? Бо у нас немає статті за невиконання держслужбовцями законів. Давали б їм три роки – ситуація була б іншою. Ми подали на Кабмін за бездіяльність до суду, 17 липня буде перше засідання суду. Але ми вже виграли кілька таких судів щодо лісів – чиновники все одно нічого не роблять.

Національний парк "Гуцульщина", незважаючи на рішення судів, незаконно рубають уже протягом 10 років. Вони підробляють документи, за це виписують штрафи навіть не на людину, а на лісгосп. Але деякі директори лісгоспів, до речі, отримують зарплату ледь не як прем'єр-міністр, то що їм ті штрафи. А три роки в'язниці – це уже зона, бандити в оточенні, неможливість кар'єри, якщо ти не Янукович, – є привід замислитися. У нас же держава, яка на все плювала. Безкарність у нас – насамперед для чиновників. Але, ще раз наголошу, для припинення масових беззаконних рубок треба найперше карати високопосадовців.

Проблема президента

Одною із тез передвиборчої кампанії Зеленського була боротьба із незаконною вирубкою лісу. Але мені здається, що він талановитий комік, артист і режисер, але не розуміється на екології і управлінні чиновниками. Йому розповідають байки, що ми рубаємо менше, ніж у Європі, а ситуацію розхитують злісні проплачені агентами Путіна громадські організації – і він вірить. Минулого року ми проводили пікет під Держлісагентством проти вирубки Карпат. Вийшов керівник одного із підрозділів і заявив журналістам, що моє завдання від Кремля – розвалити лісову галузь України.

Ще одна причина, як мені здається, що Зеленський, як то кажуть, "не відповідає за базар". Є конкретний приклад. Минулого року він зібрав колишніх студентів, які починали Євромайдан. Серед цих хлопців був представник КЕКЦ. Я сказав йому – спитай, чому пан Зеленський не виконує діючий указ екс-президента Віктора Ющенка про створення національних парків на місці президентських "царських полювань" – "Залісся" і "Білозерка" у Київській та "Синьогора" у Івано-Франківській областях і чому він не закриває "царське полювання" Віктора Януковича у Сухолуччі. Зеленський пообіцяв, що розбереться, але за більш як півроку нічого не зробив. Більше того, остання редакція проект указу президента про створення нацпарку "Сухолуччя", який уряд Володимира Гройсмана підтримав на своєму останньому засіданні, була повернута з Офісу президента до Мінекології без пояснень. Тож можна припустити, що пан Зеленський або люди в його оточенні "кришують" мисливську спадщину Януковича.

Я б міг зрозуміти усе. Але ти, "чувак", дав обіцянку студентам Майдана. Сказав би, що "я не знаю", - то нехай. Але ти пообіцяв, а значить треба виконувати, якщо ти мужик і тим паче – президент. Я зараз нашому активісту навіть не пригадую цю зустріч, бо розумію, що йому дуже боляче. Крім того, ми направили більше 10 листів й отримали відписки від представників Офісу. Ми пікетували чотири рази Офіс щодо "царських полювань", возили туди журналістів – жодного ефекту. Але ці господарства підпорядковуються напряму Зеленському. Він може сам їх одразу закрити, без жодних погоджень. Викликав начальника із Дусі (Держуправління справами, - "Апостроф") і сказав: "Ось, чувак, є наказ Ющенка. Давай виконуй. Закривай все за 24 години і робимо національні парки". Після цього Зеленський міг би взяти бензопилу, поїхати і "запиляти" черговий відосик, як він пиляє мисливські вежі. І всі були б задоволені. Але Зеленський нічого не робить.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки