Верховна Рада ухвалила запропонований президентом України Володимиром Зеленським законопроект "Про корінні народи України". За документ віддали голоси 325 депутатів. Закон розширить можливості України для боротьби зі звільнення окупованого Криму. Він дозволить залучити більше міжнародних організацій і стане важливим сигналом як для міжнародного товариства, так і для кримськотатарського народу. Закон є дуже некомфортним для лідера Кремля Володимира Путіна, бо він вщент руйнує підхід до Криму як до "російської землі". Таку думку висловив "Апострофу" голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Ухвалення закону "Про корінні народи України" дозволить нашій країні залучити широкий пласт міжнародного права. Наприклад, Декларацію ООН щодо прав корінних народів і низку інших міжнародних документів. В ООН є спеціальний доповідач щодо прав корінних народів, є постійний Форум корінних народів. Ці та інші міжнародні організації в своїх діях і вимогах до Росії звільнити окупований Крим можуть активно використовувати цей закон для посилення тиску на Кремль. Цей закон надає можливість покладатися на додаткові та прямі міжнародні норми щодо відновлення суверенітету Української держави над Кримом. Мова йде про те, що корінний народ має право на самовизначення. Кримські татари усією своєю поведінкою, боротьбою протягом десятиліть показують, що вони хочуть зреалізувати своє право на самовизначення в Українській державі, на своїй землі. І це суттєво посилює аргументи України щодо свого права на суверенітет над півостровом.
Маю зазначити, що даний закон не зобов’язує державу опікуватися питаннями і проблемами кримських татар у всіх напрямках. Але він дає широкі можливості і, що дуже важливо, державну підтримку кримським татарам щодо реалізації їх прав на материковій Україні – в тому числі, сфери культури, мови й освіти. Вони будуть обмежені в реалізації своїх прав корінного народу лише своєю волею та бажаннями.
Україна не є членом Європарламенту, але цього року там ухвалили резолюцію щодо імплементації договору ЄС-Україна, в параграфі 60 якої рекомендували ухвалити закон про корінні народи і розбудовувати права кримських татар. У деяких резолюціях Ради Європи також говорять про необхідність широкого залучення представників кримських татар задля вирішення питань, пов’язаних з окупованим Кримом; говорять про Меджліс кримськотатарського народу. Тож у разі схвалення і підписання президентом України, цей закон буде помічений учасниками Кримської платформи і відмічений ними як суттєвий позитив.
На жаль, даний закон не допоможе кримським татарам відстоювати свої права у судилищах, які влаштовує над ними окупаційна влада. Російська Федерація абсолютно нехтує будь-якими нормами міжнародного права, якщо вона вважає, що це суперечить її інтересам. Вона відкидає рішення Міжнародного суду ООН щодо відновлення діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Зрозуміло, що РФ буде відверто нехтувати нормами і цього закону. Але це буде до певного часу – зрозуміло, що за це доведеться колись відповідати.
Ви перебуваєте у своєму домі, куди прийшли бандити і вони цілодобово нехтують вашими правами, переслідують вас і всіляко вас пригноблюють за всіма напрямками. Але ви знаєте, що є держава, яка бореться за свій суверенітет над Кримом – і ця держава є Україна, то в атмосфері переслідування і гонінь ви отримуєте гарантії і надії на те, що Крим буде розвиватися в зовсім іншому напрямку. Що Україна забезпечить права всіх, хто живе на півострові, в тому числі – і його корінного народу. Тож ви будете впевнені, що помилки, які робилися Україною до 2014 року, не будуть повторюватися; що уроки вивчені і держава прилюдно наслідки цих помилок виправляє.
Даний закон абсолютно не комфортний для Путіна. Тому що російський президент, на відміну від деяких українських політиків, розуміє силу тенденції визнання кримських татар корінним народом Криму. Бо це вщент руйнує його підходи до Криму як до місця, де він знайшов "скрепи руського народу", вщент руйнує ідеологію Кремля щодо того, що це "руська земля".