RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

День українського пенсіонера: кому та наскільки підвищать виплати з 1 березня

До кінця року планується ще декілька підвищень пенсійних виплат, якщо не завадить війна

До кінця року планується ще декілька підвищень пенсійних виплат, якщо не завадить війна Фото: Апостроф / Роман Пєтушков

У березні в Україні буде проведено перерахунок пенсій переважної більшості пенсіонерів. Індексація торкнеться понад 10 мільйонів людей. При цьому для окремих категорій пенсіонерів виплати збільшено вже з 1 січня 2022 року. Також передбачені інші підвищення пенсійних виплат протягом усього року. "Апостроф" розбирався, кому і наскільки піднімуть пенсії, звичайно, якщо цьому не завадить російська агресія щодо України.

Процес індексації пенсій в Україні має перманентний характер. При цьому є кілька ключових дат, в які відбувається підвищення тих чи інших пенсійних виплат.

Зокрема, мінімальну пенсію піднімають двічі на рік – 1 липня та 1 грудня. Мінімальна пенсія прив'язана до розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Востаннє її збільшення відбулося 1 грудня 2021 року – з 1854 гривень до 1934 гривень.

Відповідно, найближчою на сьогодні датою підвищення мінімальної пенсії є 1 липня 2022 року, коли її розмір збільшиться до 2027 гривень. А з 1 грудня 2022 року вона вже становитиме 2093 гривні.

У зазначені дати також зросте і максимальна пенсія, що становить десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, відповідно – до 20 270 гривень 1 липня та 20 930 гривень 1 грудня.

Пенсії "чорнобильців" та сімей АТОшників

Нинішнього року вже відбулося одне знакове підвищення пенсій. Воно торкнулося "чорнобильців" та членів сімей загиблих на Донбасі воїнів. Так, з 1 січня пенсії ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС з І групою інвалідності збільшено з 10 340 гривень до 14 600 гривень, з ІІ групою інвалідності – з 8272 гривень до 9500 гривень, з ІІІ групою інвалідності – з 6200 гривень до 7000 гривень.

Загалом йдеться приблизно про 60 тисяч наших співвітчизників.

З 1 січня також підвищено пенсії членів сімей загиблих в АТО/ООС – до 7800 гривень. Раніше розміри пенсій таких осіб залежали від кількості непрацездатних членів сім'ї, яким було призначено допомогу, проте з нинішнього року вона надається без прив'язки до виплат іншим членам сім'ї.

Дане пенсійне підвищення торкнулося більш ніж 2000 осіб.

День індексації

Але найголовніше підвищення цього року заплановано на 1 березня (плани версталися до початку відкритої війни з Росією 24 лютого). Це, власне, і є індексація пенсій. За даними Міністерства соціальної політики, пенсії збільшуються для 10,2 мільйона українців. Нагадаємо, на сьогодні в Україні налічується 10,88 мільйона пенсіонерів.

Верховна Рада 15 лютого ухвалила спеціальний закон, яким індексація має автоматично проводитись 1 березня, – раніше щороку її затверджував Кабінет міністрів.

При індексації пенсій враховуються показники зростання середньої заробітної плати та інфляції за попередній рік. Відповідно до розробленої формули, з 1 березня пенсії зростуть на 14%.

Так, наприклад, якщо у когось пенсія ще у лютому становила 2000 гривень, то з березня вона буде на рівні 2280 гривень. Відповідно пенсія розміром 3000 гривень зростає до 3420 гривень. А якщо людина отримувала пенсійну виплату на рівні 4000 гривень, то після індексації вона становитиме 4560 гривень.

Також на 14% будуть проіндексовані виплати для 524,1 тисячі військових пенсіонерів. Середній розмір підвищення для них становитиме 700 гривень. На той самий відсоток підвищуються компенсаційні доплати до пенсій людей похилого віку – для пенсіонерів віком від 80 років вони збільшені з 500 гривень до 570 гривень, а для громадян віком від 75 до 80 років – з 400 гривень до 456 гривень.

Крім того, доплата передбачена для тих, хто отримує мінімальну пенсію та при цьому має інвалідність І групи, а також для тих, кому від 60 до 65 років за наявності повного страхового стажу (30 років для жінок та 35 років для чоловіків). Пенсії відповідних категорій громадян збільшуються з 2200 гривень до 2300 гривень.

У березні також підвищать розмір "соціальної" пенсії (яка, насправді, пенсією не є, а вважається соціальною допомогою, в тому числі для тих, хто на пенсію не має права через відсутність необхідного стажу). Раніше планувалося, що підвищення цієї виплати відбудеться лише у грудні – з підвищенням прожиткового мінімуму та мінімальної пенсії, проте уряд вирішив підняти "соціальну" пенсію вже у березні – вона збільшується до 2100 гривень.

Всім потроху

В Україні близько 700 тисяч пенсіонерів продовжують працювати. Для них перерахунок пенсій відбудеться у квітні. Щоправда, підвищені виплати пенсіонери, які працюють, отримають тільки в червні, але з урахуванням індексації за квітень і травень.

Перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів здійснюється на індивідуальній основі з урахуванням стажу та розміру зарплати.

Про липневе підвищення розміру мінімальної пенсії вже було сказано вище, тому зупинимося на наступній важливій даті – 1 жовтня.

З жовтня доплати у розмірі 300 гривень почнуть щомісяця отримувати пенсіонери віком від 70 років. Ця програма поширюється на 4 мільйони людей.

Крім того, з жовтня мінімальну пенсію для громадян старше 70 років з повним страховим стажем (30 років для жінок та 35 для чоловіків) буде встановлено на рівні 3000 гривень.

Станом на 1 жовтня 2022 року заплановано зростання мінімальної заробітної плати з нинішніх 6500 гривень до 6700 гривень. До "мінімалки" прив'язаний розмір мінімальної пенсії громадян віком від 65 років, які мають достатній страховий стаж (30 років для жінок і 35 років для чоловіків). Для таких пенсіонерів мінімальні виплати зростуть з нинішніх 2600 гривень до 2680 гривень.

Ну і нарешті остання дата цього року, пов'язана з підвищенням пенсій. Вище говорилося до якого рівня зростуть мінімальна та максимальна пенсії з 1 грудня – до 2093 гривень та 20 930 гривень відповідно.

Крім того, з грудня для непрацюючих пенсіонерів, яким у березні встановлено мінімальну виплату 2300 гривень, за наявності повного страхового стажу (30 років для жінок та 35 років для чоловіків) її буде підвищено до 2500 гривень.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів