RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Захист за кордоном: на яких умовах країни Європи приймають сьогодні українців

Для тих українців, хто тимчасово живе у країнах Європи, існує низка правил

Для тих українців, хто тимчасово живе у країнах Європи, існує низка правил Фото: pap.pl

Півроку минуло з тих пір, як частина українців виїхала за кордон через повномасштабну війну з росією. Як довго громадяни України можуть проживати на території іншої держави та на яких умовах можуть перетинати кордони інших країн ті, хто тимчасово оселився за кордоном – дізнавався "Апостроф".

Всі країни, які межують з Україною, дозволяють перетнути свій кордон охочим втекти від війни. При цьому навіть наявність біометричного паспорту є необов’язковою. Хоча він спрощує процедуру перетину, але у всіх інших випадках країни ЄС приймають біженців на гуманітарних підставах, за наявності внутрішнього паспорту громадянина України. Тимчасовий захист українцям надають усі країни ЄС, а також Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн та Ісландія.

Звертаємо увагу на те, що у статті мова за тих українців, які тимчасово проживають за кордоном. Для тих, хто перетинає кордон з короткотривалим візитом - на кілька днів, або тижнів - діють правила безвізу.

Тимчасовий захист і статус біженця

Це не одне і те саме. І якщо в першому випадку людина може перетинати кордон країни свого громадянства, то у випадку статусу біженця такої можливості немає. Статус біженця можна отримати лише в першій країні, в яку людина прибула з України. Це статус надається у юридичному порядку, рішення приймається впродовж півроку, і весь цей час людина не має права ані працевлаштуватися, ані виїхати з країни. Статус біженця надає людині доступ до всіх соціальних послуг у країні перебування, а також право на щомісячну грошову допомогу. У Польщі ця сума складає 70 злотих, або 16,63 євро в день на одну людину. Загалом статус біженця – це про переслідування конкретної людини, і далеко не кожен, хто тікає від війни, має підстави його отримати. При цьому в людини забирають закордонний паспорт і можливість виїздити до України або третіх країн упродовж трьох років.

У випадку тимчасового захисту людині одразу надається доступ до праці. Держава, що надає захист, забезпечує таких людей житлом. Людина може в будь-який момент повернутись в Україну, подорожувати до інших країн по безвізу, а також змінити державу тимчасового перебування.

Тимчасовий захист дає можливість перебування на території країни ЄС впродовж щонайменше року. Цей термін може бути подовжений, залежно від ситуації в Україні. В кожній країні цей термін різний.

Чи можна їздити в Україну

Головне питання, яке хвилює мігрантів у статусі тимчасового захисту – чи можна з’їздити в Україну, щоб потім безперешкодно повернутись у державу, що надала притулок. Відповідь: в принципі, так, але з нюансами. Комісар з внутрішніх справ ЄС Ілва Йогансон наголосила, що кожен, хто отримав статус, може навідатись до рідних країв з гарантією повернення назад.

При цьому в Україні їм дозволено бути не більше, ніж 30 днів. У іншому випадку статус міжнародного захисту втрачається. Якщо планується поїздка в Україну на термін більше місяця, варто знятися з реєстрації тимчасового захисту в компетентних органах країни перебування. Тоді, за потреби, можна буде поновити статус – говорить Ілва Йогансон.

При цьому, якщо людина перетнула кордон без біометрики, то вдруге її можуть і не впустити. При цьому, прикордонники залишають за собою право вирішувати щодо надання візи навіть тим, хто має біометрику.

Єврокомісарка підтвердила, що на кордоні з деякими країнами виникали проблеми з повторним в’їздом українців, які перебували в Україні менше місяця, але "Єврокомісія над цим працює".

"Апостроф" знає випадки, коли люди, які мають тимчасовий захист, їздили в Україну на кілька днів і повертались назад. Але радить не зловживати цим і не перетинати кордон без зайвої необхідності (прикордонники можуть поцікавитись причиною).

Як у різних країнах

Є нюанси у правилах тимчасового захисту та перетину кордонів інших країн, залежно від внутрішнього законодавства та норм, які встановлює та чи інша держава. При цьому спільним є надання обов’язкового медичного забезпечення, доступу до освіти та соціальних послуг в країні, а також права на надання житла.

Польща

Сусідня Польща надає українським громадянам право перебувати на її території впродовж 18 місяців. Для цього потрібно скласти заяву на довірений профіль та PESEL, що загалом займає не більше ніж півгодини. Для їх отримання варто мати місцеву сімку.

Польща надає право українським громадянам подовжити своє перебування по завершенню дії терміну тимчасового захисту ще на три роки. Для цього варто подати заяву на тимчасове перебування, скориставшись інформацією на сайті польського уряду.

Перетинати кордони Польщі дозволяється за наявності біометричного паспорту та електронного документу у застосунку dija.pl. Це електронний документ, який видають громадянам України, які перетнули українсько-польський кордон після 24 лютого 2022 року. Він засвідчує законність перебування в Польщі. Також він надає змогу користуватись медичними послугами та влаштуватись на роботу в Польщі.

Німеччина

Німеччина надає можливість українським громадянам, які виїхали з країни після 24 лютого через війну, перебувати на своїй території один рік, з можливістю подовження цього терміну, залежно від ситуації в Україні. Цей термін може бути подовжений двічі на шість місяців і за рішенням Ради ЄС ще раз на наступний рік, щоб у цілому він тривав максимум три роки.

До 31 серпня 2022 року українцям потрібно отримати дозвіл на проживання (Fiktionsbescheinigung), заздалегідь подавши заяву до місцевих органів влади. Одразу після прибуття до Німеччини потрібно зареєструватися, після чого з відповідними документами звернутись до місцевої служби соціального забезпечення, яка відповідає за надання виплат. За потреби вам також нададуть житло.

Якщо у вас вже є дозвіл на проживання для тимчасового захисту в Німеччині, ви, як правило, можете виїхати за кордон, а отже, і до країни вашого походження. При цьому варто звернути увагу на правила в’їзду до відповідних країн призначення.

Фінляндія

Фінляндія дає змогу українцям, які шукають захист від війни, перебувати на території своєї країни один рік. Для цього вам достатньо на кордоні повідомити, що ви з України та тікаєте від війни. При перетині кордону бажано відразу звернутися до прикордонної служби, щоб подати заяву на тимчасовий захист або притулок. Фіни надають українським мігрантам житло. Для цього потрібно прийти до відділку поліції – бажано з заздалегідь приготованим фото – та заповнити форму для заяви на Тимчасовий захист або Притулок. Також у вас знімуть відбитки пальців та візьмуть паспорт для сканування.

Якщо ви плануєте виїзд з Фінляндії на невеликий термін, вам потрібно заздалегідь попередити про це міграційну службу, надіславши відповідне повідомлення на пошту [email protected] через сайт securemail.migri.fi, вказавши ваше повне ім’я, Migri номер клієнта (customer number), а також те, що повернетеся до Фінляндії і не хочете щоб ваша заявка була відхилена/скасована. В іншому випадку ваш статус на тимчасовий притулок буде скасовано.

Іспанія

У цій спекотній країні ви можете ховатись від вогню рашистів упродовж року, з можливістю продовження терміну аж до трьох років. Для цього потрібно записатись на так звану сіту – запит на зустріч із соцслужбою. При цьому через великі черги ви можете потрапити на прийом далеко не одразу.

Загалом Іспанія була не дуже готова до такої кількості біженців, тож потрапити на прийом можна навіть через півтора місяці після запису. Умови отримання прихистку в Іспанії різняться, залежно від міста.

Словаччина

Країна примітна тим, що менш популярна за Польщу, натомість умови та менталітет мало чим відрізняються.

Одразу після перетину кордону про прибулих дбають – розвозять їх до місць тимчасового поселення та супроводжують усю необхідну паперову роботу. Заявку на тимчасовий притулок можна подати онлайн, особисто в центрах реєстрації, або в окремих відділах поліції у справах іноземців. Якщо ви можете підтвердити свою особу (паспортом, ID-карткою), тимчасовий притулок вам буде надано одразу після реєстрації. Тимчасовий притулок українцям надається до 4 березня 2023 року.

Загалом кожна країна пропонує вигідні умови для розселення та надання доступу до соціальних послуг. Українцям лишається вибрати, що їм пасує, та дотримуватись норм законодавства у країні перебування. І звісно, бути вдячними та не псувати поведінкою імідж нашої країни.

Читайте також

Новини партнерів