В Україні на носі старт опалювального сезону, який буде найскладнішим в історії незалежності нашої країни. Через війну частина українців залишилася без роботи, ще частина відчула на собі різке падіння доходів, тому повна оплата комунальних послуг для багатьох буде не по кишені. Через це у Мінсоцполітики закликають громадян не зволікати з оформленням субсидії та запевняють, що попри війну, всі виплати будуть нараховані. Хто та як може оформити субсидію, та які нововведення додалися – дізнавався "Апостроф".
Оформлення субсидії
Житлову субсидію призначають тим громадянам, які не можуть самостійно сплачувати за комунальні послуги (в кого витрати на ЖКП перевищують орієнтовно 15% родинного бюджету). Призначається така допомога індивідуально для кожної сім’ї і не вона підлягає поверненню державі.
Субсидії призначають одному з членів домогосподарства, який:
- зареєстрований у будинку;
- не зареєстрований у будинку, але фактично проживає у ньому на підставі договору про оренду житла або за рішенням суду;
- індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але їм нараховують плату за житлово-комунальні послуги.
Подати документи для призначення субсидії можна до сільських або міських рад, ЦНАПів, управлінь соцзахисту. Для цього необхідні:
- заява про призначення та надання житлової субсидії;
- декларація про доходи;
- договір про оренду житла (за наявності);
- копія договору про реструктуризацію боргу з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності заборгованості);
- рішення суду (у разі проживання на підставі рішення суду).
Подати заявку також можна онлайн на порталі "Дія".
Відповідно до порядку надання субсидій, опалювальний сезон офіційно триває з 1 жовтня до 30 квітня, а суму допомоги на оплату рахунків за тепло розраховують за період з 16 жовтня до 15 квітня. І якщо подати заяву протягом двох місяців із початку опалювального сезону, субсидію призначать із початку такого сезону.
Варто зауважити, що для 2,5 млн осіб, які оформили субсидію на опалювальний сезон у 2021 році, державна допомога буде автоматично продовжена. Водночас внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну та зниження рівня доходів в українців, в Мінсоцполітики очікують, що субсидію оформлять ще щонайменше 500 тисяч українців.
Та навіть якщо ваш сукупний дохід дозволяє вам отримати субсидію, вам можуть відмовити у її наданні, якщо:
- загальна площа вашого житла перевищує 130 кв. м для квартир та 230 кв. м для індивідуальних будинків;
- на депозитному банківському рахунку громадянина є кошти, що перевищують 100 тис. грн;
- будь-хто із членів сім’ї протягом 12 місяців перед призначенням субсидії здійснив операцію на більш ніж 50 тис. грн (йдеться про купівлю землі, квартири, будинку, цінних паперів тощо);
- у власності є транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше 5 років (крім мопеда і причепа), та в низці інших випадків.
Також у призначенні субсидій буде відмовлено тим, хто має борги за оплату комунальних послуг. Уникнути цього можна, погасивши борг або уклавши договір реструктуризації заборгованості. Для підписання договору про реструктуризацію, споживачі мають звернутись до постачальників комунальних послуг. Якщо такі договори буде укладено упродовж двох місяців з початку опалювального сезону - субсидії будуть призначені з початку сезону.
Субсидії для ВПО
Подати заяву на отримання субсидії може внутрішньо переміщена особа, навіть якщо вона проживає без договору про оренду та не зареєстрований в оселі. Порядок подачі заяви та необхідні документи нічим не відрізняються від звичайних, однак треба додати ще довідку ВПО.
Окрім того, в Україні пропонують змінити механізм призначення субсидій та пільг. Нові правила стосуватимуться внутрішньо переміщених осіб. Справа у тому, що при зміні місця проживання, людина має повідомити управління соціального захисту населення (УСЗН), де перебувала на обліку, для припинення надання виплат. А потім звернутися до УСЗН за новим місцем проживання для переведення отримання виплати. Це займає від кількох тижнів до кількох місяців, протягом яких людина залишається без виплат.
Щоб спростити процедуру, пропонується здійснювати призначення субсидій та пільг через Пенсійний фонд України. Зокрема, використання ІТ-систем Пенсійного фонду дозволить прийняти документи громадян на отримання житлових субсидій і пільг у будь-якій точці України. Наприклад, субсидію для громадян, які проживали в Херсонській чи Запорізькій області, можна буде призначити у Львові чи Вінниці.
Це не матиме жодного впливу на діючих отримувачів пільг та субсидій, які не змінювали місце проживання. Натомість внутрішньо переміщені особи зможуть звернутися з питання призначення субсидії чи надання пільг до органів ПФУ, а також до ЦНАПів або онлайн до місцевих органів через застосунок "Соціальна громада".
Ще одне питання, яке турбувало громадян, які прихистили у себе біженців, чи не вплине збільшення розміру компенсації на можливість отримати субсидію. Сьогодні компенсація за прихисток біженців становить 450 грн на місяць за кожну особу, а з 1 жовтня вона збільшиться вдвічі. Відтак ці суми збільшують прибутки сімей.
В Мінреінтеграції повідомили, що компенсацію не враховуватимуть до сукупного доходу сім'ї, і власники житла зможуть претендувати на допомогу від держави на оплату житлово-комунальних послуг.
Субсидії для безробітних
Як повідомила директор Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк в ефірі національного телемарафону, станом на початок серпня в Україні було зареєстровано 293 тисячі безробітних, з них 244 тисячі українців отримували допомогу по безробіттю. І ці люди також можуть отримати субсидію.
Для цього потрібно:
- Стати на облік безробітних у Центрі зайнятості;
- Отримувати допомогу з безробіття;
- Подати заяву на призначення субсидії через Дію або в органах соціального захисту.
Таким громадянам для призначення субсидії враховуватиметься дохід не за попередні шість місяців, а розмір матеріальної допомоги по безробіттю. Субсидія надаватиметься на період пошуку роботи.