RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Одна квартира на 11 осіб: як переселенцям пережити зиму

Розселити всіх ВПО держава самотужки не зможе

Розселити всіх ВПО держава самотужки не зможе В Україні близько семи мільйонів переселенців Фото: minfin.com.ua

Вже стало очевидним, що внаслідок безперервних ракетних атак росії на енергетичну інфраструктуру України майбутня зима для країни буде непростою. Дуже складним сезон холодів буде для внутрішньо переміщених осіб, які не мають власного житла на підконтрольній території. Які варіанти вирішення проблеми пропонує держава, наскільки вони ефективні, і як самотужки переселенцям підготуватися до зими - з'ясовував "Апостроф".

Де знайти житло

Звичайно ж, найбільше труднощів мають переселенці, які все ще залишаються на сході та півдні країни, де йдуть активні бойові дії. Пережити зиму таким людям буде важко.

Читайте: Видача тимчасового житла переселенцям: як подати заяву та стати на облік

"У Донецькій області абсолютно відсутнє газопостачання, всі газопроводи, які можна було відремонтувати - відремонтували. Але на жаль, ворог знову і знову знищує все, що допомогло б взимку обігріти людей. Одним словом - тепла на Донеччині в зимовий період не буде", - заявила віце-прем'єр Ірина Верещук.

Відповідно, таким ВПО держава пропонує евакуюватися. Як це зробити? Або звернутися до місцевої військово-цивільної адміністрації, або зателефонувати на гарячу лінію Мінреінтеграції за номером 1548, або написати в чат-бот міністерства Minre_1548_Help_Bot. Усі три варіанти робочі, адже ДСНС регулярно надає мешканцям прифронтових територій евакуаційний транспорт.

Але! Евакуюватись треба кудись. Не жити ж на вулиці.

Читайте: Дають гроші і не лише: в Україні з'явився новий вид соцдопомоги

Для вирішення цього завдання логічно було б звернутися до держави. Дано: евакуюватись із Донецької області до Київської з розміщенням. Однак на гарячій лінії Мінрегіону відправляють до контактного центру Київської області, а звідти до місцевої влади. Територіальні громади Київщини, у свою чергу, реального житла запропонувати не можуть.

За даними Міжнародної організації міграції, в Україні налічується близько семи мільйонів внутрішньо переміщених осіб. У той же час, за оцінками, що звучали з Офісу президента, для забезпечення ВПО житлом потрібно 600 тисяч квартир. Таким чином, або в одну квартиру потрібно заселити 11 осіб, або квартир на всіх не вистачить. І найімовірніший саме другий варіант.

Так, згідно з постановою Кабміну №495, державний механізм надання житла для переселенців має такий вигляд: держава формує фонди житла, а далі в це житло заселяються переселенці на підставі договорів оренди. Фонди наповнюються із трьох основних джерел: будівництво нового житла, викуп існуючого та ремонт старого.

Але це далеко не масова історія. По-перше, 600 тисяч квартир у країні не знайшлося. Так, "Держмолодьжитло" регулярно звітує про передачу соціального житла в користування переселенцями. Та за час великої війни заселили лише 60 квартир.

По-друге, претендувати на соціальне житло від держави можна лише у випадку, якщо власне житло зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок війни. Якщо будинок чи квартира цілі, але перебувають на окупованій території, то безкоштовних квадратних метрів від уряду не буде.

Якщо ж переселенець підпадає під ці критерії, то можна і потрібно подати заяву до місцевих органів влади для постановки на облік громадян, які потребують житла для тимчасового проживання. Але знову ж таки: за 8 місяців лише 60 квартир, а правом першочергового заселення користуються багатодітні сім'ї, вагітні жінки, люди, що втратили працездатність. Загалом варіант далеко не для всіх.

Ще переселенці мають можливість отримати кредит на купівлю житла всього під 3% річних. Але за час великої війни за цією державною програмою видали лише 100 кредитів, а зареєстрованих кандидатів майже 30 тисяч. А враховуючи, що багато ВПО тікали з окупації з однією валізою, гроші на оформлення кредиту є далеко не у всіх, тому і цей варіант відпадає.

Тож найреальніший сценарій для ВПО отримати житло до зими – волонтерська допомога.

Так, у мережі можна зустріти чимало оголошень про безкоштовну здачу житла в оренду для переселенців. Як правило, таке житло знаходиться в сільській місцевості, тому в обмін на проживання господарі квадратних метрів просять допомогу по господарству, і оплату комунальних послуг.

Використовуючи такий алгоритм, можна знайти досить непогане житло зі зручностями. Адже самі громадяни фінансово зацікавлені у тому, щоб розмістити у себе переселенців, бо з 1 жовтня уряд підвищив розмір компенсації з 450 до 900 гривень на місяць за одного переселенця.

Як отримати компенсацію? Для цього орендодавцю потрібно подати заяву у вільній формі до місцевого ЦНАПу із зазначенням анкетних даних переселенців та документами, що підтверджують особу, а також зареєструватися на сайті prykhystok.gov.ua. Термін обробки заяви – 5 робочих днів. Після цього буде ухвалено рішення про компенсацію. Але важливо пам'ятати, що заяву треба подавати щомісяця, щоб компенсацію виплачували.

Але! Як повідомлялося вище, безкоштовне волонтерське житло переважно знаходиться у сільській місцевості, а це означає, що роботи для переселенця там швидше за все не буде. В такому випадку…

Де брати гроші?

Наразі уряд платить ВПО щомісячну фінансову допомогу. Для дітей та осіб з інвалідністю 3 тисячі гривень, для решти 2 тисячі.

Для отримання допомоги потрібно офіційно стати на облік як переселенець у місцевому ЦНАПі, соцзабезі, сільраді чи міськраді.

Але найважче доведеться переселенцям, які були зареєстровані як ВПО до 24 лютого, але раніше не отримували щомісячної адресної допомоги (становила 442 гривні). Для цієї категорії людей державою не передбачено виплат, якщо тільки переселенці не перемістилися повторно: наприклад, у 2014 році з Донецька до Маріуполя, а у 2022 році з Маріуполя до Києва.

Втім, є інші джерела доходу для ВПО. Наприклад, допомога від міжнародних організацій 2200 гривень на особу. Для цього потрібно подати заявку на сайті edopomoga.gov.ua. Щоправда, на даний момент прийом заявок припинено, оскільки вже понад 10 мільйонів українців запросили допомогу у міжнародних донорів, але найближчим часом у Мінсоцполітики обіцяють відновити роботу сайту та розширити перелік міжнародних організацій, готових фінансово допомагати українцям.

Окрім того, благодійний фонд "Каристас-Київ" відкрив реєстрацію на отримання кеш-грантів для ВПО для задоволення базових потреб. Отримати допомогу зможуть переселенці з інвалідністю, самотні люди похилого віку, багатодітні сім'ї, самотні батьки, вагітні жінки, тяжкохворі. Для отримання цієї допомоги потрібно заповнити форму на сторінці фонду у соцмережах: facebook.com/Caritas.in.Kyiv.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів