RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Роздача повісток на вулицях: що насправді хочуть військкомати від українців

Рейди з врученням повісток проходять у багатьох містах України

Рейди з врученням повісток проходять у багатьох містах України Військкомати просто хочуть звірити дані українців Фото: kitsman.city

В Україні знову активізувалася робота з роздачі повісток у місцях масового скупчення громадян. Про це можна судити з повідомлень та фото у місцевих пабліках великих міст країни: Києва, Одеси, Дніпра. Люди у військовій формі разом із поліцією виписують чоловікам призовного віку повістки на ринках, автозаправках і навіть просто на вулицях. Що відбувається і наскільки такі дії органів влади узгоджуються з буквою закону – з'ясовував "Апостроф".

Вимушений захід

Ще на початку грудня минулого року глава МВС Денис Монастирський запевняв, що немає потреби видавати повістки на блокпостах. Мовляв, до лав ЗСУ бажає потрапити велика кількість добровольців.

"Зараз у нас чимало добровольців, які приходять до центрів комплектування та соціальної підтримки та призиваються до лав ЗСУ", - додав "Апострофу" спікер прес-служби Генштабу ЗСУ Юзеф Венскович.

Проте вже в середині грудня у соцмережах почали з'являтися повідомлення, що співробітники військкоматів разом із правоохоронцями проводять вуличні рейди та виписують запрошення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Читайте: Є певна періодичність: коли і навіщо в Україні можуть розносити повістки додому

Тоді начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач пояснював, що вуличні рейди – вимушений захід, оскільки чоловіки дуже рідко самі повідомляють військкомати про зміни у своїх облікових даних: освіта, місце проживання, народження дітей. А воюючій країні ці дані, безумовно, потрібні. Хоча б для того, щоб розуміти – на який мобілізаційний резерв згодом варто розраховувати.

"Якби військовозобов'язані самі подавали оновлені дані до територіальних центрів, ніхто не ловив би їх на вулицях", - зазначив Горбач.

Пошук військовозобов'язаних на вулицях триває досі. Так, у місцевих пабліках Одеси з'явилася інформація, що представники військкоматів активізувалися на автостанції "Привоз", на залізничному вокзалі. Крім того, повістки роздавали на пляжі "Аркадія", Курортному провулку, спуску на Трасу здоров'я, у торговому центрі.

А дніпряни в соцмережах розповіли, що містом чергують патрулі, які зупиняють автомобілі і навіть ходять будинками.

Що відбувається?

Чому вуличні рейди стали знову актуальними?

За словами джерела "Апострофа" у Сухопутних військах ЗСУ, насправді подібні рейди проводилися й раніше.

"Це постійно відбувається і не припиняється", - каже співрозмовник.

Дивіться: Не лише на вулицях: у Києві знайшли ще один спосіб "вручати" повістки військовозобов'язаним - фотофакт

Проте називати таку активність військкомів "роздачею повісток" не зовсім коректно.

"Це на росії вручають повістки, а у нас йде оповіщення, оновлення облікових даних. А вже після звіряння даних персонально викликають у військкомат або навчальний центр тих фахівців, які необхідні", - пояснює "Апострофу" Венскович.

"Є військовий стан і є проведення заходів щодо оповіщення та уточнення облікових даних", - додає джерело "Апострофа".

У такому разі, чому проблема звіряння даних військовозобов'язаних актуалізувалася останніми тижнями? Варто нагадати, що наприкінці грудня Кабмін змінив правила військового обліку військовозобов'язаних та резервістів, зробивши їх більш системними та жорсткими. І у командуванні Сухопутних військ запевняють, що виклик у військкомат — це далеко не "квиток" на фронт.

"У 95% це роблять, щоб громадянин з'явився до територіального центру і там уточнили його дані. А потім він повертається додому", - зазначив Горбач.

Проте просто так ганяти патрулі вулицями ніхто б не став.

"Очевидно, що зараз потрібно сформувати як мінімум два корпуси по 75 тисяч людей, щоб переломити ситуацію навесні чи ближче до літа. Тому зараз і буде тотальна мобілізація, яка призведе до того, що ті люди, які будуть призвані зараз, пройдуть перепідготовку і до літа будуть готові до відправки на фронт. Україна зараз отримує багато нової зброї. Але щоб її опанувати, неможливо знімати з фронту кадрові частини. Наприклад, щоб переозброїти з БМП-1 на Bradley. Тому основний акцент буде саме на мобілізацію", - пояснив "Апострофу" військовий експерт Михайло Жирохов.

Правові аспекти

Але питання: наскільки законно виписувати запрошення до військкомату рандомним людям на вулицях?

У Генштабі запевняють, що прямих вказівок на проведення вуличних рейдів немає.

"Я чув про такі випадки із соцмереж, але жодного офіційного документа, щоб так робити, я не бачив. Можливо, це якась ініціатива на місцях", - додає Венскович.

Однак у владі запевняють, що це цілком законно.

"Законодавством чітко не регламентується місце, де має бути вручено повістку. Її можуть вручити в будь-якому місці", - заявив керівник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко.

Важливо лише, щоб у запрошенні до військкомату був підпис керівника центру комплектування, мокра печатка та дата. Такий документ має вручати працівник військкомату. Звичайно, у вуличній повістці не буде імені того, КОМУ саме вона вручається. Його впишуть на місці. І не дарма патрулі військкомів посилюються поліцією - правоохоронці, на відміну від співробітників військкоматів, мають право встановлювати особу.

Але, за словами адвоката Дмитра Бузанова, така "творчість" та принцип "все що не заборонено, то дозволено", з правової точки зору досить сумнівна.

"Так, немає перешкод виписувати повістку на місці, але так само немає і підстав це робити. Повістка повинна видаватися в органах місцевого самоврядування, територіальних центрах комплектування, на місці роботи, навчання. Але немає такої функції - ловити людей на вулицях і виявляти, стоять вони на військовому обліку, чи ні. Таких повноважень немає ні в органів місцевого самоврядування, ні у співробітників центрів комплектування", - пояснює "Апострофу" Бузанов.

Чому тоді це відбувається?

"Звучить аргумент, що раз не передбачено конкретних місць, то можна видавати повістки де завгодно. Так багато чого не передбачено в законах. Але у нас є стаття 19 Конституції, яка говорить про те, що чиновники діють саме в рамках того, що прямо передбачено. З таким самим успіхом можна надсилати повістки з комунальними платежами", - підсумував юрист.

І все ж таки одна з причин полягає в тому, що в українців стало звичкою не оновлювати свої дані і не повідомляти військкомати про зміну свого місця проживання, хоча вони зобов'язані робити це з 17 років, незалежно від того, чи є в країні війна. чи ні. І коли робота офіційна, чи оренда з реєстрацією – це ще можна відстежити. А от якщо і те, й інше не офіційне, то в жодного військкомату немає даних такої людини. Зокрема, наприклад, справи колишніх військових, поліцейських тощо просто "губляться". Таким чином, державі важко навіть порахувати свій мобілізаційний ресурс, а на фронт можуть потрапити не підготовлені люди. От тому і проводяться так звані рейди.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки

Новини партнерів