В Україні готують законопроект про покарання чоловіків призовного віку, які незаконно виїхали з України під час дії військового стану, а потім повернулися на батьківщину. Про це заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, наголосивши, що потрібно покарати всіх, хто незаконно виїхав з України з 24 лютого 2022 року. Чи можливо насправді покарати військовозобов'язаних українців, що залишили країну і якими можуть бути наслідки такого рішення - дізнавався "Апостроф".
Дивовижна ініціатива
Заява Ігоря Клименка з одного боку справедлива, з іншого - дивна. Зокрема, Міністр внутрішніх справ пропонує карати українців постфактум. Але, згідно зі ст. 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
"Закон зворотної сили не має. І якщо законопроект про покарання чоловіків призовного віку, які незаконно виїхали з України під час дії військового становища, навіть і ухвалять, то застосувати його до громадян, що повернулися, заднім числом буде неможливо. Інакше це буде порушенням Конституції", - стверджує у розмові з "Апострофом" адвокат Віталій Телющенко.
Читайте: Бронювання від мобілізації: в Україні затвердили нові правила
За словами міністра внутрішніх справ, зараз не передбачено жодних покарань для тих, хто незаконно перетнув державний кордон і потім повернувся до України. Але це зовсім не так.
"За незаконний перехід кордону в Україні існує адміністративне покарання – штраф 8500 грн. Тож не треба нічого нового вигадувати, посилювати чи запроваджувати якісь кримінальні статті. Ми ж зрештою не Радянський Союз. На щастя, поки що це просто побажання міністра – він лише висловлює сподівання, що "це буде спільна ініціатива Кабінету міністрів і депутатів Верховної ради". Але така ініціатива – недоцільна", – каже "Апострофу" правозахисник Борис Захаров.
Хто поза законом
У заяві Ігоря Клименка йдеться про українців, які незаконно виїхали з країни. Але про які саме категорії громадян мова – із заяви міністра абсолютно незрозуміло.
"Є, наприклад, громадяни України, які жили на тимчасово окупованих територіях, виїхали звідти до росії, і вже звідти перебралися до західних країн. Звичайно, у них у паспорті немає позначки про перетин державного кордону України. І якщо такий чоловік повертатиметься на батьківщину, він автоматично потрапить під визначення того, хто "незаконно виїхав". Але чи справедливо це?", – запитує Віталій Телющенко.
Читайте: Скандальний одеський військком місяць відпочивав в Іспанії: нові подробиці гучної справи
Знову ж таки питання – а яким має бути відношення до громадян, які перетнули кордон абсолютно законно, але потім порушили терміни перебування?
"Наприклад, виїхала за кордон людина від міністерства культури на якийсь захід, а потім там і залишилась. Або волонтер: потрапив до системи "Шлях", отримав дозвіл на виїзд, з'їздив на захід кілька разів із гуманітарним вантажем, а потім залишився. Таких дуже багато, але, за логікою Ігоря Клименка, вони начебто нічого не порушували, - каже Борис Захаров.- До громадян, які незаконно виїхали з України, по-справжньому можна віднести тих, хто полями, лісами, з провідником перетнув кордон. з Молдовою. На початку війни таких було багато".
Несподіваний ефект
Посилення законодавства в цій сфері – перетин державного кордону - може призвести до того, що багато чоловіків, які хочуть повернутися після війни на батьківщину, залишаться за кордоном, побоюючись переслідувань.
"Ця тема потребує ретельного опрацювання, щоб ми не зробили гірше. Усі, хто хотів - вже виїхали. А ті, хто повертатиметься - під новий закон не потраплять. Але сама його наявність може відштовхнути від думки повернутися багатьох тих, хто хоче повернутися", – каже "Апострофу" секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко.
Читайте: Маскарад не допоміг: прикордонники затримали ухиліста, одягненого в жінку
Як він розповідає, у квітні 2023 року питання посилення покарання за незаконний виїзд за кордон під час дії військового стану у Верховній раді порушувалося, але було закрите, як непотрібне та безперспективне. І ось тепер цю тему знову навіщось порушив міністр внутрішніх справ.
"Навіть припустити не можу, яке може бути покарання за таким законом, якщо його ухвалять. Але його точно не ухвалять", – впевнений Роман Костенко.
Борис Захаров, у свою чергу, зазначив, що навіть адміністративне покарання у вигляді штрафу до тих, хто повернувся (тим, хто незаконно перетнув кордон), треба застосовувати вкрай обережно, і ретельно вивчати кожен конкретний випадок – інакше наші чоловіки просто не повертатимуться. А нашій країні це конче необхідно.
"Можливо, міністр внутрішніх справ хоче стимулювати наших громадян – мовляв, повертайтеся, можете відбутися лише штрафом, потім вже буде стаття. Але я вважаю, що заява Ігоря Клименка призведе до прямо протилежного ефекту", - підсумував правозахисник.
Читайте: Український кордон перетинати стане легше: що зміниться у липні та серпні