RU  UA  EN

Неділя, 24 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Суспільство

Ідучи, вимикайте світло: як заощадити на комунальних послугах

Потрібні певні початкові вкладення, але вони окупляться

Потрібні певні початкові вкладення, але вони окупляться Фото:

Тарифи на житлово-комунальні послуги невблаганно зростають. Наприклад, з 1 червня зросли тарифи на світ. При цьому війна, девальвація гривні, інфляція – все це сильно б'є по гаманцю пересічного українця. Але оплачувати комуналку все одно необхідно, інакше все житлово-комунальне господарство країни "ляже". І все ж таки існує можливість заощадити на комунальних послугах. Як саме це зробити й не залізти у борги, з'ясовував "Апостроф".

Читайте також: Умови мобілізації, тарифи, ціни і виплати: що змінилось для українців з 1 липня

Хай буде світло

Оскільки з 1 червня суттєво, чи не вдвічі зросла вартість електроенергії – тепер єдиний тариф за світло становить 2,64 грн/кВт-година (раніше тарифи залежали від обсягів споживання), саме час задуматись про активне використання енергозберігаючої побутової техніки. Як мінімум, з енергоефективністю А+. Це стосується насамперед холодильника. Як правило, це єдина річ у домі, яка працює цілодобово.

Досить багато електроенергії споживає пральна машинка, тому бажано також купити апарат типу А+. Якщо у вас звичайна електрична плита з тенами-"млинцями", бажано придбати індукційну піч.

"Така піч коштує близько 2 тис. гривень, але "відбити" її вартість можна за півроку. Кондиціонер – лише інверторний, він у мене працює цілодобово, але практично нічого не споживає. Найбільше тягне бойлер, але я його поставив на мінімум: навіщо мені окріп, адже його все одно охолоджувати доведеться", – розповідає "Апострофу" приватний підприємець Андрій Головинський.

Рекомендується замінити лампочки на енергозберігаючі або взагалі світлодіодні. Тим більше що енергозберігаюча лампа потужністю 10 ват світить як лампа розжарювання на 100 ват, але при цьому коштує вона лише вдвічі дорожче.

Виходячи з кімнати, не забуваємо вимикати за собою світло навіть якщо у вас енергозберігаючі лампочки. А краще встановити датчик руху - цей сенсорний прилад сам вимкне лампу, якщо ви вийдете з кімнати, кухні або ванної. Щодо телевізора. Якщо у вас ще старий, з електронно-променевою трубкою, краще замінити його на сучасний LED-телевізор. Для зору, знову ж таки, набагато менше шкоди.

Читайте також: Ця зима буде складнішою за попередню: енергетики розповіли, що чекати українцям

Поставити на лічильник

Зекономити електроенергію дуже допомагає встановлення двотарифного лічильника. Попри введення з 1 червня єдиного тарифу на світло (незалежно від обсягу споживання), залишився так званий нічний тариф, який нижчий від звичайного.

Оголошуючи про подорожчання електроенергії, міністр енергетики Герман Галущенко запевнив, що нічний тариф, який діє з 23:00 до 07:00, оплачується за ставкою вдвічі нижчою. Тобто – 1,32 грн/кВт-год. Якщо сім'я споживає, наприклад, на місяць 400 кВт-год, то при звичайному лічильнику в платіжці буде трохи більше 1050 грн. За наявності двозонного лічильника економія становитиме близько 260 грн (а вартість двозонного лічильника – близько 1,5 тис. грн).

"У мене вже давно стоїть двозонний лічильник, і саме вночі я намагаюся користуватися пральною та посудомийною машинами, а також ойлером. Економія виходить суттєва", – розповідає "Апострофу" голова кооперативу власників приміщень "Слово" Марія Ячейкіна.

За її словами, встановлювати у квартирах газові лічильники вже неактуально: зараз, як правило, у будинках ставиться загальний лічильник, на всіх мешканців. А от лічильники на гарячу та холодну воду у квартирах – це обов'язково, якщо ви хочете значно заощадити на водопостачанні.

Читайте також: Будете платити за світло менше: як встановити двозонний лічильник і скільки він коштує

Водний світ

На сьогодні в Україні чинними є такі норми споживання води: 4,5 кубометрів на місяць холодної та 3 кубометри – гарячої. Якщо у вас не встановлені лічильники, доведеться оплачувати всі ці обсяги. Хоча реальне споживання у вас може бути наполовину меншим.

"У мене на місяць, згідно з лічильниками, виходить плюс-мінус два кубометри - це майже вчетверо менше встановлених державою норм. Головна стаття економії - приймати душ, а не ванну. Кілька хвилин - і все. А для ванни стільки води йде?! На заході ванну нормальні люди давно вже не приймають", – каже Андрій Головинський.

До речі, при розрахунках норм споживання води враховувалося, що щоденний прийом душу – це 20-30 літрів, а одноразова витрата води під час прийому ванни – 200 літрів. Відчуйте, як кажуть, різницю. Істотну економію води дають водозберігаючі насадки-аератори, які знижують водний потік за рахунок його насичення повітрям.

"Звичайний змішувач, яким користуються на кухні, пропускає до 15 літрів води за хвилину. А водозберігаюча насадка пропускає до двох літрів, за такої ж ефективності", – розповідає "Апострофу" сантехнік Володимир Афонченко.

Щоб основний потік води з крана не йшов безцільно у каналізаційний злив, під час чищення зубів бажано закривати кран. Посуд краще мити під краном один раз на день, при закритій раковині. А краще, звичайно, купити посудомийну машину – вона витрачає у 2-3 рази менше води, ніж за ручного миття. Нагадаємо, якщо у вас встановлений двотарифний лічильник, користуйтеся посудомийкою після 23:00.

Відремонтуйте сантехніку. Навіть за незначної несправності з бачка унітазу може за місяць непомітно витекти близько трьох кубометрів води. І стільки ж - з крана, з якого капає.

Одним словом, економити на комунальних послугах цілком можливо. Головне - зробити початкові фінансові вкладення. Але потім вони все одно окупляться.

Читайте також: Все буде як раніше: в Україні переглянули тарифи на воду після втручання Зеленського

Читайте також

Новини партнерів