RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Водій, увімкни світло: що зміниться в Україні з 1 жовтня

У жовтні змін багато не буде

У жовтні змін багато не буде Водії повинні включати денні вогні за межами населених пунктів Фото: з відкритих джерел

У жовтні на українців очікує свого роду стабільність – якихось глобальних змін держава для своїх громадян не підготувала. Мабуть усе, що можна було змінити – зроблено на початку осені. Навіть комуналку з 1 жовтня не піднімуть. Про головні зміни в житті українців у другий місяць осені розповідає "Апостроф".

Водій – увімкни світло!

1 жовтня водії на території України зобов'язані включати денні ходові вогні (або ближнє світло фар) у будь-який час доби. Правило стосується всіх транспортних засобів, зокрема і двоколісних, та діє поза населеними пунктами. У місті вдень можна їхати без увімкнених фар.

За недотримання цього правила водієві загрожує штраф у розмірі 510 гривень.

Їх усіх порахують

З 1 жовтня на військовий облік у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) зобов'язані стати всі жінки-медики віком від 18 до 60 років: лікарі, медсестри, стоматологи, акушерки, фармацевти. Спеціальність рахується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи.

Читайте: Включайте фари: поліція нагадала водіям про штрафи за порушення правил дорожнього руху восени

Для постановки на військовий облік жінкам-медикам необхідно подати такі документи:

- заява про взяття на облік;

- паспорт чи ID-карта;

- ідентифікаційний номер;

- документ про здобуття спеціальності/професії;

- довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;

- свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;

- свідоцтво про шлюб;

- дві фотографії 3х4.

На жінку, яка прийде до ТЦК ставати на військовий облік, заведуть особисту справу і потім направлять на військово-лікарську комісію, яка зробить висновок про придатність чи непридатність до військової служби. Медкомісія у військовозобов'язаних жінок проходитиме практично так само, як у чоловіків: огляд у хірурга, терапевта, невропатолога, психіатра, офтальмолога, оториноларинголога, стоматолога та дерматолога. Але, крім цього, ще буде огляд у гінеколога.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу або залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов'язок на рівних із чоловіками. Законодавством встановлено, що винятком із загального правила є вагітні жінки та ті, хто перебуває у декретній відпустці.

За порушення правил військового обліку під час воєнного стану може бути накладений штраф у розмірі від 850 до 1700 грн.

Читайте: В Україні в День захисників та захисниць запровадили нову традицію: що потрібно знати про свято

Але слід зазначити, що порівняно з військовозобов'язаними чоловіками у жінок є перевага. Жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок-медиків не буде. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою зможе вільно перетинати державний кордон незалежно від того, перебуває вона на військовому обліку чи ні.

Гроші – на звалище історії

З 1 жовтня остаточно виведуть з обігу дрібні монети та банкноти гривні старих зразків до 2003 року. У принципі, багато монет і так вже не використовувалися як засіб платежу. Але їх можна було обміняти у деяких відділеннях Нацбанку, до 30 вересня цього року включно.

Тепер щось міняти вже пізно. Поза платіжними та обмінними законами стали розмінні монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок, та банкноти номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 та 200 гривень зразків до 2003 року.

Хвиля виплат за Каховку

У жовтні продовжили термін прийому заяв на грошову допомогу мешканцям підтоплених районів Херсонської та Миколаївської областей, які постраждали від підриву російськими окупантами Каховської ГЕС. Кожен постраждалий може одержати від держави 5 тис. гривень.

Заяви на грошову державну допомогу прийматимуться до 31 жовтня 2023 року включно.

Тарифна стабільність

Підвищення вартості комунальних послуг із 1 жовтня не очікується. У Кабміні наголошують, що бюджети регіонів мають достатньо коштів, щоб підтримувати власні комунальні підприємства, і не підвищувати тарифи.

Ситуація із тарифами житлово-комунального господарства наступна. Вартість послуг гарячого водопостачання, опалення, розподілу природного газу – зафіксована мораторієм на час війни та ще 6 місяців після скасування військового стану.

Тарифи на холодну воду – без змін (НКРЕКУ скасувала своє рішення щодо підвищення цін на 30%).

Тариф на електроенергію – 2,64 грн/кВт-год (власники двозонних лічильників можуть заощадити).

Газопостачання – 7,96 гривні за кубометр до 30 квітня 2024 року.

Читайте: На газі можна заощадити: як українцям зменшити платежі за комуналку

Читайте також

Новини партнерів