У небі над Україною почали з'являтися балістичні ракети, виготовлені в КНДР. Саме вони, за даними Генпрокуратури, були застосовані під час атаки 30 грудня у Запорізькій області, і 2 січня – у Харкові. У чому особливості цих ракет і як із ними впорається наша ППО - "Апострофу" розповів експерт з питань озброєнь, головний редактор Defense Express Олег Катков.
Швидше за все, йдеться про ракети KN-23. Це західний індекс, від North Korea – "Північна Корея". Офіційних даних про цей виріб немає, лише припущення. Немає жодної додаткової інформації, нема з чим порівнювати. Усі корейські ракети ще не покидали територію КНДР, якщо не брати до уваги їх падіння іноді у Жовте море. Тобто сказати, яка саме ця ракета з упевненістю 100% неможливо.
Дивіться: Обіцяє перетворити Південну Корею на попіл: "шалений" Кім "засвітив" військову техніку КНДР, фото
Але щодо того, що це KN-23 – є така інформація. Зокрема з наших власних джерел. Це припущення зроблено на основі геометричних розмірів, дальності використання, за рахунок попереднього аналізу уламків ракети, залишків бойової частини та деяких технологічних рішень, які були використані в ракеті. І які є похідними від "Іскандеру".
Також координатор стратегічних комунікацій Білого дому Джон Кірбі ще до отримання нами всієї цієї інформації проводив брифінг, де заявив, що ракета – з КНДР. І на його слайді, який супроводжував виступ, зображено тип ракети, схожої на KN-23.
Достовірних показників північнокорейських балістичних ракет немає. Здебільшого все, що відомо про ракети з Північної Кореї, відомо за фотографіями з КНДР. І на їх основі робляться припущення: який у неї діаметр, якої вона довжини і таке інше. Крім того, Південна Корея має засоби радіолокаційного контролю, вона контролює всі запуски ракет з території КНДР і завдяки цьому відома дальність.
Чому KN-23 схожа на "Іскандер"? Збігаються рішення щодо розміщення руля – це досить складна технологія. Друге – політ квазібалістичною траєкторією. Дальність. На апогеї, найвищій точці траєкторії, ракета летіла на висоті 50 кілометрів.
Ракети KN-23 потенційно становлять досить велику загрозу для України, оскільки вони можуть бути перехоплені лише ракетними комплексами Patriot та SAMP-T, які мають сили оборони України в обмеженій кількості. Але скільки ракет KN-23 може виготовляти Північна Корея і які має запаси цих ракет – невідомо. Можливо, це була разова акція. Можливо, що КНДР може стати винесеним виробництвом для "Ростеху", і в Росії просто клепатимуть ці ракети.
Якщо порівнювати KN-23 з "Іскандером", то бойова частина у них однакова – приблизно 500 кілограм (хоча це питання дискусійне – щодо БЧ північнокорейської ракети). Щодо дальності, то у "Іскандерів" максимальна дальність позначена 500 кілометрів, порівнянна з корейською. Питання систем наведення теж дискусійне, але, швидше за все, у KN-23 вона значно простіша, ніж у "Іскандера". За всіма параметрами північнокорейська ракета гірша за російську.
Це, зрештою, й не дивно. Вперше KN-23 показали на параді 2019 року. Навряд чи у Північній Кореї могли зробити таку ракету самостійно. Це досить складно. Вони взяли готові рішення, такі, як у "Іскандера". І зробили як змогли.
Читайте: Росія почала отримувати балістичні ракети від Кім Чен Ина: у США дізналися подробиці