RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Бензин в Україні дешевшає: що буде з цінами на пальне до кінця зими

Влітку та восени минулого року паливо значно подорожчало, проте наразі багато що змінилося

Влітку та восени минулого року паливо значно подорожчало, проте наразі багато що змінилося Фото: pixabay.com

Подорожчання автомобільного палива, яке відбулося в Україні влітку та восени минулого року, до сьогодні майже повністю нівелювалось. Станом на середину січня зниження цін на пальне продовжується. "Апостроф" з'ясовував, чому дешевшають бензин, дизель та автогаз, і що буде з цінами на них до кінця зими.

Читайте також: Звикли до війни: як виживала українська економіка у 2023 році

В Україні продовжує дешевшати пальне. Станом на середину січня роздрібні ціни на бензин А-95 та дизельне паливо в середньому трохи дорожчі за 51 гривню за літр, а скраплений автомобільний газ – трохи дорожчий за 28 гривень.

Нагадаємо, підвищення цін на автомобільне паливо, особливо на бензин та дизель, сталося півроку тому, коли у липні податки на пальне були повернуті до довоєнних рівнів. Загальному подорожчанню також сприяло підвищення нафтових котирувань. В результаті, у вересні бензин та дизпаливо на АЗС коштували в середньому більш ніж 53 гривень за літр. Через місяць бензин А-95 додав ще близько 2 гривень на літрі, бо саме на бензин найбільше було підвищено акциз. Втім, після цього ціни стабілізувалися й ближче до кінця 2023 навіть почали знижуватися.

Щодо автогазу спостерігалася інша динаміка. Якщо у вересні на заправках він у середньому коштував 25 гривень/літр, то вже до кінця жовтня ціна зросла до 28 гривень, а до кінця листопада – майже до 37 гривень. Це сталося з кількох причин. Зокрема у жовтні уряд нарешті перекрив імпорт російського скрапленого газу, який під виглядом європейського потрапляв до України. Крім того, у листопаді кордон блокували польські автоперевізники. Оскільки газ транспортується до нас автотранспортом у більших обсягах, ніж бензин та дизель, то перебої з постачанням, до того як були налагоджені інші маршрути, спровокували додаткове зростання цін на цей вид палива.

Ціни на газ стабілізувалися на початку грудня 2023 року, а потім вони почали знижуватись. Причому, на відміну від бензину та дизпалива, доволі стрімко. Останніми днями минулого року автогаз у середньому коштував уже менше 30 гривень/літр, а до середини січня цього року, як було зазначено вище, його ціна трохи перевищувала 28 гривень.

Нафта та попит пішли в мінус

З чим пов'язано нинішнє падіння цін на пальне?

"Основна причина - зниження котирувань на нафтопродукти в Європі, оскільки нафтові котирування тривалий час перебували на рівнях нижче 80 доларів (за барель), - сказав у "Апострофу" керівник спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев. - В умовах низького попиту трейдери знизили ціни".

За його словами, головним чином подешевшав автогаз, який зараз торгується в основному нижче 30 гривень/літр: "Через низькі температури попит на цей ресурс скоротився, а логістика, зрештою, була налагоджена, тому поставки здійснюються вже в нормальному режимі без ажіотажу" (внаслідок блокади кордону – "Апостроф").

Ситуація з дизелем є схожою, бо це сезонне паливо, й взимку його споживання значно менше, ніж під час проведення сільськогосподарських робіт.

"Ми також побачили зниження цін на бензин. Але чомусь на один бензин ціни суттєво знизилися, до 50-51 гривні за літр, а на інший бензин ціни залишаються незмінними. Чому він тримається на рівні 55 плюс-мінус гривень за літр? Що в нього додають - золото товчене або діамантовий пил? Але в будь-якому випадку зловживання на ринку процвітають, держава припинила будь-які перевірки, будь-який контроль якості та безпеки, явно простежуються якісь кулуарні домовленості", - каже Рябцев.

"Не можна казати, що все ОК, якщо оптова ціна - 41 гривня, а роздрібна - 55 гривень, як зараз на стелах деяких операторів, - погоджується експерт "Нафторинку" Олександр Сіренко. - Так само щодо скрапленого газу - якщо оптова ціна - 21-22 гривні, то не може скраплений газ на стелі бути 32".

Цінові сюрпризи

Але як довго триватиме зниження цін?

"Все визначатиметься трьома чинниками – цінами на кордоні, курсом національної валюти та рівнем попиту", - пояснює Геннадій Рябцев. За його словами, принаймні зараз жодних передумов для значного послаблення гривні немає, а попит, навіть на бензин, через погані погодні умови залишається низьким.

Олександр Сіренко вважає, що зниження цін на пальне якийсь час продовжиться. "Я бачу тенденцію до зниження, – каже експерт. – Й коридор 45-50 (гривень за літр) – це обережний прогноз (для бензину А-95 та дизеля) до кінця зими".

За нинішніх умов стабільності ринку ціни на автогаз мають продовжити рухатися до 25 гривень за літр, коли націнка до оптової ціни становитиме 3 гривні. Але навіть якщо націнка складатиме 5 гривень, на думку експерта, роздрібна ціна не повинна перевищувати 27 гривень за літр.

Щоправда, з автогазом без сюрпризів не буває. З одного боку, у грудні, після перебоїв, які виникли у попередній місяць, трейдери значно наростили імпорт газу, причому брали його буквально за будь-яку ціну. "Воно тільки доїхало, причому доїхало все й одразу, а тому на січень мало хто подав заявки, через те імпорт упав удвічі. Тому, я думаю, що ціна піде трохи вгору, - каже Сіренко. - Але може й проскочимо, і (підвищення) не буде. Адже на заправках ціни ще не встигли опуститися до поточних (оптових) показників. Зараз маржа вдвічі більша, ніж у середньому у 2023 році”.

Геннадій Рябцев також не відкидає незначного подорожчання палива, причому не тільки скрапленого газу. За його словами, останнім часом з геополітичних причин (загострення ситуації на Близькому Сході, зокрема в зв'язку із нападом єменських хуситів на торгові судна в Червоному морі – "Апостроф") спостерігається тенденція до подорожчання нафтопродуктів.

"Зараз будуть здійснюватися закупівлі нових партій нафтопродуктів, й не виключено, що вони будуть трохи дорожчими. Тому зниження цін, безумовно, зупиниться. Якщо котирування (нафти) будуть вищими за 80 доларів досить тривалий час (зараз нафта марки Brent торгується близько 80 доларів за барель), тоді можна буде побачити й подорожчання. Але жодних об'єктивних підстав для значної зміни цін наразі немає", - резюмував експерт.

Читайте також: Вбити ринок автогазу? Чому Гетманцев так хоче підняти акцизи на газ

Читайте також

Новини партнерів