RU  UA  EN

Неділя, 15 грудня
  • НБУ:USD 41.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.30
Суспільство

Виплати на "нулі": чи підвищать військовим розміри "бойових"

Усі згодні, що забезпечення бійців необхідно збільшити, але чи є у влади такі плани?

Усі згодні, що забезпечення бійців необхідно збільшити, але чи є у влади такі плани? Фото: архів

Відомо, що на фронті особливо цінуються мотивовані бійці. При цьому, крім усвідомлення свого громадянського обов'язку для мотивації воїна, необхідна і матеріальна складова. "Апостроф" розбирався, які виплати передбачені для українських військових на передовій, чи отримують вони їх вчасно, а також чи планує влада збільшення розмірів "бойових".

Захист батьківщини є конституційним обов’язком громадян України, і сьогодні, коли третій рік триває війна з Росією, понад один мільйон українців несуть службу у різних військових підрозділах.

Військовослужбовці, виконуючи свій конституційний обов'язок, роблять це не безкоштовно – всі вони отримують зарплату чи, точніше, грошове забезпечення.

Розмір забезпечення залежить від посади військовослужбовця, його військового звання, кваліфікації, а також тривалості та інтенсивності військової служби.

Загалом грошове забезпечення військовослужбовця складається з окладу за військовим званням, посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження військової служби, щомісячної премії.

На сьогодні грошове забезпечення військовослужбовців не може бути меншим за 20 130 гривень на місяць.

Зрозуміло, що чим вище військове звання, тим більші виплати. Крім того, військовослужбовці, які займають одну і ту ж посаду і мають однакове військове звання, отримують різні за розміром виплати – у десантних військах та морській піхоті вони будуть вищими, ніж у Сухопутних військах, а найбільше отримують бійці Сил спеціальних операцій.

Важливо відзначити, що військовослужбовці, на відміну від інших, не сплачують військовий збір, який становить на сьогодні 1,5% від доходу.

За що доплачують військовим

Для військовослужбовців існує ціла низка додаткових виплат, які стосуються в першу чергу тих, хто перебуває на лінії зіткнення з ворогом.

Насамперед, це доплата у 100 тисяч гривень для тих, хто бере участь у бойових діях. Ця надбавка також виплачується військовослужбовцям, які проходять реабілітацію внаслідок поранення (каліцтва, контузії), а також сім'ям військових, які потрапили у полон.

Крім того, для військовослужбовців, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органів військового управління, штабів та командування передбачені виплати у розмірі 50 тисяч гривень.

За інші спецзавдання передбачені виплати у розмірі 30 тисяч гривень.

У квітні 2024 року було запроваджено ще один вид доплат у розмірі 70 тисяч гривень. Вони виплачуються тим, хто перебуває на передовій - коли сумарно виходить 30 днів виконання бойових завдань.

Також передбачені одноразові стимулюючі виплати під час укладання першого контракту. Нинішнього року для рядових така виплата становить 24 224 гривні, для сержантів та старшин – 27 252 гривні, для офіцерів – 30 280 гривень.

Крім того, багато міст та регіонів використовують власні – додаткові – стимули для тих, хто готовий поповнити лави ЗСУ та інших військових формувань. Так, наприклад, Київ одноразово платить усім мобілізованим по 30 тисяч гривень, Одеса – по 20 тисяч гривень. Такі доплати є добровільними з боку місцевих органів влади, і вони є далеко не скрізь.

Зарплати військових мають зрости

Починаючи з другої половини 2023 року, стала поширюватися переконаність у тому, що мобілізація в нашій країні провалилася. Саме з цієї причини було розроблено та прийнято суперечливий законопроект про посилення мобілізації, який набув чинності 18 травня 2024 року.

Водночас цей законопроект не вирішив одну з головних проблем мобілізації – недостатність матеріальних стимулів. Ця проблема, особливо на тлі щедрих виплат у Росії охочим повоювати проти нас, зараз є особливо актуальною.

Однак, можливо, влада готує для наших військових нові виплати чи планує збільшити вже існуючі?

"На даний час така інформація у мене відсутня" , - сказав у коментарі "Апострофу" член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Юрій Здебський (фракція "Слуга народу").

За його словами, питання щодо підвищення виплат військовослужбовцям постійно обговорюється депутатським корпусом: "Звичайно, треба мотивувати людей гідною заробітною платою на передку".

Це особливо важливо, оскільки ворог не скупиться на виплати тим, хто готовий йти на війну проти нас.

"Ми все це бачимо, і для мотивації нам потрібно знаходити більше грошей, щоб була гідна заробітна плата, особливо для тих, хто на "нулі". Питання це порушувалося, але поки що результату ми не бачимо", - підсумував Юрій Здебський.

І, схоже, у виконавчій владі поки що дійсно не готові вирішувати цю проблему (хіба що така інформація ретельно засекречена).

"Про такі плани (про збільшення виплат військовим) мені нічого не відомо", - сказав співрозмовник "Апострофа", наближений до Міністерства оборони.

"На жаль, таких планів немає", - підтвердив у розмові з виданням член парламентського комітету з питань бюджету Олексій Гончаренко (фракція "Європейська солідарність"). - І навіть те, що було прийнято, наприклад, 70 тисяч, - дуже погано виплачують ці кошти, багато на це нарікань. Виплати за перший контракт досі не запустили. На жаль, по цьому напряму повний провал. Це, безумовно, мало б стати пріоритетом, але, схоже, для нашої влади це не пріоритет".

Читайте також

Новини партнерів