RU  UA  EN

Четвер, 31 жовтня
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.20
НБУ:USD  40.95
Суспільство

Чи подорожчає електрика з 1 листопада: що потрібно знати

Підвищення граничних цін на електроенергію необхідно для здійснення імпорту з Європи

Підвищення граничних цін на електроенергію необхідно для здійснення імпорту з Європи Фото: pixabay.com

В Україні на час дії режиму воєнного стану впроваджено мораторій на підвищення низки тарифів на житлово-комунальні послуги. Проте на послуги з постачання електроенергії цей мораторій не поширюється. "Апостроф" дізнавався, чи зростуть ціни на електрику з 1 листопада.

Тарифи на електроенергію в Україні з 1 листопада збільшувати не будуть попри попередні плани це зробити.

Наприкінці вересня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила проєкт постанови про встановлення граничних цін (так званих прайс-кепів) на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, а також на балансуючому ринку.

Зокрема на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку було запропоновано встановити наступні ціни:

- з 0.00 до 7.00 –5 600 гривень/мегават-година;

- з 7.00 до 17.00 та з 23.00 до 24.00 – 6 900 гривень/мегават-година;

- з 17.00 до 23.00 – 9 000 гривень/мегават-година.

Йдеться власне про збільшення тарифу у проміжок часу з 11.00 до 17.00 – з 5 600 гривні до 6 900 гривень за одну мегават-годину.

Регулятор пояснює, що перегляд прайс-кепів потрібен для забезпечення умов для комерційного імпорту електроенергії з країн Європи з метою покриття можливого дефіциту потужності в системі в зимовий період.

Відклали до зими

Постанова про перегляд граничних цін на ринках електроенергії повинна була набути чинності 31 жовтня 2024 року, проте станом на цей день вона так і не була прийнята.

Останнє засідання НКРЕКП відбулося 29 жовтня, але ані в порядку денному засідання, ані в інформації за його підсумками немає згадки про перегляд граничних цін на відповідних ринках електроенергії.

"Вони досі її (постанову) не ухвалили, перенесли, напевно, на 1 грудня", - сказав обізнаний з ситуацією співрозмовник "Апострофа".

Відповідно, прайс-кепи залишаються на тих рівнях, які були встановлені постановою регулятора від 20 травня 2024 року.

Нагадаємо, що з 1 грудня Європейський Союз збільшить для України ліміт на імпорт електроенергії з нинішніх 1,7 гігавата до 2,1 гігавата. І, згідно з тим, що кажуть в самій НКРЕКП, перегляд граничних цін на електроенергію потрібен для здійснення імпорту з Європи.

Тож, скоріше за все, тарифи на електроенергію зростуть вже у грудні .

Важливо також додати, що ринок "на добу наперед" та внутрішньодобовий ринок стосуються юридичних, а не фізичних осіб.

Для населення поки без змін

Щодо фізосіб, тобто населення, то жодних змін у тарифах на електроенергію з 1 листопада не передбачено.

Нагадаємо, 1 червня 2024 року тариф на електрику для побутових споживачів зріс з 2,64 гривні до 4,32 гривні за одну кіловат-годину. Термін дії цього тарифу - 30 квітня 2025 року (включно), тож і у листопаді цього року він буде таким самим.

При цьому власники осель, в яких встановлені двозонні лічильники, сплачують за електроенергію за тарифом 4,32 гривні за одну кіловат-годину вдень, тоді як у ночі ціна складає лише 2,16 гривні. Денний тариф діє з 7.00 до 23.00, нічний, відповідно, - з 23.00 до 7.00.

Варто також знати, що мешканці домівок з електроопаленням мають право на пільговий тариф у 2,64 гривні/кіловат-година, якщо вони споживають менш, ніж 2 тисячі кіловат-годин на місяць. Ця пільга почала діяти лише з 1 жовтня і наразі вона зберігається. Проте, якщо місячне споживання в таких домівках перевищить 2 тисячі кіловат-годин, їх мешканцям доведеться сплачувати за тарифом 4,32 гривні/кіловат-година.

Читайте також

Новини партнерів