RU  UA  EN

Четвер, 12 грудня
  • НБУ:USD 41.25
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.25
Суспільство

Хто стане генпрокурором: губернатори Кравченко та Кіпер, т.в.о. Хоменко чи фігурантка кримінальної справи Літвінова

Фото: facebook

Після того, як у жовтні 2024 року розгорівся скандал із незаконним отриманням інвалідності прокурорами Хмельницької області, генеральний прокурор Андрій Костін подав у відставку. Відповідний указ Президента з’явився 31 жовтня. Відтоді минуло більше місяця. І у День працівників прокуратури,1 грудня 2024 року, виконувач обов’язки генпрокурора(до цього – перший заступник глави ГПУ) Олексій Хоменко фактично втратив повноваження. Як зазначав журналіст Володимир Бойко, відповідно до Закону України «Про тимчасове виконання обов’язків посадових осіб, яких призначає на посаду за згодою Верховної Ради України Президент України або Верховна Рада України за поданням Президента України» від 10.12.1997 № 709/97-ВР «обов’язки звільненої особи тимчасово, але не більше одного місяця, виконує перший заступник (а у разі його відсутності - заступник) цієї посадової особи, призначений конституційно легітимною особою». Таким першим заступником є Олексій Хоменко, який до 1 грудня 2024 року виконував обов’язки генерального прокурора. Але строк «не більше одного місяця» сплинув у День працівників прокуратури і з 1 грудня 2024 року Хоменко втратив повноваження виконувача обов’язків генерального прокурора».

З того часу війна за місце Генпрокурора увійшла в завершальну, але найбільш гостру фазу. Офіс Президента, схоже, досі не має однозначного фаворита на цю посаду. – і в цьому головна причина затримки з внесенням кандидатури генпрокурора на затвердження в Раду. Поки тривають закулісні консультації, можна говорити лише про різні чутки.

Джерела, наближені до ОП припускають, що найбільші шанси пройти Верховну Раду у Руслана Кравченка, який наразі очолює Київську державну адміністрацію.

Також серед кандидатів згадують про чинного голову Одеської ОДА Олега Кіпера. Однак його шанси оцінюються нижче, ніж шанси Кравченка, але в нашій кадровій політиці, як відомо, можливі будь-які повороти.

Нещодавно джерела, наближені до Офісу генерального прокурора заговорили, що і в самій Генпрокуратурі з’явилися люди, які готові позмагатися за посаду. Зі слів того ж Бойка, мова йде і про т.в.о Олексія Хоменка, який ніби навіть їздив «на оглядини» до США. Інші ж джерела розповідають, що високі шанси отримати посаду - у заступниці генпрокурора Вікторії Літвінової, яку Костін призначив у січні 2023 року. До цього Літвінова працювала на посаді заступниці керівника спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу генпрокурора.

Хто ж вона, ця потенційна «темна конячка»?

Як заступниця генерального прокурора Вікторі Літвінова курує роботу тієї ж спеціалізованої екологічної прокуратури, а також відповідає за напрями протидії порушенням прав людини у правоохоронній і пенітенціарній сферах та захисту інтересів дітей. Зокрема, координує розслідування сексуального насильства проти жінок під час війни та викрадення росіянами українських дітей.

Сам факт появи Літвінової серед кандидатів на посаду генпрокурора привертає увагу до її біографії, майнового стану та професійної репутації.

Як повідомляє Центр протидії корупції, в липні 2024 року НАБУ і САП викрили та затримали прокурорів Офісу генпрокурора Олега Гунька та Віктора Хомича на ймовірному хабарництві. За версією слідства, вони отримали $170 тисяч від громадянина Руслана Литвиненка, який представляв інтереси підприємства, що будувало ЖК «Сенсація» в Гостомелі, за закриття конкретного кримінального провадження та зняття арешту з майна.

Як з’ясували журналісти-розслідувачі, рішення про закриття справи мав прийняти слідчий ДБР за погодженням із прокурором, так як у справі не було підозрюваних. Згідно аудіозапису, який потрапив в розпорядження журналістів, Хомич під час зустрічі з Литвиненком сказав наступне:

«Гунько вже спілкувався з кимось наверху, все проговорив з керівником відділу Сидорчуком. Ну із заступником генерального. Впродовж місяця все закривається, протягом місяця при цих умовах, що ми сказали. Арешти він познімає».

Журналісти ЦПК зазначають, що на одній із зафіксованих слідством розмов звучало прізвище заступниці генпрокурора Вікторії Літвінової. Саме вона була куруючим замом по департаменту, в якому працював Гунько.

Після затримання, під час пояснень слідчим, Гунько також детально розповів ієрархію свого напрямку роботи в Офісі Генпрокурора: «Літвінова курує профільний департамент, Михайло Подолян очолює департамент, а Роман Сидорчук - начальник відділу».

За інформацією «Слово і діло», 7 листопада 2024 року за Гунька внесли заставу і він вийшов з-під варти. До 13 грудня він має носити електронний браслет, обмежений у пересуванні, без дозволу не може відлучатися з Києва; повідомляти про зміну свого місця проживання, утримуватися від спілкування із чотирма особами та здати на зберігання закордонні паспорти.

Проте, розслідування справи про дачу хабаря триває і в ній фігурує заступниця генерального прокурора Вікторія Літвінова.

У грудні 2023 року низка українських інтернет-ЗМІ повідомили, що буквально через три місяці після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Літвінова за 750 тис грн придбала автомобіль Аudi A5 2019 року випуску. На той момент вона ще не була заступницею генпрокурора.

Сама Літвінова стверджувала, що машину купила на кошти, отримані від продажу однокімнатної квартири, якою вона нібито володіла разом із матір’ю, однак в її декларації за 2023 рік таких відомостей немає. Згідно декларації, середня зарплата Вікторії Літвінової в цьому році становила трохи більше 129 тис грн на місяць, а середній дохід, із врахуванням викладацької діяльності в «Амерікан Юніверсіті Київ», - майже 138 тис грн на місяць.

Аналізуючи декларацію Літвінової за 2023 рік, може здатися, що вона має досить сумнівні статки, як для чесної прокурорки з 15-річним стажем. Згідно декларації, за цей час вона набула: три квартири в Києві, паркомісце біля елітного будинку, автівку Audi А5 вартістю 750 тис грн, а також $24,7 тис, 7,2 тис євро та 88,3 тис грн, які розподілені по восьми рахунках у трьох банках. Нагадаємо, що українські прокурори протягом тривалого часу отримували низькі зарплати.

Як для кандидатки на посаду генпрокурора, в біографії Літвінової чимало речей, які, скоріш за все, можуть викликати запитання у громадськості та міжнародних партнерів, що дуже чутливі до чистоти репутації. Зрештою, уже викликають.

Що стосується інших кандидатів, то про них ми обов’язково напишемо в інших матеріалах.

Читайте також

Новини партнерів