RU  UA  EN

Понеділок, 3 лютого
  • НБУ:USD 41.40
  • НБУ:EUR 42.60
НБУ:USD  41.40
Суспільство

Покарання для ТЦК та ВЛК: чи чекати справедливої мобілізації?

ЗСУ Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Критикувати працівників ТЦК справді є за що. Військові скаржаться на рівень новобранців, яких вони направляють у навчальні центри, громадяни - на порушення їх прав під час затримання на вулицях. Проте самосуд і насильство щодо них неприпустимі, застерігає командування ЗСУ. Тим часом у Раді пропонують посилити відповідальність для працівників ТЦК та ВЛК. Що зміниться і чи вдасться таким чином повернути довіру до цих інституцій - аналізував “Апостроф”.

Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт 12442, який пропонує запровадити кримінальну відповідальність для керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) та голів і членів військово-лікарських комісій (ВЛК). Серед ініціаторів - нардепи з різних комітетів, в т.ч. оборони, соцполітики, правоохоронної діяльності.

Депутати хочуть карати за мобілізацію без законних підстав і за свідоме “ігнорування” тих, хто мав би захищати Батьківщину за станом здоров’я. “Встановлено випадки призову громадян на військову службу, які не підлягали такому призову відповідно до закону, безпідставного надання відстрочок, непритягнення до відповідальності осіб, що ухиляються від призову, ненаправлення до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які не прибули за повістками... Крім того, непоодинокими є випадки порушення порядку проведення медичного огляду для визначення придатності до військової служби посадовими особами військоволікарських комісій, що призводить до порушення прав громадян, ухилення від призову на військову службу або до незаконного звільнення з військової служби військовослужбовців”, - сказано в пояснювальній записці.

Яку саме відповідальність для ТЦК та ВЛК хочуть запровадити

Законопроєкт пропонує доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями. Так, голів та членів ВЛК каратимуть за умисне порушення порядку проведення медичного огляду для визначення придатності до військової служби, що призвело як до незаконного призову громадян на військову службу, так і до їх звільнення від військової служби. Санкція статті - позбавлення волі на строк від двох до п’яти років і від трьох до шести років (за повторний злочин та у змові). Покарання за ці дії під час воєнного стану жорсткіше - позбавлення волі від трьох до восьми років.

Також до кримінальної відповідальності можуть притягнути посадових осіб ТЦК за порушення порядку призову громадян на військову службу, що призвело до умисного їх призову або ухилення від військової служби. Депутати пропонують карати за це службовим обмеженням на строк до двох років або триманням у дисциплінарному батальйоні, або позбавленням волі до п’яти років - у мирний час. Водночас в умовах воєнного стану санкція статті - позбавлення волі на строк від трьох до восьми років із забороною обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Є в ініціативі і пропозиція карати голів, їх заступників, членів та секретарів позаштатних постійно діючих ВЛК або лікарсько-льотних комісій за незаконне збагачення. Вони так само будуть покарані позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років із забороною обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років у разі набуття активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи (тобто якщо різниця 110 500 грн).

Чи посилиться захист прав під час призову

Зустріч із ТЦК на вулиці не завжди супроводжується погонями. “Мої враження від працівників ТЦК, який зустрів поблизу метро Печерське, були позитивними, - розповів солдат Сергій Кирпатий (прізвище змінено). - Я бачив, що один із працівників ТЦК, які мене спинили, мав поранення. Ймовірно, демобілізований”.

Проте члени ВЛК дещо здивували. “Під час ВЛК лікарі мене уважно вислухали, дали день, щоб я зібрав і показав їм свої медичні довідки з діагнозами. Проте склалося враження, що вони конче хочуть мене відправити на службу”, - поділився він.

І справді - за одних і тих самих діагнозів ВЛК то направляє людину на оперативне втручання перед мобілізацією, то не робить цього, наражаючи новобранців на небезпеку.

Проблемним питанням даних змін [до ККУ] залишиться можливість реалізації права військовозобов’язаної особи на оскарження висновку ВЛК та притягнення до кримінальної відповідальності винної посадової особи. Адже в реаліях, що склались, медичні огляди проводяться досить поверхнево, без врахування скарг та попередніх діагнозів осіб, що проходять обстеження, та навіть без можливості ознайомлення із висновками ВЛК”, - коментує “Апострофу” адвокат АО Evrikalaw Мирослава Мостова.

Водночас викликає сумнів можливість реального притягнення до відповідальності за неправомірні затримання ТЦК. “На сьогодні в законодавстві є достатньо [способів для притягнення до] відповідальності. Що заважає сьогодні притягти до відповідальності? Якщо мова про адміністративне правопорушення, цим може займатися військова служба правопорядку ЗСУ. Якщо мова про кримінальне правопорушення - ДБР”, - пояснює “Апострофу” юрист Ростислав Кравець.

Тобто дієвого механізму впливу на посадових осіб та працівників ТЦК немає. Тож ефективність описаних законодавчих змін насамперед буде залежати від створення чіткої процедури врегулювання проблемних питань, зокрема, шляхом виділення спеціальних підрозділів у правоохоронних органах, які уповноважені реагувати на звернення за фактом неналежного проведення медичних оглядів та незаконного затримання військовозобов’язаних осіб, зазначає Мостова.

ТЦК та ВЛК дадуть на горіхи: чи покращиться рівень новобранців

У військових частинах не приховують незадоволення новобранцями. “Є з наркотичною та алкогольною залежністю, бо кого спіймали, того й прислали, адже їм просто треба виконати план. Ми не можемо вибирати людей, яких нам присилають. Немає здорових серед поповнення, яке зараз приїжджає. Здорових вони “не можуть” наздогнати”, - каже “Апострофу” начальник служби зв'язків з громадськістю 110-ї ОМБр Іван Сєкач.

Розібратися, хто дійсно хворий, а хто симулює - нелегко. Подекуди на навчанні опиняються ті, хто там точно не мав бути. “Кілька місяців тому був випадок. Людина психічно хвора прийшла підтвердити відомості, повідомили, що на лікуванні у психіатра через травму голови. Не перевіряли інформацію, а відправили у військову частину. А в частині не знають, що з такими робить. Вони відправили у лікарню, для проходження повторного ВЛК і людину демобілізували”, - розповідає “Апострофу” адвокат Аліна Самарець.

Військова частина не є суб’єктом перевірки правомірності відправки людини на службу - вона може виключно направити на повторні ВЛК, каже Самарець. Проте слід мати на увазі, що “інша” ВЛК часто повторює рішення попередньої. “Медики - це насправді така закрита каста, де навіть у приватному порядку бояться говорити правду, вони настільки один одного підтримують”, - зауважила співрозмовниця видання.

Подекуди, в “учебці” опиняються батьки трьох дітей до 18 років, що дає їм право на відстрочку. Таким чином, замість поповнення особового складу військова частина отримує додатковий клопіт. Запропоновані покарання для ТЦК та ВЛК нічого не змінять, міркує Сєкач. “Зараз усі, кого спиниш на вулиці хворі, хоч по спортзалах ходять, - каже він. - На жаль, немає розуміння, що буде, якщо прийдуть м***алі, багато боягузів. А ще є аудиторія, яким просто усе байдуже… Думаю, нам треба визнати, що у нас недостатньо людей і не соромитись призивати іноземців, формувати іноземні легіони, з перекладачами, інтегрувати їх у підрозділи”.

Покращити ситуацію може і запровадження чітких термінів служби. Адже перспектива опинитися в окопі аж до завершення бойових дій відлякує багатьох свідомих громадян.

Читайте також

Новини партнерів