RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство
Погляд

Загострення на Донбасі: навіщо бойовики стягують техніку

Михайло Жирохов про ситуацію в зоні Операції об'єднаних сил

Михайло Жирохов про ситуацію в зоні Операції об'єднаних сил Українські військовослужбовці в зоні ООС Фото: Уніан

Активізація військових дій на Донбасі є випробуванням нового президента Володимира Зеленського. А справжнє загострення в зоні Операції об'єднаних сил (ООС) може відбутися перед парламентськими виборами. Таку думку висловив "Апострофу" військовий експерт Михайло Жирохов.

Фактично на Донбасі загострення немає. Наприкінці травня була ротація наших десантно-штурмових військ, і завжди цей період є особливо важким – кількість загиблих постійно зростає. Крім того, продовжується війна малих груп. ДРГ заходять на територію і обстрілюють, як було, коли протитанкова ракета влучила в ГАЗ-66 (5 червня протитанкова ракета бойовиків влучила в авто ЗСУ, яке перевозило продукти, загинули двоє бійців 17-ї окремої танкової криворізької бригади і один отримав поранення, - "Апостроф").

Загострення є в тому плані, що супротивник почав використовувати заборонену "Мінськом" зброю калібром 122-152 мм. Про локальне загострення я б не говорив. Але це гра не в одні ворота. Якщо вони використовують 122 мм, то і ми відповідаємо таким же калібром. Але це все в рамках вогню у відповідь.

Лінія зіткнення змінюється з квітня. На Мар'їнці 24-та бригада просунулася в середині квітня, але офіційно говорити про це можна лише зараз. Зараз "сірої" зони нема, тому просування 50-100 м – не дуже велике, але воно є, і відбувається постійно з обох боків. З великих успіхів – висота "Дєрзкая" під Маріуполем. Вона є стратегічно важливою і зараз – у наших руках. З осені 2016 року там були величезні бої за те, хто її буде контролювати. Нині контролюємо її ми. Бойовики просуваються більше на Світлодарській дузі – там ситуація складна для оборони з нашого боку. Невеличке просування на луганському напрямку – там, де Попасна. У нас – Мар'їнка, маріупольський напрямок та Авдіївка.

Зараз випробовують Зеленського, його команду. Це відбувається і з нашого боку – тільки у них змінюється керівництво, відразу йде "прощупування", перевіряють, як він відреагує. Але є велике сподівання, що західні партнери – перш за все США – чітко відбудовують курс. Європа дуже залежна від російського газу, нафти, тому може бути податливою. США, незважаючи на те, хто у них перебуває при владі, мають чіткий зовнішній маркер підтримки України. Проте Україні варто все ж більше розраховувати на власні сили.

Читайте: У Кремлі не знають, що робити з Донбасом, а Путіна все дістало

Локальне зіткнення якщо і буде, то перед виборами до Верховної Ради. Спровокують вони. Зараз підтягують техніку до лінії зіткнення. Володимир Путін зараз оголосив про перевірку готовності, таким чином робить вигляд, мовляв, ми не можемо перекинути резерви з інших напрямків на Донбас (за офіційною версією, російські війська відпрацьовуватимуть охорону державних і військових об'єктів, антитерористичні заходи тощо, – "Апостроф"). Але під час загострення зможуть хіба районний центр якийсь захопити або декілька сіл – не більше. Виходу до адміністративних кордонів Донецької або Луганської області не буде – у них немає таких сил. А напряму російську армію залучити, як це було улітку 2014 року або узимку 2015 року, не зможуть – не та зараз ситуація, щоб Путін на це дав згоду.

Перед парламентськими виборами можуть піти в атаку, аби дати плюси проросійським партіям. Для того щоб показати, що військове вирішення цього конфлікту неможливе. Те, про що говорить з кожної "праски" "Опозиційна платформа - За життя". Що треба сідати за переговори, аби наші бійці не гинули. Тому завдання супротивника, якщо буде локальна операція, - завдати максимальних втрат особовому складу, як це було, наприклад, у Мар'їнці 2015 року.

Стабільне перемир'я неможливе без введення міжнародних миротворчих сил – навіть не ЄС, а ООН. Потрібно, щоб на лінії зіткнення і на кордоні з Російською Федерацією були міжнародні сили.

Читайте також