RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Московський патріархат йде з головних храмів Лаври: що буде далі

Завдано чергового удару по представниках російської церкви в Україні

Завдано чергового удару по представниках російської церкви в Україні Успенський Собор Києво-Печерської Лаври Фото: was.media

Українська православна церква московського патріархату під Новий рік отримала несподіваний "подарунок": за словами митрополита Павла, більш відомого в народі на псевдо "Паша-мерседес", з 1 січня 2023 року УПЦ МП вже не має права користуватися двома храмами Києво-Печерської лаври, адже держава розриває договір оренди. Які подальші можливі сценарії очищення лаври від московського лобі - дізнавався "Апостроф".

Непрості храми

Перш за все слід зазначити, що мови про повний вихід УПЦ МП з Києво-Печерської лаври поки не йде. Спливає договір оренди на користування двома храмами "верхньої" лаври. Проте які це храми! Це Успенський Собор та Трапезний храм. Саме тут завжди проходили всі головні служби УПЦ МП на Великдень, Різдво, та інші дванадесятні свята. В УПЦ МП ще залишається достатньо великий комплекс будівель "нижньої" лаври: резиденція предстоятеля, митрополія, духовні школи, Хрестовоздвиженський храм, печери, безліч адміністративних та господарчих споруд. Однак забрати в московського патріархату два найголовніших храми в столиці - це все ж таки відчутний удар.

Хоча, за словами релігієзнавця Юрія Чорноморця, використовувати слово "забрати" в даному випадку недоречно.

"Їх ніхто не може забрати, вони належать державі. Просто закінчився договір оренди", - каже "Апострофу" Чорноморець.

Читайте: "Кроти в рясах": глава СБУ розкрив деталі кримінальних проваджень стосовно УПЦ МП

Та для УПЦ МП все дуже не просто. Митрополит Павло навіть записав звернення до президента, з проханням вплинути на уряд, щоб той не розривав договір оренди, адже для їх віруючих, мовляв, це буде трагедією.

"Люди голодують в холоді і без світла. І ще хочете забрати віру в людей? Не робіть цього", - закликав президента Павло. До речі, досить дивний вибір "голосу віруючих", зважаючи на те що 2 грудня РНБО, головою якої є президент, ввела санкції проти цього функціонера УПЦ МП.

Яка ж надалі може бути доля двох головних храмів лаври, а можливо, і її самої?

ПЦУ буде в лаврі

Було б цілком логічно, якби замість московського патріархату до лаври "зайшла" таки українська церква – ПЦУ. І держава на це ніби і натякає: 1 грудня було зареєстровано статут чоловічого монастиря Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у складі ПЦУ. Та які саме культові споруди лаври відведені під цей монастир, поки невідомо.

"ПЦУ просила дозволити нам служити в одному з храмів "верхньої" лаври, в якому не служить московський патріархат. А яке рішення ухвалить держава, ми не знаємо, принаймні, мені не відомо", - сказав "Апострофу" спікер ПЦУ Георгій Коваленко.

Читайте: СБУ підбила підсумки обшуків в УПЦ МП та показала, що там знайшли

Раніше в ПЦУ називали храми лаври, які могли би стати прихистком для їхнього монастиря.

"Це Миколаївський храм ліворуч від входу в лавру, це Благовіщенський храм біля Трапезного храму. Крім того, богослужіння не звершуються в надбрамних храмах на Економічних воротах, і є Надбрамна Троїцька церква, де богослужіння звершуються вкрай не часто. ПЦУ зверталася з проханням до Кабміну дозволити їй звершувати богослужіння на території лаври, при цьому ПЦУ не претендувала на ті храми, які зараз використовує московський патріархат", - пояснював Георгій Коваленко.

Але ж тепер, якщо московський патріархат не буде використовувати два головні храми лаври, то чому б не віддати їх в оренду ПЦУ?

"Зрозуміло, що храми залишатися пустими не будуть. Однак є ж прохання від Православної церкви України, і цілком можливо, що їм дадуть можливість орендувати ці приміщення", - пояснює "Апострофу" релігієзнавець Ігор Козловський.

Проте доктор філософських наук Людмила Филипович має сумніви, що ПЦУ самі зважаться зайти в ці храми.

"ПЦУ прихильники м’якої сили. Епіфаній - це стратег саме в такому напрямку. Він і досі ще плекає надії, що "рускоміровці" перевиховаються. І він неодноразово казав, що двері нашої церкви відкриті для всіх", - пояснює "Апострофу" Філіпович.

Але в будь-якому разі, останнє слово за урядом і державою.

"Все залежить від того, наскільки сам заповідник і держава мають сміливість робити наступні кроки", - резюмує Чорноморець.

Та чи не може бути так, що все відіграють назад, і з московським патріархатом з 1 січня 2023 року буде продовжений договір оренди?

ФСБ УПЦ залишать?

Щодо керівництва заповідника є певні сумніви. Так, на початку грудня Олександр Рудник, що є керівником Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", з яким від Мінкульту УПЦ МП і заключає оренду, в інтерв’ю журналістам сказав, що не бачить проблем в своїх орендарях: "А чому я маю бути проти?"

А от державний вектор трохи інший: обшуки СБУ, кримінальні справи за колабораціонізм, санкції проти верхівки УПЦ МП, підтримка президентом ідеї законопроекту про заборону московського патріархату – все це каже про те, що сміливості державі зробити наступні кроки вистачить.

Дивіться: Обшуки в УПЦ МП під Харковом: СБУ знайшла багато цікавого, фото

Крім того, своє слово сказав і Конституційний суд, який 27 грудня поставив крапку в давній тяжбі і визнав, що закон "Про свободу совісті та релігійні організації", який зобов’язує УПЦ МП у своїй назві відображати приналежність до РПЦ, не суперечить Конституції.

"Тому які є причини, щоб продовжити оренду? Люди не вийшли з московського патріархату, розписалися, що знаходяться в ньому і чекають, що можливо колись москва їм дасть автокефалію. Ну як так можна? Ви знаходитесь в московському патріархаті в Україні, тоді як іде війна, тоді як московський патріархат - це зараз нацистська організація, яка фактично бере участь у війні проти нас, а ви претендуєте на те, щоб орендувати національні святині? Ну як це може бути? Люди є частиною РПЦ і не хочуть змінювати це становище. Це було б абсурдом - продовжити з ними договір оренди", - пояснює Чорноморець.

"За моїми даними, під час останніх обшуків СБУ в монастирях московського патріархату, було виявлено купа народу, які не мають українського громадянства, але мають російське громадянство. Мені здається, вже настав час їх відправити на історичну землю", - резюмувала Людмила Филипович.

Новини партнерів