У новому навчальному році, який розпочнеться у середу, 1 вересня, на школярів очікують деякі зміни. Це і реформа Нової української школи, і нова система оцінювання для молодших класів, і нове шкільне меню та багато іншого. Крім того, батьків турбує питання формату навчання через зростаючу кількість хворих на коронавірус. Що нового буде в школах з 1 вересня - розповідає "Апостроф".
Дистанційно або оффлайн
Звичайно, батьки школярів зі здриганням думають про можливий дистанційний формат навчання. Поки ж в МОЗ заспокоюють та запевняють, що з 1 вересня всі школи в Україні будуть приймати учнів очно. Поки всі області знаходяться в так званій "зеленій" зоні, жодних причин переводити школярів на дистанційне навчання немає.
Але побоювання батьків все-таки не безпідставні. У разі переходу того чи іншого регіону в "жовту", "помаранчеву" або "червону" зону, дітей можуть перевести на онлайн навчання. Але і тут є свої нюанси.
Кабмін видав постанову, згідно з якою при посиленому карантині будуть працювати лише ті школи, де вакциновано більше 80% вчителів. Офлайн навчатимуться навіть в "червоній" зоні. Ті школи, де прищепили менше 20% педагогів, не зможуть працювати навіть в "жовтій" зоні.
"З першого вересня ми починаємо звичайний навчальний рік, коли діти підуть в школи. Далі ми говоримо, що якщо будуть ускладнення епідемситуації, якщо буде збільшення кількості випадків, і по адаптивному карантину країна перейде в помаранчевий або червоний рівень епідеміологічної небезпеки, працюватимуть тільки ті школи, в яких більше 80% вчителів вакциновані проти COVID-19", - сказав міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
За даними міністра освіти Сергія Шкарлета, в середньому по всій Україні поки вакцинували до 35% педагогів. Станом на середину липня найбільше щеплень зробили в Київській області - 90%, менше в Житомирській і Львівській - 50-60%, а у Волинській всього 10%.
Але навіть при очному навчанні карантинні правила в школах ніхто не відміняв. Дітям в початковій школі дозволили продовжити вчитися без масок, а старші повинні їх надягати на перервах. На уроках діти і підлітки також можуть перебувати без масок. Директор закладу повинен розробити розклад, щоб уникнути скупчень дітей. У класах повинні бути обладнані місця для дезінфекції рук, а після кожного уроку провітрювати клас протягом 10 хвилин.
Викладачів пускатимуть в заклад після вимірювання температури і лише в масці, респіраторі або захисному щитку, але в "зеленій" та "жовтій" зонах вони можуть бути без масок під час викладання. При наявності температури вище 37,2 на роботу виходити не можна.
Перед початком уроків вчителя опитують учнів про самопочуття. Якщо ознаки захворювання виявлені, учень одягає маску і повинен бути ізольований в спеціальному приміщенні. Про це інформують батьків і разом з ними вирішують питання про відправку дитини до медиків. Діти, у яких виявили COVID-19, повинні бути ізольовані, а всі їхні однокласники - піти на самоізоляцію.
Батьків або опікунів в заклад не пускатимуть, крім тих, хто супроводжує учнів з інвалідністю. При цьому, як зазначив начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко, керівництво навчальних закладів саме вирішує, чи пускати батьків до школи.
Графік навчального року та канікул
Початок навчального року традиційно стартує з 1 вересня, або ж в перший за ним робочий день, якщо дата припадає на вихідний. Завершується навчальний рік не пізніше 1 червня.
Тривалість навчального року повинна становити не менше:
- 720 навчальних годин - в початковій школі (1 - 4 класи),
- 890 навчальних годин - в гімназії (5 - 9 класи),
- 1110 навчальних годин - в ліцеї (10 - 12 класи).
Можливі графіки канікул:
- осінні канікули - з 25 жовтня по 31 жовтня 2021 роки;
- зимові канікули - з 25 грудня 2021 до 9 січня 2022 роки;
- весняні канікули - з 28 березня по 3 квітня 2022 роки;
- літні канікули - з 1 червня по 31 серпня 2022 року.
Які нововведення чекають на школярів
Нова система оцінювання для учнів молодших класів
Міністерство освіти і науки затвердило методичні рекомендації з оцінки результатів навчання учнів 1-4 класів установ загальної середньої освіти.
Однією з ключових змін в оцінці є підхід до вираження оцінки. На заміну звичним оцінками, запропоновано використовувати вербальну оцінку результатів навчання, яка крім оціночного судження про досягнення може ще називати і рівень результату навчання.
Так, рекомендації вводять поняття вербальної оцінки (оціночне судження) і рівневої оцінки (оціночне судження із зазначенням рівня результату). Вербальну і рівневу оцінку можна висловлювати як усно, так і письмово. Рівень результату навчання рекомендується визначати з урахуванням динаміки його досягнення і позначати буквами - "початковий" (П), "середній" (С), "достатній" (Д), "високий" (В).
Реформа Нової української школи
З 1 вересня у 5 класах починається реформа Нової української школи. Для школярів зміниться програма і кількість навантажень.
Вимоги до учнів 5 класу:
- вільне володіння державною мовою;
- математична компетентність;
- компетентність в галузі природничих наук, техніки і технологій;
- інноваційність;
- екологічна компетентність;
- інформаційно-комунікаційна компетентність;
- навчання протягом життя;
- громадянські та соціальні компетентності;
- культурна компетентність;
- фінансова грамотність.
З урахуванням запитів батьків і наявних можливостей в школі можуть бути визначені різні форми здобуття освіти: сімейна, індивідуальна, дистанційна, екстернат тощо.
За 5-денного навчального тижня навантаження складає 28 годин в тиждень (980 годин на рік). Також виділені дві додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення консультацій та групових занять.
Навантаження учнів за 5-денного навчального тижня:
- для учнів 5 класу - 28 годин на тиждень;
- для учнів 6 класу - 31 годину в тиждень;
- для учнів 7 класу - 32 години на тиждень;
- для учнів 8 класу - 33 години на тиждень;
- для учнів 9 класу - 33 години на тиждень.
Предмети, які вивчатимуть діти з 5 по 9 класи:
- Українська мова;
- Українська література;
- Зарубіжна література;
- Інтегрований курс української та зарубіжної літератури;
- Мови і літератури національних спільнот;
- Іноземні мови;
- Вступ до історії України і громадянська освіта;
- Досліджуємо історію і суспільство;
- Україна і світ. Введення в історію і громадянська освіта;
- Історія України. Всесвітня історія;
- Етика;
- Курс морального спрямування "Вчимося жити разом"
- Культура добросусідства;
- Здоров'я, безпека і благополуччя;
- Пізнаємо природу;
- Природні науки;
- Математика;
- Інформатика;
- Технології;
- Мистецтво;
- Драматургія і театр;
- Музичне мистецтво і інші.
Також батьки можуть вибрати модельні програми:
- "Вступ до історії України і громадянська освіта";
- "Україна і світ: введення в історію і громадянська освіта";
- "Досліджуємо історію і суспільство";
- "Здоров'я, безпека і добробут";
- "Підприємництво і фінансова грамотність".
Національно-патріотичне виховання, профілактика буллінгу та правопорушень
Вчителі отримали рекомендації по організації виховного процесу в школах в новому навчальному році. Особливу увагу пропонується приділити національно-патріотичному вихованню та профілактиці буллінгу та правопорушень.
Про це йдеться в листі Міністерства освіти і науки України "Деякі питання організації виховного процесу у 2021-2022 навчальному році щодо формування у дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок" та інформаційних матеріалах до нього.
У документі педагогам рекомендується сприяти формуванню у дітей та підлітків національно-патріотичних цінностей, а також проводити профілактику буллінгу (цькуванню), кримінальних правопорушень, вживання наркотичних і психотропних речовин. Також вчителі проводитимуть роз'яснювальну роботу щодо запобігання домашнього насильства та торгівлі людьми.
Крім того, вчителям рекомендується навчати дітей безпеки при використанні інформаційно-комунікаційних технологій з метою формування навичок безпечної поведінки в інтернеті.
Реформа шкільного харчування
З 1 вересня в Україні запустять реформу шкільного харчування, але в МОН дали школам час на перехідний період. Перевірки виконання школами нового плану харчування почнуть з 2022 року.
Згідно з постановою уряду, з 1 вересня енергетична цінність і калорійність їжі в школах повинна відповідати віковим потребам учнів, а планування калорійності їжі залежить від режиму харчування.
Нові зміни в організації харчування в школах передбачають:
- медик або відповідальна людина повинні вести журнал обліку виконання норм харчування, який заповнюється щодня;
- в школах, в яких навчаються учні 1-11 класів, має бути організовано принаймні одноразове гаряче харчування;
- формами організації харчування можуть бути: монопрофільне меню (один набір страв), мультипрофільне меню (кілька наборів страв), зразкове сезонне 4-тижневе меню і щоденне меню-розклад, яке враховує особливі дієтичні потреби дітей тощо.
Також приблизно 75% продуктів в шкільних їдальнях повинні бути рослинного походження: овочі, салати, злакові, фрукти і ягоди. Так, картоплю, як окрему страву, можна пропонувати не більше 2 - 3 разів на тиждень. Відварювати овочі, щоб приготувати салати на наступний день, не можна.
Чим заборонено годувати дітей в школах:
- м'ясні і рибні продукти промислового і кулінарного виробництва; гриби;
- непастеризоване молоко і молочні продукти, виготовлені з непастеризованого молока;
- непастеризовані соки, газовані напої і кава;
- рибні, м'ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків без додавання цукру і підсолоджувачів;
- продукти (особливо чіпси, сухарики) з вмістом солі більше 0,12 грама на 100 грам готового продукту або з вмістом цукрів більше 10 грам на 100 грам готового продукту;
- також заборонено продавати кондитерські вироби і солодкі зернові продукти, вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.
Крім того, всі школи повинні будуть:
- скоротити кількість цукру в 2 - 2,5 рази;
- зменшити кількість хліба на 1 прийом їжі з 60 - 80 грамів до 30 - 50 грамів;
- збільшити кількість м'яса в раціоні в залежності від віку учнів;
- збільшити кількість молочних продуктів в раціоні.