RU  UA  EN

Понеділок, 7 квітня
  • НБУ:USD 40.70
  • НБУ:EUR 44.70
НБУ:USD  40.70
Спорт

Це була наша перемога, що росіян на Олімпіаді взагалі не було. Інтерв’ю з головою НОК Вадимом Гутцайтом

Вадим Гутцайт Фото: facebook.com/vgytzait

Міжнародний олімпійський комітет таки дозволив російським спортсменам брати участь в Олімпіаді 2024 року, але не під прапором РФ. Вони виступали як нейтральні індивідуальні спортсмени і мали довести, що не підтримують агресію Росії проти України та не мають зв'язків з армією своєї країни. Проте, як пише FT, 10 з 15 росіян, допущених до змагань, порушили умови. Утім, зрештою, результат Олімпійських Ігор-2024 у Парижі був одним з найгірших для країни-агресора. Натомість українські спортсмени вибороли 12 медалей і посіли 22-е місце, що стало найкращим результатом України на Олімпійських іграх за останні дванадцять років.

Про участь росіян та українців в Олімпійських іграх, а також про те, як війна впливає на підготовку українських спортсменів до змагань, “Апостроф” запитав у президента Національного олімпійського комітету України, ексміністра молоді та спорту (2020-2023) Вадима Гутцайта.

- Чи ускладнює війна підготовку наших спортсменів до змагань?

- Війна ускладнює взагалі життя всіх українців. І не виняток наші спортсмени. Тому наші спортсмени взагалі…Ви знаєте результати Олімпійських ігор, ви знаєте, скільки разів ми підняли прапор, ви знаєте, що нещодавно закінчився юнацький європейський фестиваль, де наша команда здобула четверте місце у загальному заліку, бо ми виграли три золоті та дві бронзові нагороди (відбувся 9-16 лютого в грузинському місті Бакуріані). Тому, дякуючи нашим Збройним силам, наші спортсмени, наші тренери, всі, хто працює на розвиток і допомагає готуватися нашим спортсменам, — вони молодці, і ці результати вражають, що під час війни Україна показує такі результати.

- А чи є втрати серед олімпійських чемпіонів через війну?

- Олімпійських немає, але більше п'ятисот наших спортсменів і тренерів, хто пішли на фронт, вже загинули, на жаль, захищаючи Україну.

- На Олімпіаді-2024 МОК не погодився повністю виключити росіян. Чому?

- Під нейтральним прапором було. Вони пояснили, що в світі відбувається дуже багато конфліктів і цей конфлікт теж не виняток, але все ж таки я не можу не сказати велике дякую Міжнародному олімпійському комітету, який з 28 лютого 2022 року відсторонив Росію і Білорусь взагалі від міжнародних змагань. Рік їх не було на жодних змаганнях. Потім через рік, коли виконком Міжнародного олімпійського комітету проголосував їх допустити під нейтральним прапором, але тільки за певних критеріїв і умов, що вони не допомагають у війні, що вони не беруть участь в якихось заходах. Тобто там дуже багато таких критеріїв.

- Але писали в ЗМІ, що не всі відповідали…

- А я не звертаю уваги на ЗМІ. Я знаю, що відбувається у світі, хто що робить конкретно, а не просто якісь...

- Тобто ці спортсмени, які були допущені, вони, в принципі, агресію не підтримують?

- Так їх було допущено на Олімпійських іграх 15. А на останній Олімпіаді в Токіо 21-го року їх було приблизно 350, щоб ми зрозуміли. І вони були одними з найкращих у світі по загальному заліку. А тут було 15, без прапорів і жодну медаль вони не вибороли. Тому можна сказати, що це була наша перемога, що їх взагалі не було. І МОК зробив так, що, в принципі, по цим критеріям вони не проходили. Тому я хочу зазначити, що МОК реально нам останні три роки допомагав і допомагає.

- Скажіть, будь ласка, чи були такі випадки, щоб Олімпійські чемпіони виїжджали на змагання і не поверталися?

- Олімпійських чемпіонів і призерів не було. Є один випадок, що Ілля Ковтун після Олімпіади вирішив змінити громадянство. На жаль, вони з тренером залишилися в Хорватії. Наскільки я знаю, вони вирішили змінити громадянство.

- А якісь санкції до них з боку НОК були?

- Напевно у них заберуть всі стипендії, які призначені президентом, а там вже будуть дивитися.

- Легалізація ставок на спорт якось вплинула на спортивну галузь, на вашу думку?

- Я не слідкую за цим напрямком і я не знаю, що на нього впливає. Нам потрібна розбудова спортивної інфраструктури, яка, на жаль, під час війни неможлива. Нам потрібно збирати дітей, щоб вони йшли в дитячо-юнацькі спортивні школи. Нам потрібно думати вже про майбутнє. Нам про це потрібно думати, а про ці ставки я не знаю, що там відбувається.

- Які тенденції доброчесності у сфері спорту? Покращується ситуація?

- Однозначно, однозначно. Національний олімпійський комітет, я особисто, ми працюємо над цим, у нас толерантність нульова до нечесних дій. Тому вона тільки покращується, і ми контролюємо, ми фіксуємо, ми працюємо. І ще на той час, коли я був міністром, я створив платформу по доброчесності в спорті й ця платформа кожного тижня, кожен місяць збирає федерації, розповідаємо, що відбувається в світі і контролюємо, щоб вони якісь випадки теж фіксували, щоб ми забороняли. Тобто ми працюємо в цьому напрямку.

Читайте також

Новини партнерів