RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Світ

Замах на Фіцо: чи видно у справі "кремлівський слід"

Спроба вбивства глави уряду Словаччини є безпрецедентним випадком у новітній історії Європи

Замах на Фіцо У Словаччині стався замах на Фіцо Фото: TASR

У середу, 15 травня, о другій половині дня в Словаччині стався замах на прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо. Інцидент стався на виїзному засіданні уряду у місті Гандлова. Коли Фіцо вийшов із засідання на вулицю, пролунали кілька пострілів. Прем'єр-міністра відвезли до місцевої лікарні, а потім його забрав рятувальний гелікоптер до лікарні в місті Банська Бистриця. Наразі його стан важкий. Що може означати цей інцидент і хто намагається використати цю історію на свою користь, спробував розібратися "Апостроф".

Давно такого не було

Замахи на політичних лідерів у Євросоюзі – справа давно забутих днів. Мабуть, остання подія такого штибу – вбивство шведського прем’єр-міністра Улофа Пальме – сталося у 1986 році. Протягом 70-х та першої половини 80-х Європу регулярно шокували атаки ультра-лівих та ультра-правих терористів – від Фракції Червоної армії (RAF) у Німеччині до Національного авангарду та Червоних бригад в Італії.

Із завершенням Холодної війни такого типу терористи зійшли на пси. Водночас, на сцену вийшли ісламісти. Аль-Каїда, а потім ІДІЛ були відповідальні за найбільш смертоносні атаки останніх 20 років.

Водночас, по всьому світу все чіткішою стає тенденція до політичної поляризації. А це у свою чергу, породжує інциденти на зразок замаху на Фіцо.

Читайте: Замах на прем'єра Словаччини: стрілок пояснив свої мотиви

Ба більше, ситуація давно підігрівається ззовні в рамках стратегічної кампанії Кремля проти наших західних сусідів.

"Замах на премʼєра Словаччини Фіцо – однозначний прояв активізації російських спецслужб та максимально жорсткого використання кремлем гібридних інструментів проти країн Західної Європи", - зазначає експерт з міжнародної безпеки Фонду “Демократичні ініціативи” Тарас Жовтенко.

На його думку, російська пропаганда має на меті культивувати ультраправу та ультраліву ксенофобію і недовіру громадян до влади. Окрім того, радикалізувати настрої у суспільствах Європи та провокувати сутички у країнах мішенях.

Словацька специфіка і російська пропаганда

У випадку з Фіцо російська пропаганда впала на родючий ґрунт – через схильність вірити у конспірологію. До того ж напередодні виборів у Європарламент.

Згідно з опитуваннями, майже 40% словаків вважають можливим втручання Європейського Союзу у вибори до Європарламенту.

Чи була Росія залучена напряму до замаху Фіцо, ще встановить слідство. Водночас, голова словацького МВС Матуш Шутай Ешток уже заявив, що рішення стрільця "було політично мотивованим" і виникло незабаром після президентських виборів.

Юрай Цінтула – 71-річний словацький письменник та один із засновників літературного клубу DÚHA. Крім літературної діяльності він був активістом ліберальної партії Словаччини.

Водночас журналіст-розслідувач Саболч Паньї стверджує, що Цінтула був пов'язаний із проросійською воєнізованою групою Slovenskí Branci ("Словацькі призовники"), яка раніше співпрацювала зі словацьким відділенням пропутінського російського байкерського клубу "Нічні вовки".

На цьому тлі цікаво спостерігати за спробами російської пропаганди проштовхнути думку щодо нібито наявності українського сліду у замаху. Зокрема, блогер Денис Казанський припустив, що у росіян вже є відповідні методички, а також звернув увагу на повідомлення одіозної російської пропагандистки Маргарити Симоньян, яка одразу запустила відповідний акцент: "Прем'єр-міністра Словаччини поранено. Той, який казав, що так звана "СВО" розпочалася внаслідок розгулу українських неонацистів і Путін не мав іншого виходу. Отак вони працюють".

Вилізли й інші "консерви" у Європі. Так, росіянами був розтиражований виступ проросійського політика з Франції, кандидата у Європарламент Флоріана Філіппо, який заявив, що напад на Роберта Фіцо може бути пов'язаний з його позицією проти постачання зброї Україні, яка йде врозріз із НАТО.

Поки лише слова

У цілому, цілком очевидно, що ця історія напередодні виборів до Європарламенту буде використана Кремлем не лише для підриву довіри європейців до України, але й для формування розколу всередині Євросоюзу. Європейські лідери мали б розуміти всі ці виклики. Але поки що реакція – на рівні загальних заяв.

Президент України виступив на підтримку словацького прем’єра, хоча раніше українсько-словацькі стосунки переживали не найкращі часи.

"Ми рішуче засуджуємо цей акт насильства проти глави уряду нашої сусідньої держави-партнера. Слід докласти всіх зусиль, щоб насильство не стало нормою в будь-якій країні, формі чи сфері. Ми щиро сподіваємося, що Роберт Фіцо швидко одужає, і висловлюємо нашу солідарність із народом Словаччини", - написав Зеленський в соцмережі X.

Інші іноземні лідери так само висловили свою підтримку словацькому прем’єру.

"Я рішуче засуджую підлий напад на прем'єр-міністра Роберта Фіцо. Подібні акти насильства не мають місця в нашому суспільстві та підривають демократію, наше найцінніше спільне благо. Мої думки — з прем'єр-міністром Фіцо та його родиною", - заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

"Насильство не повинно існувати в європейській політиці. У ці години мої думки з Робертом Фіцо, його родиною та громадянами Словаччини", - додав канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Більшість інших коментарів мають схожу тональність. Та окрім співчутливих заяв цього разу від лідерів ЄС потрібно значно більше, адже події у Словаччині демонструють, що нові виклики, які цього разу постали перед Європою, вимагають швидкої і консолідованої реакції.

Читайте: Замах на Фіцо: що скандальний прем'єр казав про Україну і війну

Читайте також

Новий уряд у Великій Британії позиціону­ватиме себе "надійною рукою" - британський професор Саймон Мабон

Зміни в уряді Великої Британії не повинні кардинально відзначитися на ситуації з Україною

Європа хоче заплатити українцям за кордоном: а як же ті, хто живе під бомбами

Принцип справедливості буде порушено, якщо біженцям заплатять за повернення в Україну, а ті, хто нікуди не виїжджав, нічого не отримають

Новини партнерів