RU  UA  EN

Пʼятниця, 15 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.00
Світ

Людей немає, але ви тримайтеся: як у Росії проходить путінська "мобілізація"

У Кремля залишається лише один вихід, але Путін не наважується

У Кремля залишається лише один вихід, але Путін не наважується Фото: РИА Новости

За два місяці війни з росією українська армія успішно утилізувала понад 22 тисячі окупантів. Вочевидь, на початку вторгнення кремль не очікував, що стане головним світовим експортером органічних добрив для родючих українських чорноземів. Заміну "захисникам", які стали добривом, потрібно десь знаходити, адже з такими темпами переробки живої сили противника від російської армії вже до осені нічого не залишиться. Але де її брати? Москва вже залучила найманців із Сирії, прорідила контингент у Нагірному Карабаху, а Кадиров віддав своїх найкращих Тік-Ток-воїнів. Нічого не допомагає. У такій ситуації кремль має лише один вихід – запровадження воєнного стану та загальна мобілізація. Але чи наважиться на це путін, адже за версією окупантів, ніякої війни з Україною немає.

Перемога у телевізорі

Ще на початку березня, коли вже стало зрозуміло, що російське вторгнення захлинулося і маленької переможної війни не буде, гарячі голови в рф стали запевняти у необхідності мобілізації. Найбільше кричав кат пасажирів рейсу MH-17 Ігор Стрєлков.

"Без мобілізації виграти цю війну російська федерація не зможе ніяк. А ось Україна може, тому що вона мобілізацію проводить. Вони зроблять півмільйонну армію, і що з нею робитиме наше угруповання?" - журився Стрєлков.

Правда, Стрєлков навіть у самій росії має статус маргінала і фрика (рот путіна Дмитро Пєсков спростовував "чутки" про введення воєнного стану у південних регіонах рф). Але очевидно, що у кремлі й самі розуміють необхідність нарощування резервів.

Так, днями на сайті прокремлівського видання "РІА Новості" з'явилася стаття під назвою "Мобілізація в росії - не оголошена, але вже йде". У цьому наборі шовіністичних великоімперських штампів автор виводить просту тезу: "Усі давно чекають: нам потрібна мобілізація". Звісно, у федеральному ЗМІ з бухти-барахти такі речі ніхто не писатиме. Отже, подібними статтями прощупуються настрої у суспільстві.

Звичайно, за даними кишенькових соціологів мордору, настрої в суспільстві найбільш мілітаристські ("спеціальну військову операцію" в Україні підтримувало понад 70% росіян), але одна справа підтримувати війну, і зовсім інша - воювати самому.

"Так, росіяни мобілізовані на перемогу. Але вони мобілізовані на перемогу у телевізорі, а не на ситуацію, коли потрібно реально гинути", - пояснює "Апострофу" завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

Крім того, оголосити зараз мобілізацію в рф, означає створити когнітивний дисонанс між тим, що всі ці роки твердила пропаганда, і об'єктивною реальністю.

"Адже вся пропаганда була побудована на тому, що якусь там Україну можна взяти швидко і легко, і для цього достатньо російської "суперпрофесійної" армії. Але практика показала, що це далеко не так. І що тепер? Визнати, що були неправі?" – зазначає політтехнолог Ярослав Макітра, коментуючи ситуацію "Апострофу".

Тому якби кремль міг безболісно для режиму провести мобілізацію, то давно це зробив би. Як робить це, наприклад, на окупованих територіях Донбасу, де під гарячу руку окупаційна влада згрібає практично все чоловіче населення.

Але зовсім інша річ, забирати чоловіків на вулицях москви чи Санкт-Петербурга.

"Це може призвести до внутрішніх проблем у росії. На тлі санкцій, на тлі втрати людьми великої кількості грошей, постійного зростання цін ще й оголосити про те, що буде велика мобілізація… Навіть для такого деспотичного режиму, який тримається на ОМОНі, СОБРі, це буде величезна проблема", - каже "Апострофу" військовий експерт Михайло Жирохов.

Про які ж величезні проблеми мова?

"Десь в історичній пам'яті росії залишається той факт, що мобілізовані на війну в 1917 році спочатку кричали, що переможуть Німеччину, а потім зробили лютневу революцію і стали основою для жовтневого перевороту. Є страх, що якщо роздати російському населенню зброю, то це приведе до непередбачуваних наслідків, - запевняє Олексій Їжак. - Крім того, мародерство російських військ на території України призводить до їхньої деградації: вони воювати не можуть, а ще можуть почати грабувати власне населення".

Тіньова мобілізація

Але в ситуації, коли "м'ясо" для фронту необхідно, а його немає, як поведеться москва? На думку експертів, москва продовжуватиме проводити так звану приховану мобілізацію, яка відбувається з початку квітня.

"З метою приведення військових частин в умови воєнного часу, військово-політичне керівництво рф розпочало заходи прихованої мобілізації резервістів", - зазначили в Генштабі ЗСУ.

Тут можливі варіанти.

1. Діяти обманом.

"Людей викликатимуть на якісь військові збори і на цей час відправлятимуть до армії воювати в Україні", - зазначає Жирохов.

2. Обіцяти матеріальне заохочення.

"Встановлено, що основним мотиваційним фактором для резервістів залишається матеріальне заохочення", - заявили у Генштабі ЗСУ.

"Але той факт, що загибелі росіян приховуються, а людей кваліфікують як зниклих безвісти, свідчить про те, що грошей на приховану мобілізацію не так вже й багато", - додає Їжак.

"Росіяни ставили завдання набрати близько 60 тисяч людей, а набрали менше, але, на жаль, набрали", - пояснює "Апострофу" екс-заступник начальника Генштабу генерал-лейтенант Ігор Романенко.

Можна, звичайно, взагалі не проводити мобілізацію, а населенню сказати, що все добре.

"Інформаційної політики достатньо, щоб назвати перемогою все, що завгодно. Якщо згадати війну в Афганістані, яка на останніх етапах була розгромною для СРСР, то все, що знала основна частина населення, це те, що обмежений контингент відважно бореться і досягає якихось перемог. Якщо послухати те, що говорять у росії про цю "спецоперацію", то вони не розуміють стану справ і можуть його не розуміти, навіть якщо українські війська наближатимуться до тих кордонів, які контролювалися станом на 23 лютого, що фактично означало б розгром росії. Тому з точки зору як подати перемогу до 9 травня, великих проблем у росії не буде. Вони по телевізору покажуть все що завгодно, незалежно від ситуації на полі бою", - резюмує Їжак.

Тонка грань

Втім, якщо ситуація на фронті для Росії складатиме катастрофічно, відкрита мобілізація не виключена.

"Остаточне рішення про мобілізацію буде ухвалюватися за підсумками бойових дій у східній і південній операційних зонах. Але в кращому разі через місяць після початку мобілізації вони зможуть мати якісь результати", - запевняє Романенко.

Але у разі проведення відкритої мобілізації її необхідно буде якось "продати" населенню. Грунт для цього, мабуть, готується вже зараз. Пожежі нафтобаз у Брянську та Бєлгороді можуть бути використані як привід та аргумент для того, щоб згуртуватися навколо лідера та мобілізувати росіян на війну. Але тут не все так просто.

"Звичайно, якщо мобілізація й буде, то вона подаватиметься під соусом підвищення градусу та створення небезпеки для росіян. Але! росія досі не визнала, що крейсер "Москва" збила українська армія. Чому? Тому що це страшно, коли тоне такий серйозний корабель. кремль боїться озвучувати росіянам, що це зробили українці, бо це може підірвати довіру до російської армії... І тут незрозуміло яка реакція може бути: чи це справді буде мобілізація проти українців та колективного Заходу, який нападе, чи відбудеться десакралізація влади, яка не може контролювати ситуацію. Це дуже тонка грань, тому росія максимально відтягує питання мобілізації", - резюмував Ярослав Макітра.

Читайте також

Біля ніг Путіна: чому Тбілісі відвертається від Заходу

Через ухвалення закону Грузія ризикує залишитись у цілковитій міжнародній ізоляції

Російська гра престолів: що задумав Путін, змістивши Патрушева та Шойгу

Путін явно хоче, щоб Росія остаточно перейшла на військові рейки

Росія заробляє мільярди на нафті: як перекрити цей "кран"

Захід має посилити санкції проти Росії, щоб позбавити її більшої частини чорних доходів

Новини партнерів