RU  UA  EN

Вівторок, 21 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  42.05
Світ

Катастрофа з ефектом: як путінська мобілізація добиває Росію

Останні рішення Путіна прискорили процес економічної деградації у РФ

Останні рішення Путіна прискорили процес економічної деградації у РФ Фото: slovoidilo.ua

Мобілізація в Росії стала каталізатором, який значно прискорив процес економічної деградації агресора, а можливо навіть його розпаду. З росії тисячами тікають її громадяни. За різними даними, рф залишило від 200 до 300 тисяч людей, тобто приблизно стільки ж, скільки путін публічно заявив набрати на війну в Україні. Вихолощуючи людський ресурс своєї країни, кремль стріляє собі в "ногу": вона вже активно починає гнити і навіть розкладатися, розносячи інфекцію по всьому "тілу" держави. Коли сепсис соціально-економічних проблем доб'є росію - з'ясовував "Апостроф".

Постріл у "ногу"

Незважаючи на великі території та 140 мільйонів населення, росія глибоко вражена демографічною кризою. Це визнає навіть режим: сам путін минулого року заявляв, що "проблема набула системотворчого економічного характеру у зв'язку з відсутністю потрібної кількості робочих рук на ринку праці".

Як росія вирішує цю проблему? Правильно – починає бомбардувати Воронеж: розв'язує криваву війну, перемелюючи на українських фронтах десятки тисяч власних громадян, та створює умови для виїзду з країни тих чоловіків, хто не встиг потрапити під ковзанку мобілізації.

Читайте: "Могилізація" та профанація: як путін вкинув рф у бардак і хаос

Таким чином, росія швидко втрачає той самий людський і економічний капітал, про нестачу якого так шкодував путін. Наскільки катастрофічним для російського пацієнта із простріленою "ногою" є цей новий виток кризи?

Неробочі руки

Мобілізація в Росії створює відчутну кризу на ринку праці. За оцінками демографів і економістів, у Росії близько 33 мільйонів чоловіків віком від 20 до 55 років. Тобто тих, хто теоретично підпадає під мобілізацію. Якщо спиратися лише на офіційні дані кремля про призов у 300 тисяч осіб, то мобілізація забирає кожного сотого працівника в країні. Масштаби проблеми, очевидно, можуть бути й більшими, адже скільки реально людей кремль збирається відправити на війну в Україні – невідомо.

"І це будуть втрати, які не можна відновити. "Чмобікі", багато хто з них або не повернуться зовсім, або повернуться поранені війною. А це вже зовсім не тої якості робоча сила", - каже "Апострофу" директор економічних та соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

Враховуючи, що на кожного по призову припадає щонайменше ще один, хто виїхав з країни, то непрямі втрати від мобілізації становлять уже кожні два працівники зі ста.

При цьому, хто втік із росії після оголошення мобілізації?

По-перше, це чоловіки призовного віку.

"З точки зору економіки, це найбільш працездатне населення, - пояснює "Апострофу" економіст Андрій Новак. – Виїзд здійснювався переважно на приватних автомобілях, тобто виїжджав середній клас. А коли середній клас у такій кількості залишає країну, то це вже несе за собою дуже тяжкі економічні наслідки. Як мінімум, середньострокові".

По-друге, це люди, які мають хоч якісь гроші. Адже треба доїхати до кордону, купити квиток на потяг чи літак та хоча б облаштуватись за кордоном. Але якщо грошей немає зовсім, а військком уже стукає у двері під виглядом сантехніка, то вихід один – самому собі ламати руку.

За оцінками експертів, кремль цим і займається, адже "руки" російської економіки вже хрумтять.

"Якщо мобілізовані працювали, то вони втрачають робоче місце, тобто джерело доходу, - додає Андрій Новак. - Теоретично джерело доходу змінюється виплатами за участь у бойових діях, але ми знаємо, що ці виплати часто не виконуються в росії. І чим далі, тим більшим буде обсяг невиконання цих виплат, а ті підприємства, де ці мобілізовані працювали, втрачають своїх працівників, яких замінити не так просто. Адже мобілізація в росії набула масового характеру, що призвело до великого дефіциту робочої сили, при цьому абсолютно різної кваліфікації: від некваліфікованих, до висококваліфікованих працівників. Це прямі дуже негативні економічні наслідки на багато років вперед. Відновити кваліфіковані трудові ресурси дуже складно і це потребує багато часу".

Більше того, ринок робочої сили, ймовірно, почне відходити в тінь, адже краще офіційно звільнитися, ніж отримати повістку на робочому місці. За оцінками економістів, залишити свої робочі місця можуть від 3 до 4 мільйонів росіян.

Коли це доб'є росію?

Відмираючий мозок

Експерти запевняють, що розраховувати на швидку кризу в росії внаслідок демографічних факторів не варто.

"Не потрібно мати ілюзій, що ті 200-300 тисяч людей, які покинули росію, кардинально змінять ситуацію. Для таких масштабів країни це не дуже відобразиться на демографічних процесах", - каже "Апострофу" генеральний директор КМІС Володимир Паніотто.

Але! Мозок вже заражений і процес відмирання неминучий.

"Наслідками для росії буде економічна та інтелектуальна деградація, - пояснює "Апострофу" директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха. – Це катастрофа з відкладеним ефектом. Це означає, що наступне покоління росіян за кількістю та якістю поступатиметься існуючому. Це очевидна ознака. Нинішнє покоління росіян виросло в умовах ринкової економіки, що дозволило росії отримати досить освічених людей, дуже багато молодих людей почало працювати в сферах, які визначають сучасний розвиток, наприклад, IT-технології. А зараз значна кількість молоді покине росію, а наступне покоління буде менш чисельним, тобто росія ще більш прискореними темпами старітиме. По-друге, підростуть вихідці з сімей, які не відповідають сучасним вимогам і не втікають зараз. Тобто росія деградуватиме ще активніше. Але демографічні наслідки, які могли б суттєво змінити ситуацію в країні, розраховані на покоління".

"Їдуть люди найбільш самостійні, які мають найбільші шанси адаптуватися. Тобто мобілізація вплине на інтелектуальний рівень населення, яке залишиться", - додає Паніотто.

"Людський капітал останніми роками в росії і так не мав значних стимулів для розвитку, а зараз і існуючі стимули ліквідуються. Адже якщо забирають тих же вчених, вони і вояками будуть ніякими і вимиватиметься інтелект", - резюмує Юрчишин.

Кровоносна система

Втім, за прогнозами експертів, чекати на ціле покоління не доведеться, адже суто економічні чинники спрацюють набагато швидше. Вже цього року.

"Минулого місяця російський держбюджет вперше став дефіцитним: витрати стали більшими за доходи. Цього не було з кінця 90-х - початку нульових, - каже Новак. - Зараз пересічні росіяни це не дуже відчувають, але це питання місяця-двох, коли вони відчують, що як мінімум не зростатимуть соціальні платежі, зарплати, пенсії, а за багатьма категоріями соцвиплат буде замороження або навіть зниження. Окрім того, фактично зупинилася робота двох Північних потоків. Разом з українською ГТС це основні потоки постачання росією найбільших обсягів своїх енергоресурсів на найбільший ринок - Європейський. Тому зараз фактично ліквідовано серйозне джерело доходу. Незначне збільшення постачання газу на ринки Китаю та Індії і близько не компенсує втрату європейського ринку. Різниця у постачаннях - у десятки разів".

При цьому знайти точки зростання для російської економіки буде непросто, якщо взагалі можливо.

"Фактично джерел для розвитку у росії вже не залишилося. Це технологічність продукції, ринки збуту, інтеграція. Потенціалу вже немає", - зазначає Юрчишин.

Однак найбільш згубними стануть наслідки для "кровоносної системи" росії.

"Найбільшим ударом для російської економіки, який свідчитиме про те, що вона остаточно сиплеться - це глибока девальвація рубля, яка відбудеться, я впевнений, вже до кінця цього року", - резюмував Новак.

За підсумками року російська економіка може втратити до 10% ВВП. Чи вистачить цього, щоб російський пацієнт помер? На жаль, ні, але здатність ефективно воювати значно знизиться.

Читайте також

Біля ніг Путіна: чому Тбілісі відвертається від Заходу

Через ухвалення закону Грузія ризикує залишитись у цілковитій міжнародній ізоляції

Російська гра престолів: що задумав Путін, змістивши Патрушева та Шойгу

Путін явно хоче, щоб Росія остаточно перейшла на військові рейки

Росія заробляє мільярди на нафті: як перекрити цей "кран"

Захід має посилити санкції проти Росії, щоб позбавити її більшої частини чорних доходів

Новини партнерів