Серед новопризначених на топ-посади у нову митницю виявилося багато високопосадовців, яких підозрюють в корупції, адже їх декларації, переважно, не відповідають рівню їхнього життя.
Про факти таких корупційних зловживань йдеться в розслідуванні журналіста Руслана Якушева.
Зокрема, журналіст акцентує увагу на митних оформленнях товарів нижче цінової бази ЄАІС, які лише за березень на Одеській митниці, котрою керую М.Грібанов, призвели до втрати державою півтора мільйона гривень.
Також, йдеться в розслідуванні, згідно документам на ТОВ "Альфа союз 2014" 39296040 оформлено товари: китайські "Розприскувачі води" з рівнем митної вартості 3.77 доларів за кілограм. А мінімальний рівень ЄАІС повинен складати 7 доларів/кг. Таким чином, орієнтовна мінімальна сума, що пройшла повз бюджет - 330 тисяч гривень. В той же час, для китайських "Інструментів ручних" та "інструментів з недорогоцінних металів" митна вартість склала від 1.32 доларів/кг до 1.73 доларів/кг, тоді як мінімальний рівень ЄАІС - 2.5-2.7 доларів. Відтак, держава недорахувалася ще 830 тис. грн.
Окрім того, журналіст вказує на участь у численних корупційних схемах й заступника голови Держимитслужби Дениса Шендрика, якого навіть називають "сірим кардиналом" в нинішньому керівництві митниці.
Зазначається, що після закінчення Академії митної служби України у 2003 році, Шендрик одразу попадає на посаду провідного інспектора контрольно-ревізійного відділу управління організаційно-контрольної роботи в Державній митній службі України. Вже за рік директор Центрального бюро аналізу ризиків та аудиту Державної митної служби України Олександр Конєв призначив його начальником сектору контролю службової діяльності митних органів та аудиту. Навіть після ліквідації Центрального бюро, Конєв О.І. призначає Шендрика Д.В. на посаду заступника начальника відділу – начальника сектору Департаменту аналізу ризиків та аудиту Державної митної служби України на якій він трудився до квітня 2007 року.
Після звільнення з митних органів Шендрик розпочав кар’єру в міжнародній аудиторській компанії PricewaterhouseCoopers, в якій працював до грудня 2019 року. Як йдеться в розслідуванні, зараз в його обов’язки входить організація "сірих" схем та перенаправлення нелегальних фінансових потоків у потрібне русло. Керує всіма процесами Шендрик через департамент митних платежів та митної вартості, а також через їхні територіальні управління. Як зазначає журналіст, активно допомагає йому у цьому колишній колега Андрій Андрейків, який раніше очолював Чернівецьку митницю й ледве не потрапив за грати.
Відзначився Андрейків і як керівник Рівненської митниці, звільнивши чимало старих працівників й призначивши своїх. Зокрема, без конкурсу й досвіду керівної роботи на посаду ВМО № 2 МП "Рівне-Центральний" було призначено довірену особу О.Вавровського, який допомагав в організації тіньової схеми роботи із митного оформлення транспортних засобів. Після переведення до Ягодинської митниці, Андрейків пролобіював призначення Вавровського на посаду начальника Рівненської митниці ДФС.
Повідомляється також, що пізніше люди Андрейківа незаконно сприяли суб’єкту ЗЕД ТОВ "Авіакомпанії "АєроВіз" у перебуванні 3-х повітряних суден цивільної авіації у митному режимі "переробка на митній території України" без сплати митних платежів на суму 1,5 млн гривень. Перевірка закінчилася тихим звільненням людей Андрейківа, тоді як сам він вийшов сухим з води.
Як дізнався журналіст, на посаді в.о. начальника Ягодинської митниці Андрейків активно використовував корупційну схему по мінімізації справляння платежів до державного бюджету України та отримання за це незаконної винагороди. Автор схеми – Олег Гоя, попередник Андрейківа на посаді. Гоя у 2014 році призначив посадовими особами Ягодинської митниці: В.Ватаманюка, М.Колівера та П.Федорчука, які стали активними учасниками зазначеної схеми.
Крім цього, вони вимагали винагороду від співробітників митниці за перепризначення на посади. Так, Андрейків намагався призначити довіреного Андрія Колівера на посаду заступника Ягодинської митниці. Як з’ясувалося, Андрій Колівер однокурсник Дениса Шендрика.
Після призначення Андрейківа до Нової митниця, він підтягнув і перевіреного у схемах Колівера, який нині займає посаду в.о. директора Департаменту внутрішнього аудиту Держмитслужби.