RU  UA

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.00

Новини

22 листопада

21 листопада

Всі новини

Газ по 3000 доларів: як у Європі виникла проблема

Створюючи в Європі дефіцит газу, російський диктатор сподівається, що країни ЄС змінять свою думку щодо війни в Україні та під тиском економічних проблем зведуть підтримку Києва до мінімуму.

Про це повідомляє "Апостроф".

Так, з минулого тижня ціна природного газу на європейських ринках різко полізла вгору. У середу 24 серпня газові контракти в TTF (хаб у Нідерландах) з постачанням на вересень становили близько 3200 доларів за тисячу "кубів". Попередній рекорд було зафіксовано у понеділок 22 серпня, коли, згідно з даними біржі ICE Futures, вартість вересневого ф'ючерсу перевищила психологічний бар'єр у три тисячі доларів за тисячу кубометрів.

Варто зазначити, що єдиною причиною такого різкого зростання є послідовне скорочення поставок з боку "Газпрому" під різними "технічними" приводами. Днями російський газовий монополіст попередив, що наприкінці серпня "Північний потік-1" буде зупинено на три дні профілактичних робіт. При цьому "Газпром" спонукав ринок вересневих ф'ючерсів, заявивши, що взимку котирування можуть зрости до 4000 доларів за тисячу кубометрів.

За прогнозами, якщо ринок ЄС охоплять панічні настрої, які Москва активно провокує, то є ризик, що вартість палива перевалить і за психологічну позначку. Особливо через те, що європейцям важче вишукувати альтернативи російському газу.

"Європейський ринок дуже чутливий до зниження поставок газу. Якщо ЄС в найближчій перспективі може в цілому мінімізувати залежність від російської нафти, то з газом це зробити важче. Основні споживачі в ЄС - промисловість (особливо підприємства з виробництва мінеральних добрив та різних видів пластику), а також населення, оскільки газ зручніший для побутових потреб, ніж інші види палива" , - пояснив "Апострофу" експерт з енергетичних питань Віктор Логацький.

Прокачування газу до Європи з Росії почало скорочуватися ще до анонсу Газпрому, що призвело до того, що постачальником №1 для ЄС стала Норвегія, яка має солідні запаси "блакитного палива". Однак повністю купувати газ у цієї країни неможливо, оскільки вона фізично не може швидко наростити подачу великих обсягів на європейський ринок для зниження ціни.

Більше читайте у матеріалі "Апострофа": І знову "Північний потік-2": куди веде Європу газовий шантаж Росії