Наступ на антикорупційні органи може коштувати Україні частини допомоги від Європейського Союзу.
Про це пише New York Times.
Видання нагадує: ЄС заявив у п'ятницю, що Україна отримає €1,5 млрд із загального фонду в €4,5 млрд, розподіл якого залежить від досягнення стандартів належного управління та не може використовуватися для військових закупівель.
Втім рішення не є остаточним, і фінансування може бути відновлено, якщо Україна виконає певні критерії.
Воно, схоже, сигналізувало про готовність ЄС зробити зауваження уряду Зеленського щодо внутрішньої політики під час війни. Це також викликало питання про те, чи не починає згасати ентузіазм щодо постаті Зеленського серед західних союзників України.
Джеймс Вассерстром, американський експерт з боротьби з корупцією, сказав у інтерв'ю, що "блиск точно зникає" із лідерства пана Зеленського серед урядовців, які надають фінансову допомогу. Він додав: "У спільноті донорів є роздратування Зеленським".
NYT пише, що рішення ЄС "стало кульмінацією бурхливого тижня для Зеленського, який спочатку проштовхнув через Парламент законопроект, який позбавив незалежності двох антикорупційних органів, що викликало протести з боку іноземних лідерів, а також українського народу".
Потім він "змінив курс" і подав до парламенту новий законопроект про відновлення незалежності НАБУ та САП. Це заспокоїло вуличні протести, але не змогло запобігти скороченню допомоги ЄС, яке вже було ухвалено на основі давніх рекомендацій.
Видання зауважило, що агентства розслідували діяльність високопосадовців уряду Зеленського, а зокрема колишнього віце-прем'єр-міністра Олексія Чернишова, якому 23 червня висунули звинувачення у корупції, в отриманні хабарів за угоду з нерухомістю. Чернишов назвав звинувачення проти себе безпідставною кампанією з дискредитації.
Також у матеріалі згадали про відмову уряду призначати на посаду керівника Бюро економічної безпеки обраного незалежною конкурсною комісією Олександра Цивінського.
"Напруга між адміністрацією Зеленського і слідчими у справах про корупцію загострилася через цю справу і з інших причин. Цього року незалежна комісія призначила Олександра Цивінського, главою відділу по боротьбі з фінансовими злочинами Бюро економічної безпеки", — пише видання.
Призначення керівника БЕБ до четверга є умовою для Міжнародного валютного фонду продовжити виплату допомоги в межах чотирирічної програми допомоги на суму $15,6 млрд, розпочатої у 2023 році.
Що передувало
Вранці 24 липня 48 депутатів із різних фракцій зареєстрували закон про повернення незалежності Національному антикорупційному бюро України (НАБУ) та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП).
Пізніше того ж дня Зеленський повідомив, що погодив текст законопроєкту, який "гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання".
Президент також пояснював, що не порушував питання закону про НАБУ, оскільки був зосереджений на питанні війни.
Згодом стало відомо, що Рада розгляне законопроєкт на засіданні 31 липня.