З 1 червня кредитні канікули в українських банках скасували, але, як і раніше, допускається прострочення по позиках. Проте рішення не погашати кредитну заборгованість можуть вилитися для клієнтів у серйозні наслідки: від зіпсованої кредитної історії до вилучення майна.
Про це розповів заступник голови правління "Юнекс Банку" Олексій Карчажкін, пише UBR.ua.
"Наразі, коли ситуація об'єктивно не дозволяє багатьом цілком хорошим позичальникам обслуговувати кредит за графіком, абсолютна більшість кредиторів готові до компромісних рішень. У цьому контексті ключова рекомендація для всіх позичальників – потрібно виходити на спілкування з банком", – наголосив він.
За словами Карчажкіна, кредит можна пролонгувати, перейти на більш лояльний графік платежів. Це дасть змогу зберегти кредитну історію, а отже, мати можливість у майбутньому брати нові кредити. Тоді як конфлікт із кредитором призведе до суттєвого погіршення кредитної історії.
"Це означає, що щонайменше рік-два таким клієнтам можна буде навіть не намагатися отримати позикові кошти. Включно з тими, хто зараз перебуває за кордоном. Такі позичальники, з погляду кредитора, нічим не відрізняються від тих, хто лишився в Україні", – зазначив Карчажкін.
Він попередив, що одразу після переходу позики до розряду проблемних, юристи кредиторів почнуть роботу з примусового повернення боргу. А оскільки більшість біженців залишили майно в Україні, воно може бути через суд відчужене на користь кредитора.
"Зараз, коли діє режим кредитних канікул, позики, за якими допускається прострочення не є проблемними, хоча банки продовжують нараховувати відсотки. Якщо людина перебуває в безпеці, наприклад, за межами України і в неї є можливість, краще все ж таки обслуговувати кредит. Так буде простіше впоратися із виплатою боргу пізніше, коли кредитні канікули завершаться", – резюмував банкір.
Як повідомляв "Апостроф", з 1 червня "Приватбанк" скасував кредитні канікули, надані з початком війни, проте банк дозволяє користуватися пільговою ставкою за певних умов.