RU  UA

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Банки

Новини

21 листопада

Всі новини

Дюжині українських банків загрожує банкрутство: як виникла проблема

Національний банк України (НБУ) визнав неплатоспроможним банк "Січ". Причиною такого рішення стала відмова керівництва фінустанови від сплати відсотків за використання кредитів рефінансування за липень. Банк підвела схема, що перестала працювати після початку війни, з рефінансом НБУ та ОВДП.

Ще 12 банків найближчим часом можуть опинитися в аналогічній ситуації, пише "Апостроф".

За даними Forbes, це "Авангард", "Акордбанк", "Альянс", "Банк 3/4", "Індустріалбанк", "Комерційний індустріальний банк", "Кристалбанк", "Метабанк", "Перший інвестиційний банк", "РВС банк" ", "Скай банк", "Український банк реконструкції та розвитку" (станом на 1 серпня 2022 року, в Україні було 68 чинних банків – "Апостроф").

Головна ознака, що об'єднує ці банки, – висока частка (понад третину) рефінансування НБУ у складі зобов'язань банку та облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) у складі його активів. Така ситуація сьогодні створює досить високий ризик виникнення проблем, подібних до тих, що призвели до неплатоспроможності банку "Січ".

На думку експерта CASE Україна Євгена Дубогриза, такі диспропорції у структурі банківських активів та пасивів виникли після того, як на початку епідемії ковіда НБУ дозволив банкам брати рефінансування під заставу ОВДП.

"Виник досить вдалий спосіб заробітку для банків, розповів експерт "Апострофу". Береш дешеві гроші у Національного банку (ставка рефінансу була на рівні 6%) і купуєш на них ОВДП з прибутковістю 12% річних. Коли приходить час погашення ОВДП, отримуєш від уряду гроші, гасиш кредит із рефінансування, віддаючи 6%. А ще 6% залишається банку".

Звичайно, отримані від НБУ гроші можна було б використати для кредитування, що також давало б дохід. Однак ця діяльність пов'язана з вищими витратами та ризиками, адже не всі позичальники сумлінно погашають свої борги. Водночас вкладення грошей у державні облігації приносить дещо нижчий, але надійний дохід без особливих витрат.

Однак після початку масового російського вторгнення ця схема зламалася.

"За останні місяці вартість рефінансування НБУ підвищилася до 27% річних. Тим часом прибутковість придбаних до війни ОВДП не змінилася. І 12% прибутковості вже не покривають відсотки з рефінансу. Тому замість доходів державні облігації, придбані коштом кредитів НБУ, вже завдають збитків. . І це створює проблеми для банків, які надто захопилися такою схемою", – каже Євген Дубогриз.

Втім, за його словами, установи, що знаходяться в зоні ризику, переважно належать до категорії невеликих і середніх банків. І навіть якщо припустити, що вони також збанкрутують, це не спричинить значних проблем у масштабах України.

Детальніше читайте у матеріалі “Апострофа”: Війна б'є по економіці: чи загрожує Україні "банкопад"