За умов середньостатистичної зими з середньодобовими температурами відключення світла можуть бути мінімальними, а подеколи обмежень може і не бути. Проте доволі ймовірним залишається варіант сильних морозів, що, ймовірно, спричинить підвищення споживання в енергосистемі, а також ймовірність російських обстрілів.
Про це в інтерв'ю "Апострофу" розповів радник прем'єр-міністра України Юрій Бойко.
За його словами, у разі, якщо в Україні буде середньостатистична зимою, як в останні роки, з середньодобовими температурами десь ближче до нуля, то є ймовірність, що "обмеження носитимуть мінімальний характер, а в деякі дні їх можливо взагалі не буде".
Проте наголосив також, що ймовірним залишається й інший варіант:
"Так само є цілком очевидно, що при температурах мінус 10 – мінус 15, які будуть більше ніж дві-три доби (ефект підвищення споживання в енергосистемі носить певною мірою кумулятивний характер з затримкою у два-чотири дні), у нас будуть гарантовані обмеження споживання – можна говорити про дві-три черги. Це, умовно, шість-дев’ять годин на добу без світла".
Разом з цим Бойко припускає, що на якісь проміжки часу ці оцінки можуть бути скориговані в разі нових обстрілів.
"Яскравим прикладом є ситуація 26-27 серпня – в ці дні ворог здійснив найбільш масований за весь період повномасштабного вторгнення обстріл об’єктів енергетики НЕК "Укренерго", використовуючи ракети з касетною бойовою частиною для того, аби максимізувати шкоду. Безумовно, це призвело до значних пошкоджень допоміжного обладнання (по основному обладнанню досить успішно спрацював фізичний захист)", - нагадує він.
Він вказує, що захистити всю територію підстанції фізичним захистом неможливо. Тому актуальним лишається питання, як швидко енергетики можуть впоратися з такими викликами:
"... коли росіяни 26 і зранку 27 серпня використали близько 260 ракет і дронів, через сім днів по більшості регіонів країни, а через десять – по всій країні були відмінені графіки обмеження електропостачання споживачів. На мій погляд це – одна з найкращих характеристик роботи фахівців-енергетиків, які у критично короткий проміжок часу здійснили всі відновлювальні роботи і поновили безперебійну подачу електроенергії для всієї країни, звичайно ж, за виключенням прифронтових районів, де пошкодження носять доволі масовий характер, які здійснюються і КАБами, і артилерійськими снарядами, і з цим боротися вкрай важко. Але, тим не менш, 260 ракет і дронів, і через десять днів країна перестала відчувати наслідки цієї атаки".
За його словами, такому результату також сприяло будівництво захисних споруд навколо ключового енергетичного обладнання на підстанціях, зокрема автотрансформаторів, які не дали їх ушкодити.
"Якщо б ворогу вдалося пошкодити автотрансформатори, швидкість відновлення була б набагато нижчою. До речі, в НЕК "Укренерго" сформовано дуже пристойний їх запас, але треба розуміти, що термін заміни такого обладнання в разі його пошкодження може сягати трьох-п’яти тижнів навіть за наявності всього необхідного", - додає радник Шмигаля.
Раніше Юрій Бойко пояснив, що ситуація з постачанням електроенергії споживачам по Україні відрізняється залежно від регіону. Проте найважче у прифронтових областях. Зокрема до "проблемних" регіонів додалися Сумщина та Запоріжжя.