RU  UA

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00

Новини

21 листопада

Всі новини

Колоритні місця Києва: опубліковано список 12 "секретних" двориків

Екскурсії двориками — це окремий формат маршрутів, і у нього є свої шанувальники — люди, яким подобається більш персональна історія міста. Двори пам'ятають не одне покоління, були свідками щасливих і драматичних подій минулого. Занурюючись у цей простір, можна доторкнутися до життя інших людей і відчути себе частиною їхньої історії.

Такі дворики, часто секретні, але дуже фотогенічні, є і в Києві, повідомляє "Типовий Київ".

Дворик в Києві – Хорива, 18/10

Як знайти: вхід через арку з вул. Хорива

Ця велика земельна ділянка в др. половині 19 ст. була власністю юриста, професора Університету Святого Володимира М, Іванишева.

В сучасному вигляді сформувалася у 1901. Тут в різний час розміщувалися: шпалерна майстерня, магазин бляшаних виробів, майстерні з виготовлення чоловічого одягу та ремонту взуття, навіть завод із виробництва штучних мінеральних вод.

Тепер же цей дворик – один із найколоритніших на Подолі: тут сушать білизну на мотузках, а до квартир ведуть дерев’яні сходи.

Дворик в Києві – Межигірська, 24

Як знайти: вхід через арку

Будинок у стилі неоренесанс було зведено наприкінці 19 ст. як прибутковий. І хай він не має унікальної історії, і серед його мешканців не було відомих людей, однак, пройшовши через арку з вивіскою «Адам і Єва», ви опинитеся на казковому подвір’ї

Колись воно було вимощене бруківкою, засаджене квітами та виноградом. Останній тільки й залишився. І тепер утворює підвісну стелю. Як тільки на ньому з’являються ягоди, у двір злітаються дрозди.

Дворик в Києві – Григорія Сковороди, 2

Як знайти: вхід через ворота з вул. Сковороди

У далекому 17 ст. двір належав шляхтянці Галшці Гулевичівні. Після смерті свого чоловіка жінка подарувала садибу під заснування нового монастиря, лікарні та школи для дітей шляхти і міщан.

Так було закладено Київську братську школу, пізніше реорганізовану в Києво-Могилянську академію. Сьогодні у дворику Староакадемічного корпусу можна знайти сонячний годинник математика Брульона, будинок Гулевичівни (Поварня), церкву Святого Духа і бібліотеку Антоновичів.

Дворик в Києві – Андріївський Узвіз, 2-а

Як знайти: вхід через арку будинку №2-в

З кін. 18 ст. садиба належала родині купця Ф. Лакерди, а з 20 ст. – купцю А. Фролову.

На першому поверсі знаходилася типографія, а на другому – жив відомий на той час поет Баскін-Серединський. 90-річний чоловік при зустрічі завжди називався учнем Льва Толстого. Як тільки ним була написана нова поема, він виходив у двір і, розмахуючи парасолькою, шукав, кому б її прочитати.

Його творіння були безкінечні, тому місцеві розбігалися в різні боки, коли бачили коричневий капелюх, в якому поет проходив усе життя.

Кумедно, що саме біля будинку №2-а зараз часто можна зустріти відомого вуличного барда Валерія Винарського. Його вірші так само безкінечні.

Дворик в Києві – Андріївський узвіз, 11

Як знайти: вхід в арку будинку

Двір садиби, вибудованої на поч. ХХ ст., доволі містичний.

В арці залишилася стара бруківка, а на подвір’ї звідкись взялися двері, як у Замку людожера. Колись у цьому дворі бував Карл Шиман, відомий київський архітектор (будинки на Узвозі №2-б і 2-в – його робота). А ще, за легендою, у бічній будівлі мешкав чоловік, який закохався в дівчину із зеленими очима.

Згодом з’ясувалося, що це була кішка, яка в людській подобі опинилася завдяки відьомським чарам. Однак тваринні інстинкти взяли над нею гору, і їй довелося втекти від коханого.

Дворик в Києві – Велика Житомирська, 2

Як знайти: вхід за готелем Intercontinental

Внутрішній дворик сучасного готелю завжди доглянутий та акуратний. А колись уся земельна ділянка була власністю реального училища (тепер – Дипломатична академія України).

Саме з подвір’я можна помітити на цій будівлі незвичний купол. Він прикрашає найменш відомий в Києві храм – колишню домову церкву Олександра Невського. Святиня недіюча, там знаходиться зал урочистостей, однак стіни приміщення розписані на релігійну тематику.

Дворик в Києві – Сквер Небесної Сотні

Як знайти: вхід із Михайлівської площі, або з вул. Михайлівської, 24

В кін. 19 ст. ділянка належала лікарю, професору Університету Святого Володимира О. Яценку.

В часи мера Л. Черновецького місцевість була продана в приватні руки і перетворилася на звалище. Під час Революції гідності захисний залізний паркан розібрали на барикади. Вже з березня 2014 волонтери почистили площу і розбили на ній сквер, дерева в якому саджали кияни та родичі Героїв Небесної Сотні.

У тому ж році португальський художник Александре Фарту за допомогою техніки вирізьблення зобразив на стіні будинку №22-б портрет Сергія Нігояна. На сьогоднішній день земля перебуває у власності міста.

Дворик в Києві – ЖК "Софійська брама"

Як знайти: вхід через арку Рильського провул., 3

Красиво жити не заборониш! У колишньому прибутковому будинку Управління Києво-Софійського митрополичого дому (кін. 19 – поч. 20 ст.) тепер житлові квартири. Всередині двору облаштований маленький парк і дитячий майданчик.

Тут відкривається незвичний ракурс на Софію Київську. Дуже затишне місце, аби усамітнитися прямо в центрі міста.

Дворик в Києві – Стрілецька, 9/11

Як знайти: перетин із Георгіївським провулком

Земельна ділянка, на якій стоїть старенький флігель, довгий час була скандальною.

Тут планувалося зведення висотного житлового будинку з паркінгом. Одначе це місце – буферна зона заповідника Софія Київська, де подібне будівництво заборонене.

На сьогоднішній день землю повернули киянам. А на стіні будинку по Георгіївському провулку, 9 у 2015 році з’явився мурал львівського художника на ім’я Taras Arm "Журавлі".

Дворик в Києві – Ярославів Вал, 17-б

Як знайти: вхід через дві арки будинку №17, 17-б

Двір примикає до будівлі, збудованої в стилі модерн у 1911. В той час всередині розташовувалося 12 квартир, пишно декорованих ліпниною у формі квітів, музичних інструментів, факелів тощо.

Тут є арка, густа тінь, в якій можна сховатися, і, що головне, – лавочка. Ідеальне місце для усамітнення.

Дворик в Києві – Грушевського, 4-б

Як знайти: вхід через арку готелю Дніпро і через залізну огорожу

Цей дворик колись був добре відомий як "Мистецька платформа": тут влаштовувалися концерти, літературні вечори, творчі тусовки.

Сьогодні ж це фактично привид. Один із найстаріших будинків вул. Грушевського вже давно планують знести, аби на його місці збудувати нову багатоповерхівку. Поки що процес зупинився на "паперовому" етапі, а в будівлі облаштували сквот. На подвір’ї ж можна відшукати стіну пам’яті В. Цоя і фотографії старого Києва. А деколи й котів.

Дворик в Києві – арка будинку по Музейному провул., 4

Арка веде у дворик із ресторанчиком та бутіком.

Тут, можливо, фотографії не вийдуть вражаючі, однак сюди варто прийти заради магазину атикварних книг, де можна погортати фотоальбоми старого Києва!

Навпроти крамнички розташована конструкція схожа на шафу. Як ви думаєте, що в ній?

Раніше "Апостроф" повідомляв, що середня вартість землі в Києві в 2021 році становить 2,1 млн гривень за одну "сотку".