Директор Національного інституту стратегічних досліджень, радник президента України Володимир Горбулін вважає, що гібридне протистояння між США і Росією серйозно торкнеться Європи.
Про це він пише в своїй статті для ZN.ua.
"Тим часом ключову проблему, яка нині стоїть і перед США, і перед іншими великими міжнародними суб'єктами, можна сформулювати так: те, що ми називаємо Світовою гібридною війною, цілком можна охарактеризувати як таку собі Тиху Третю) Четверту (у відповідних співвідношеннях із холодною війною) світову війну, і хто виживе в ній як реальний міжнародний суб'єкт — ще незрозуміло. Перша світова закінчилася розпадом Німецької, Австро-Угорської, Османської і Російської імперій. Друга — розпадом Британської, французької, італійської і японської. Холодна війна залишила на світовій арені тільки одного реально діючого надсуб'єкта — США. А хто залишиться після поточної гібридної конфліктності?", - зазначає Горбулін.
За його словами, США використовують агресивний зовнішній стиль в цьому процесі.
"Лейтмотивом його виступає принцип: якщо систему неможливо втримати, якщо вона вже руйнується, то дії з її руйнування — це не так хаос, як формування нового статус-кво. І саме своєрідна конфігурація таких дій стане новою рамкою "нормальності".
Недивно, що Росія не вписується в таку модель "світу по-американськи" (новий Pax Americana). Бо той, хто встановлює нові кордони і тим самим нав'язує нові правила гри, — той і володіє становищем. А це означає, що для США боротьба з Росією — це справді всерйоз і надовго. Умовно кажучи, США застосовують у світовому масштабі класичну для будь-якої держави концепцію монополії на насильство, — США не можуть дозволити кому-небудь (ані Північній Кореї, ані Ірану, ні "навіть" Росії) оскаржувати їхнє бажання задати нові геополітичні рамки "легітимації насильства", - пояснює Горбулін.
Він прогнозує, що в подальшому світ стане свідком таких різких кроків як вихід з ядерної угоди з Іраном, "жорстка гра з Північною Кореєю", тиск на Росію і ультиматуми Європі.
В даному контексті Горбулін також згадує ситуацію з вторинними санкціями і зазначає, що спроби поширення дії американського законодавства на весь світ не нові, але на цей раз їх масштаб більше і чутливіше навіть для стратегічних партнерів США.
"Ми бачимо, що геополітична буря вирує щосили, і сховатися від неї не вдасться нікому. Як у кожній бурі, там теж є певна точка спокою — "око бурі", де все спокійно й де важко повірити, що навколо — справжній хаос. Однак складається стійке враження, що більша частина західного світу (передусім — європейці) перебуває в такому "оці геополітичної бурі". Вони бачать її симптоми навколо себе, бачать, що відбувається щось абсолютно хаотичне, але при цьому "цивілізований світ" відносно спокійний — зберігається видимість існуючих міжнародних інститутів, союзів, домовленостей, хоча де-факто все вже закрутилося у вирі урагану", - також зазначає Горбулін.
За його словами, країни, що знаходяться в т.зв. точці спокою, можуть занадто пізно усвідомити зміну світу і свою неясну роль в ньому.
"США свідомо (або, що ймовірніше, — несвідомо) виходять із цієї небезпечної зони комфорту, чим ставлять у незручне становище своїх партнерів по всьому світу, створюють їм відвертий дискомфорт, який поглиблюється проблемами, котрі турбують цих партнерів. Насамперед — Європу", - говорить він.
Як повідомляв "Апостроф", Горбулін висловився щодо гібридного протистояння Росії і України.