В Україні існує три основних джерела корупції – держсектор, митниця та ліцензії на видобуток корисних копалин.
Про це в інтерв'ю Дмитру Гордону заявив генеральний прокурор Юрій Луценко.
"Як на мене, Україна – це великий корабель, трюм якого ще донедавна був повністю затоплений водою. І коли Генеральна прокуратура відкачує воду ручною помпою, це Сізіфова праця. Вона вічна. Тому, напевно, важливо, щоб, крім кількох тисяч вироків за корупцію, які у нас вже є, крім помпи цієї, ми спробували закрити пробоїни в нашому судні. Я маю на увазі, закрити головні джерела корупції, які, незалежно від того, скільки заарештували корупціонерів, продовжують генерувати цю саму смертоносну отруту для нашої країни", – підкреслив він.
Одним з ключових джерел корупції Луценко вважає державний сектор.
"3600 державних підприємств, з яких, за статистикою, дві третини – неприбуткові. Маю на увазі, для держави. Але дуже прибуткові для тих політиків, які туди просовують своїх директорів, менеджмент і так далі. І тут відповідь знайдена давним-давно в Польщі, Угорщині, Чехії – країнах, які проходили цей процес. Приватизація. Їх треба просто продати. Тим більше, що 1100 з цих підприємств взагалі не працюють. Але це продукує величезну хвилю корупції! Я б сказав, що це і є основа політичної корупції всіх: партії влади, партії опозиції, громадських рухів, борців з корупцією... Всі вони там. Тому негайна приватизація (крім, звичайно, стратегічно важливих підприємств) – це єдиний спосіб перекрити це найголовніше джерело корупції в нашій країні", – заявив глава ГПУ.
Також серед найбільш проблемних корупційних напрямків Луценко назвав діяльність митниці.
"Нічого нового: крадуть! Тому відповідь дуже проста: електроніка. Електронні сканери, спеціальні процедури звірки між сусідніми країнами, і 30% доходів, які зараз осідають в кишенях ділків, повинні надійти в казну держави", – зазначив він.
Також, за словами Луценка, серйозною проблемою є порядок видачі ліцензій на видобуток корисних копалин.
"Третє джерело – ліцензії на надра. Бурштин, пісок, нафта, газ – все повинно продаватися виключно на аукціонах. Після Майдану у нас з 772 виданих дозволів тільки 34 були на аукціоні, решта – під столом. Це джерело олігархії. Олігархи будуть вічними, якщо їм задешево передаватимуть ліцензії на найбільше багатство країни. Тому – відкриті аукціони, які буде бачити вся країна", – підкреслив він.
Водночас, Луценко зазначив, що після Майдану було прийнято ряд рішень, що дозволили ефективно боротися з корупцією у цілій низці секторів економіки.
"Наприклад, величезним джерелом корупції завжди було повернення експортного ПДВ: відкати доходили до 40%. Зараз це автоматичні гроші, 98% заявок задовольняється. Це величезний прорив! Державні закупівлі, які зараз проводяться комп'ютерною системою ProZorro, – також величезний прорив. Західні експерти оцінюють в 3-4 мільярди доларів щорічно надходження тільки з цих двох закритих дірок", – підкреслив він.
Як зазначив генеральний прокурор, мінімальне покарання за корупцію має становити хоча б рік тюремного ув'язнення.
"Вже рік добиваюся цього від парламенту, але поки не можу пробити", – заявив він.
Повну версію інтерв'ю генпрокурора Юрія Луценка можна подивитися на ютуб-каналі Дмитра Гордона.