Оновлена редакція угоди між Сполученими Штатами та Україною щодо рідкісноземельних металів не передбачає гарантій безпеки.
Про це йдеться у матеріалі видання "The New York Times", що посилається на джерела.
За словами співрозмовників, нинішні положення угоди передбачають, що Україна має повернути США мільярди, надані у вигляді військової та фінансової допомоги за попередні три роки повномасштабної війни.
Зокрема, Україна буде зобов'язана внести половину своїх доходів від продажу природних ресурсів, а також пов'язану інфраструктуру, зокрема порти та трубопроводи - до контрольованого Сполученими Штатами інвестиційного фонду.
Отриманий прибуток із фонду буде реінвестуватися в українські проєкти з природних ресурсів. Проте співвідношення достеменно невідоме.
NYT зазначає, що угода буде діяти доти, доки Україна не поверне витрати, надані американською стороною на військову допомогу з відсотками (4% річних).
Також у новій редакції угоди немає жодної згадки про гарантії безпеки України.
Раніше українська сторона заявляла, що нібито вдалося включити відповідний пункт до угоди.
Таким чином, нова пропозиція Вашингтона, з якою ознайомилось видання, повертається до початкової вимоги США, що Київ має відшкодувати всю отриману допомогу, без гарантій.
Як писав "Апостроф", нова версія угоди США з Україною щодо корисних копалин містить пункти про видобуток їх як державними, так і приватними фірмами. При цьому угода стосуватиметься всієї України.
Також ми повідомляли, що новий проєкт угоди охоплює інфраструктуру, пов'язану з експлуатацією ресурсів, зокрема дороги, залізниці, трубопроводи, порти та переробні заводи. Кошти пропонують конвертувати безпосередньо в іноземну валюту та передати за кордон.
Варто додати, як писало видання The Washington Post, нова угода щодо корисних копалин має такий вигляд, ніби Україна програла війну Сполученим Штатам.