RU  UA  EN

Неділя, 24 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Політика

Макрон підіграє дестабілізації на Кавказі - розслідування

Президент Франції Еммануель Макрон і РФ Володимир Путін, прикриваючись роллю "посередників", постачають озброєння Вірменії, провокуючи загострення у Карабаху.

Про це йдеться в матеріалі "Апострофа".

Наразі Франція, як і РФ, позиціонує себе як "посередник", але на РФ у 2011-2020 припадало 94% імпорту озброєнь Вірменії. Експерти вважають, що через це французька зброя, що поставляється до Вірменії може бути використана у війні проти України.

Раніше польське видання Salon 24 закликало Європу "перекрити незаконні поставки через Вірменію обладнання та матеріалів, що використовуються російською військовою промисловістю". Німецьке Globusdeutschland зазначило, що "використання Вірменії як лазівки для обходу міжнародних санкцій є серйозною проблемою, яка потребує негайної уваги з боку західних урядів".

The Wall Street Journal зазначало, що політика Макрона на Південному Кавказі відповідає інтересам Путіна, і вони перешкоджають зусиллям США щодо досягнення миру між Вірменією та Азербайджаном. Президент Франції підтвердив це під час візиту до Китаю, коли закликав Європу "перестати бути залежними від США". Американський конгресмен від Республіканської партії Майк Галлагер тоді заявив: "Коментарі президента Макрона підігрують стратегії Китайської Компартії по розділу Америки та Європи".

Напередодні вторгнення РФ в Україну французький істеблішмент розглядав можливість формування альянсу з РФ на Південному Кавказі. У листопаді 2022 ізраїльська Hamodia попереджала про плани Парижа "постачати Вірменії важке озброєння", зазначаючи, що від цього "виграє Росія та Іран".

У листопаді 2022 Сенат Франції ухвалив резолюцію, яка закликає країни ЄС запровадити ембарго на закупівлю азербайджанських нафти і газу, на тлі зусиль Європи щодо заміщення постачання енергоресурсів із РФ. Пізніше керівник Групи дружби Франція-Вірменія Сенату Франції Жільбер-Люк Девіназ заявив, що Париж має допомогти Єреванові озброїтися. Президент "Коло дружби Франція-Арцах" Франсуа Пупоні сказав: "Потрібно створити в Карабаху інтервенційні сили міжнародного масштабу". Депутат парламенту Франції Ізабель Сантьяго закликала "створити миротворчі сили та дати, нарешті, Вірменії кошти для самооборони".

Постачання французьких озброєнь підживлює вірменських реваншистів, які частково складаються із проросійських сил. У травні Пашинян визнав, що територія Азербайджану складає 86,6 тис. кв. (включає Карабах), але французький консерватор Брюно Ретайо закликав уряд Франції не визнавати суверенітет Азербайджану над Карабахом. Після антиурядових акцій у Вірменії Пашинян звинувачував Азербайджан в "етнічних чистках в Карабаху", якраз за день до саміту Європейського політичного співтовариства в Кишиневі, де за даними Reuters, Азербайджан та Вірменія мали укласти мирний договір.

Наразі, на відміну від Франції та РФ, які з 1990-х затягували процес азербайджано-вірменського врегулювання, реальними посередниками стали виступати Вашингтон і Брюссель.