У п'ятницю, 18 січня, перед святом Хрещення українці відзначають другий Святий Вечір, який також називають Голодною кутею.
Про традиції цього дня розповідає "Главком".
Кутя називається "голодною", тому що в цей день заведено постити. З самого ранку віруючі християни нічого не їдять, потім влаштовують скромну Святу вечерю і надалі утримуються від їжі, поки не освятять в церкві воду.
Вечеря складається тільки з скромних пісних страв - простої куті, вареників, узвару. Сідали вечеряти всією сім'єю, як зійде на небі перша зірка. Моляться, і починають і закінчують трапезу з ложки куті. Якщо залишки страви не з'їли під час вечері - їх відносять курям чи іншій худобі, щоб ті були здорові і краще плодилися. У порожню ж миску від куті кладуть ложки кожного, хто їв за столом і шматочок хліба, щоб був урожай.
Як зазначається, 18 січня всі страви мають бути пісними. Прийнято весь день нічого не їсти, а вечерю починати з освяченої води.
Після цього їдять кутю (голодну, тобто без молока або вершків, повинні бути тільки обов'язкові складові - зерно, мед, горіхи, мак, родзинки) та запивають узваром. Страв в цей вечір готують менше, ніж 12. Їх має бути непарна кількість. Крім куті та узвару, готують пісні вареники і голубці, борщ з вушками, гриби, пампушки. У деяких регіонах печуть спеціальний хліб на вечерю. У той же час, 19 січня стіл накривають щедро.
Народні прикмети 18 січня:
Якщо на Водохресний вечір сніг іде — чекай доброго врожаю зернових культур.
Яка є погода 18 січня, такою вона буде і на масницю.
Сильна хуртовина або поземка 18 січня — до хорошого врожаю.
Якщо на деревах мало снігу, то і ягід зовсім не буде. Якщо ж сніг, навпаки, вже погнув гілки на деревах — чекай багатого врожаю.
Повний місяць у цей день віщує розлив річок навесні.
Якщо зірки на небі 18 січня яскраві, то ягнята будуть добре плодитися.
Якщо випав сніг у Водохресний Святвечір — прикмета до того, що рік буде врожайним.
Якщо на деревах багато снігу — буде багатий урожай плодів і меду.
Якщо у Водохресний Святвечір скупатися в лазні, це дозволить отримати здоров’я і красу.
Сніг 18 січня кидали в колодязь, щоб вода в ньому не зіпсувалася.
Нагадаємо, як раніше повідомляв "Апостроф", 19 січня, на Водохреща, в Україні традиційно сильно похолодає.