RU  UA  EN

Понеділок, 25 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Суспільство

Новини

24 листопада

Всі новини

Великий піст 2019: історія, традиції і заборони

З понеділка, 11 березня в Україні розпочинається Великий піст, який триватиме до півночі, суботи, 27 квітня.

Великий піст триватиме 48 днів. Варто відзначити, що перші 40 днів Великого посту символізують ті 40 днів, що Ісус Христос постив в пустелі. Потім слідує Страсна седмиця - останній тиждень перед Великоднем, час особливо строгої стриманості в усьому: і в їжі, і в нормах поведінки. Кожен день цього тижня покликаний нагадати віруючим про страждання Христа: про Таємну вечерю, суді, розп'ятті і ін.

У дні Великого посту накладаються заборони на деякі продукти. А саме: м'ясо та м'ясопродукти; риба і рибні продукти (крім нестрогих днів); яйця; молоко і молочні продукти; солодощі; випічка; фаст-фуд; алкоголь.

Що стосується моральних заборон, то в ці дні не можна: засуджувати і обговорювати інших людей; розпускати чутки; проявляти егоїзм; звинувачувати в невірі людей, які з якихось причин не постять. Піст - особиста справа кожного; вживати в мові і листі лайливі слова; допускати гріховні думки.

Виняток становлять люди похилого віку і діти, які в силу свого віку не розуміють, чому не можна вести себе як завжди.

Варто торкнутися і традицій, які властиві Великому посту. Великий піст можна розділити на чотири періоди: перші 40 днів - Чотиридесятниця; Лазарева субота - 6 субота поста; Вхід Господній в Єрусалим - 6 неділя посту (Вербна неділя); Страсна седмиця (Страсний тиждень).

Останнім тижнем Великого посту є Страсна Седмиця. Дні Страсної седмиці називають Великими: наприклад, Великий понеділок, Велика п'ятниця і так всі дні.

У Великий понеділок необхідно підготувати свою оселю - помити, почистити, пофарбувати. У Великий вівторок готується одяг і слід прасувати білизну. У Велику середу необхідно завершити всі господарські роботи. Треба повністю прибрати весь будинок, позбутися від сміття. Також в цей день заготовлюються яйця для писанок і крашанок, потрібно підготувати все необхідне для їх розпису.

На Великий четвер (Чистий четвер) припадає найбільша кількість обрядів, прикмет і дій. У цей день печуть традиційні паски. Великдень - не просто святковий хліб, вона символізує тіло Христа. Перед тим, як приступити до випічки, треба помолитися. Необхідно підготувати тіло до Великодня - добре вимитися. У Велику п'ятницю не можна абсолютно нічого їсти, забороняється співати пісні і слухати музику, прати, шити, різати. Велика субота - найбільш клопіткий день для господинь. Треба все приготувати, зварити, в цей день виготовляють писанки і фарбуються яйця.

Раніше "Апостроф" публікував календар харчування по днях під час Великого посту.