З 1 січня 2020 року в силу вступає закон "Про ринок природного газу": через нього багатьом українцям, які використовують газ для побутових потреб, доведеться платити більше.
Про це повідомляє "Сьогодні".
Головна зміна полягає в тому, що із загальної суми в "платіжці" буде виділена окремо абонентська плата, яка стягується за технічну можливість доступу до газу, незалежно від того, користується ним споживач чи ні.
Як видно з проекту розрахунків, опублікованих на сайті регулятора, тарифи можуть відрізнятися на порядок (в 10-12 разів): від 0,22 грн / куб. м до 2,59 грн / куб. м в залежності від постачальника. Але в цілому для більшості облгазів плата за доставку газу складе 1,1-1,3 грн / куб. м. А в найбільших містах - Київ і Харків - споживачі сплатять відповідно 0,33 грн та - 0,37 грн / куб. м. Також недорога поставка в Кременчуці - 0,33 грн / куб. м і у одного з постачальників у Тернополі - 0,41 грн / куб. м. Але в цілому тарифи зросли: зараз вони в середньому близько 50 коп. / куб. м газу.
За словами експертів, різниця в тарифах залежить від протяжності газопроводів і від того, скільки споживачів використовують загальну "трубу".
"Припустимо, в Києві до одного кілометру газової труби підключено 10 п'ятиповерхівок, це 600-700 квартир-споживачів, а в приватному секторі Миколаєва до одного кілометру підключено 100 житлових 1-2 поверхових будинків. Витрати на експлуатацію кілометра газопроводу приблизно однакові, тому в Києві для кожного споживача доставка одного куба газу обійдеться в 33 копійки, а в Миколаєві - в 1,57 грн", - говорить енергоексперт Валентин Землянський.
У НКРЕКУ кажуть, що з кінцевої вартості газу для споживачів абонплату приберуть, залишиться тільки ціна газу, податки і прибуток трейдера. За останніми даними регулятора, тариф на газ для населення складається з вартості газу як товару (71%), ПДВ (16,6%), плати за транспортування 3,1%, плати за розподіл (7,1 %), прибутку трейдера (1,7%).
Оскільки середня вартість розподілу становить по Україні 50 коп / куб. м, то для киян за рахунок абонплати кубометр газу мав би подешевшати на 17 копійок, а для жителів Миколаєва - подорожчати на 1,07 грн / куб. м. Очевидно, що найбільше це вдарить по споживачах в приватному секторі, які опалюють будинки газом, оскільки витрати на опалення в морози навіть відносно невеликого будинку (до 100 кв. м) піде на 300-350 грн більше.
Як повідомляв "Апостроф", в жовтні в Україні ціна на газ для населення та інших споживачів знизилася на 4,9 відсотки в порівнянні з вереснем.