Колишній бранець бойовиків на Донбасі Ігор Кононенко розповів про те, які схеми "віджиму" грошей і майна практикують окупанти, зокрема мова йде про раптові обшуки без видимої на те причини, які найчастіше закінчуються арештом.
Ними він поділився в коментарі "Апострофу".
"Якщо потрібна статистика, то просто садять і забирають гроші. Ймовірно, зараз це все загострилося, адже робочого бізнесу стає все менше і менше, а заробляти хочеться все більше і більше, - каже він. - Наприклад, приходить в квартиру з обшуком опергрупа і знаходить у квартирі мільйон. Одразу тисяч на 200 вони урізають для себе, кажуть, що знайшли не мільйон, а 800 тисяч. Вже заробили. Решта 800 тисяч лежать в МДБ, а лежать вони там чи ні - ніхто не знає. Але я не знаю випадків, щоб комусь повернули гроші. Хоча у них там суди приймають рішення, що потрібно повернути машини, гроші, але, по суті, нічого не повертають, а порушують ще одну кримінальну справу. Ось як у випадку зі мною: у моїй справі було рішення повернути майно без конфіскації, але тут же було порушено нову кримінальну справу, але вже не за шпигунство, а нібито я на когось навів, постраждала людина, і до мене вже фінансові вимоги виставляє ця нібито постраждала людина. І вона мені виставила на мільйон рублів претензій".
Зараз у полоні бойовиків ОРДЛО, за даними представниці України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Валерії Лутковської залишається ще близько 300 осіб: 100 осіб, щодо яких є підтвердження, що вони в полоні (документи, заяви родичів) і ще близько 200 в'язнів, за якими підтвердження немає. Днями президент Володимир Зеленський заявив, що триває підготовка до нового раунду переговорів із РФ і обмін полоненими за формулою "всіх на всіх". Але навіть якщо Київ і зможе домовитися з Москвою про черговий обмін, очевидно, що бізнес на заручниках триватиме, поки триває конфлікт на Донбассі. Адже "товар" для "торгівлі" отримати так просто: пара підкинутих гранат, фейкові докази - справа готова і можна знову торгуватися.
Детальніше про бізнес на полонених в ОРДЛО, який на окупованій території став вже звичною справою, читайте в матеріалі "Апострофа": Бізнес на заручниках: як влаштовано "ринок" торгівлі полоненими в ОРДЛО.