У п'ятницю, 8 травня, в Україні відзначається День пам'яті і примирення - ця дата збігається з річницею капітуляції нацистської Німеччини у 1945 році.
"Апостроф" зібрав головні відомості про це пам'ятний день.
На відміну від багатьох пострадянських країн, де День перемоги над нацистською Німеччиною відзначають 9 травня, в Україні з 2015 року урочистості з цього приводу проходять на день раніше.
Історичні підстави
Як відомо 8 травня 1945 року антигітлерівська коаліція офіційно прийняла Акт про беззастережну капітуляцію нацистської Німеччини. З цього приводу в той день у багатьох містах Європи і США проводилися масштабні святкування.
Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією від 22 листопада 2004 року, яка була приурочена до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі, рекомендувала проводити урочистості як данину пам'яті всіх жертв Другої світової війни. З цього часу День пам'яті і примирення відзначається в світі 8-9 травня (один або два дні).
День перемоги в Україні
До 2013 року в Україні, за радянською традицією, святкування з нагоди завершення Другої світової війни в Європі проходили 9 травня. У цей день влаштовували військові паради, покладали квіти до могил загиблих солдатів і вітали ветеранів.
У 2014 році вперше в історії України офіційні заходи з нагоди перемоги над нацизмом проходили два дні - 8 і 9 травня. Наступного року від святкування Дня перемоги в Україні відмовилися.
9 квітня 2015 року Верховна Рада України встановила єдиний день урочистостей - 8 травня як День пам'яті і примирення в честь всіх жертв Другої світової війни. Метою урочистих заходів є "гідне вшанування подвигу українського народу, його внеску в перемогу антигітлерівської коаліції в Другій світовій війні і вираз поваги всім борцям проти нацизму".
Символ Дня примирення
Символом Дня примирення і Дня перемоги в Україні став червоний мак - міжнародний символ пам'яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів.
Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку, воно уособлює квітка маку, з іншого - кривавий слід від кулі.
Урочистості під час карантину
У 2020 році в Україні не буде масових заходів до Дня пам'яті та примирення. В уряді главам обласних державних адміністрацій - особисто або на рівні заступників забезпечити індивідуальне святкування ветеранів Другої світової війни, які є в областях, в цьому році.
"Всі інші заходи ми проводити не плануємо в зв'язку з карантином", - підкреслив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Як повідомляв "Апостроф", в підмосковному місті Митищі (Російська Федерація) напередодні святкування 9 травня розвісили святкові червоні прапори догори ногами.