RU  UA  EN

Пʼятниця, 20 грудня
  • НБУ:USD 41.50
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.50
Суспільство

Новини

20 грудня

19 грудня

Всі новини

На Заході хотіли продати унікальний скарб, вивезене з України: фото і деталі історії

Українським дипломатам вдалося запобігти продажу у Німеччині незаконно вивезеного з України унікального комплексу срібних речей римського часу, які знайшли на Тернопільщині.

Про це повідомляє ICOM Ukraine в Facebook.

Мова про фрагменти посуду та ще кілька предметів, які датуються третім століттям н.е, подібних речей у жодному українському музеї немає.

У цей час рублене срібло Римська імперія використовувала як дипломатичний інструмент для виплати подарунків або субсидій певним групам "варварів" та як форму військової оплати найманців з-за кордону, що служили Риму.

Цінності у листопаді 2019 року на Тернопільщині знайшла людина під ніком Vovan. 29 листопада інформацію про знахідку було оприлюднено в Інтернеті, а в період 4-8 грудня 2019 року виставлено на продаж на сайті, через який неодноразово продавалися археологічні пам’ятки, що в подальшому опинялися за кордоном.

8 травня цього року український археолог і пам’яткоохоронець Максим Левада оприлюднив відомості про те, що 2 найяскравіші речі з проданого комплексу зараз виставлені на одному з німецьких аукціонів старожитностей у вигляді двох окремих лотів. При цьому зловмисники вказали неправдиві дані, що обидві знахідки начебто походять "з приватної колекції з Південної Німеччини і відомі на арт-ринку з 1970-80 років".

За наявною в ICOM Ukraine інформацією Міністерство культури не надавало дозволу на вивезення цих пам’яток. Тобто йдеться про контрабанду культурних цінностей.

Продати ці речі з аукціону мали 25 травня і у разі продажу шанси повернути їх до України майже зникали. Втім 20 травня пізно ввечері інформацію про скарб і ситуацію навколо нього отримав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За дорученням Кулеби українські дипломати у Німеччині взялися за порятунок римського срібла. У результаті аукціон погодився зняти речі з продажу і на час перевірки не повертати їх власникові.

Зараз українські дипломати працюють з правоохоронними органами Німеччини для запуску офіційних процедур повернення незаконно вивезених пам’яток.

"Ми щиро вдячні українським дипломатам за швидку реакцію. Адже повернення археологічних предметів, які були незаконно вивезені – це, на жаль, надзвичайна рідкість. Внаслідок масштабного грабунку археологічних об‘єктів Україна щороку втрачає тисячі унікальних речей, які є свідками різних історичних епох і могли б стати окрасою будь-якого музею та відкривати людям таємниці давньої історії завдяки контексту, про який можна дізнатися виключно під час археологічних досліджень. Проте ми цю історію зараз втрачаємо", - сказала президент ICOM Ukraine Катерина Чуєва.

Раніше "Апостроф" повідомляв, що у Польщі знайшли скарб вагою близько 5,5 кг, що складається з майже 1800 срібних монет, який вважається одним з найбільших скарбів римського періоду, виявленого на території країни.