В п'ятницю, 10 липня, відбудеться друге судове засідання у справі народного депутата від партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктора Медведчука, який подав позов проти журналіста та автора книги "Справа Василя Стуса" Вахтанга Кіпіані, видавництва Vivat та друкарні "Юнісофт".
Про це повідомляє DW.
Перше організаційне засідання у цій справі відбулося в Дарницькому суді Києва у жовтні минулого року. Під час засідання в п'ятницю, 10 липня, суд розглядатиме справу далі й може ухвалити рішення.
Медведчук - юрист за фахом, і у 1980 році його було призначено державним захисником Стуса. Низка істориків та свідків тих подій стверджують, що він фатально вплинув на долю дисидента і звинувачують Медведчука у порушенні норм адвокатської етики під час цього процесу. На їхню думку, це призвело до того, що Стусу було винесено надто суворий вирок, а Медведчук, покликаний його захищати, назвав цей вирок правомірним.
Роль, яку він відіграв у судовому процесі, описана у розділі під назвою "Чи вбивав адвокат Медведчук поета Стуса?". Проте політик стверджує, що інформація, подана у книжці, не відповідає дійсності. Тому він вимагає у судовому порядку захистити свої честь, гідність та ділову репутацію та вилучити з продажу книжку Кіпіані.
"Якщо людина дозволяє собі висловлювання, які не відповідають дійсності, то це є предметом судового розгляду для захисту честі та гідності, я так вчиняв завжди і буду робити в майбутньому", - обурився Медведчук.
Політик не вважає себе винним у засудженні Стуса і переконує, що захищав його у рамках радянського законодавства та не порушував норм адвокатської діяльності, котрі діяли на той час.
"Я можу дивитися в очі і говорити про те, що стосовно Василя Стуса ніякої вини - ні внутрішньої, ні зовнішньої - я не відчуваю і ніколи не відчував", - стверджував Медведчук у 2013 році в інтерв'ю "Радіо Свобода".
Тим часом Кіпіані також не планує відмовлятися від своїх слів. Він визнав, що Медведчук як державний адвокат у радянські часи "виконував роботу як міг"
"Але досвід показав, що в порівнянні з іншими адвокатськими історіями того часу він не дуже якісно захищав. Більше того, він допустив деякі речі, які, на мій погляд, з моральних і етичних причин навіть через 40 років пробачати не можна", - сказав журналіст.
Нагадаємо, що книжка "Справа Василя Стуса" про останні п'ять років життя українського поета-дисидента Василя Стуса вийшла в друк у травні 2019 року у видавництві Vivat. Журналіст Вахтанг Кіпіані написав книжку на основі архівних матеріалів колишнього КДБ про другу кримінальну справу проти Василя Стуса, яку було порушено у 1980 році за його участь у діяльності Української Гельсінської групи та гостру критику радянської влади. Поета як небезпечного рецидивіста тоді була засуджено до десяти років ув'язнення та п'яти років заслання, яке він відбував у таборі особливо суворого режиму в Пермській області в Росії. Поет не пережив ув'язнення і помер 4 вересня 1985 року у карцері за підозрілих обставин, де за кілька днів до смерті оголосив сухе голодування.
До книжки Кіпіані, окрім архівних документів колишнього КДБ, які наведені без редагування та скорочень, включені також покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. "Справа Василя Стуса" здобула декілька літературних відзнак.
Раніше "Апостроф" повідомляв, що президент України Володимир Зеленський вважає, що народний депутат України від "Опозиційної платформи - За життя" Віктор Медведчук фінансується з Росії.